Wpis z mikrobloga

#smarthome #homeassistant

Cześć koledzy i koleżanki na tagu. Jestem smarthomeowa dziewicą ale już niedługo.

Chcę przymierzyć się do tematu automatyzacji chaty. Na początek to co potrzebuje to:
- włączanie/wyłączanie gniazdek (sonoff?)
- włączanie/wyłączenie światła (sonoff?)
- ustawianie temperatury na kaloryferze (eve?)
- czujniki temperatury i wilgotności (tu nie wiem)

Myślę żeby zrobić to na gatewayu zigbee 3.

1. Czy możecie dać jakieś rady dla początkującego?
2. Czy bezpiecznie jest wsadzać chińską elektronikę do środka gniazdka, czy lepiej kupić urządzenia pod każde gniazdko które będzie pomiędzy gniazdkiem, a urządzeniem?
3. Czy orientuje się ktoś czy termostaty eve łączą się z zigbee? Czytałem ze podobno są najlepsze.
  • 15
@illmatic: jeśli masz głębokie puszki, to chińska elektronika daje radę i jest lepsza niż "wall plug" bo schowana
Postaw dobrego gateway obowiązkowo na zigbee, nie próbuj niczego co łaczy się po czystym wifi. Oczywiście w ramach bramy nie oszczędzaj - conbee to minimum.
No i potem zarządca, jak opensource to homeassistane na rpi4 albo jakimś vhoście
Jak już będziesz miał dobrego zarądce, dobry gateway na zigbee - to reszta kwestia wyboru.
@Supaplex znalazłem właśnie wątek z HA. Jaki sprzęt do tego najlepiej? Z tego co czytam rpi4 bywa problematyczny. Będę szukał więcej w temacie ale może coś możesz polecić?
Myślę żeby zrobić to na gatewayu zigbee 3.


@illmatic: i słusznie - co się da podłączaj po zigbee, a nie po wifi.

- włączanie/wyłączenie światła (sonoff?)


Albo sonoff, albo całe żarówki po zigbee (ja akurat mam ikeowe Tradfri, podłączone do bramki zigbee (tj. bez użycia bramki Tradfri) i nie narzekam, ale każde po zigbee będą działać, jedynie mogą się różnić jakością światła).

- czujniki temperatury i wilgotności (tu nie wiem)


Mam
@illmatic jeśli nie masz raspberry, to kup sprzęt pokroju HP t630, podstaw proxmox, w nim cm z Home Assistant. Kup Dongle Sonoff Zigbee i to będzie baza. Idź w urządzenia na zigbee. Kup esp32 i zrób bramkę dla czujników temperatury/wilgotności od Xiaomi.
Terminal HP będzie kosztował połowę z tego co kosztuje raspberry. Jeżeli będziesz miał jakieś dopuszkowe przełączniki działające na zigbee to będą działać jako routery i rozszerzać zasięg sieci.
Kup esp32 i zrób bramkę dla czujników temperatury/wilgotności od Xiaomi.


@czynmydobro: jaka jest zaleta takiego rozwiązania w porównaniu z bezpośrednim podłączeniem czujników po zigbee?
@Noniusz nie musisz kupować czujników działających na Zigbee, ponieważ możesz wykorzystać tańszy czujniki Xiaomi działające przez Bluetooth. U mnie 1 ESP zbiera dane z sześciu czujników na piętrze.

Ewentualnie możesz nie robić bramki z ESP, tylko wykorzystać czujniki zigbee.
@Noniusz @czynmydobro wolę po zigbee, z tego co widzę to czujnik xiaomi trzyma 2 lata na baterii.

Szukam czujników jakości powietrza ale widzę że nędza jest trochę :/ jakieś tvoc można kupić ale PM czy CO już ciężej znaleźć. Korzystacie z takich rzeczy? Macie coś do polecenia?
Szukam czujników jakości powietrza ale widzę że nędza jest trochę :/ jakieś tvoc można kupić ale PM czy CO już ciężej znaleźć. Korzystacie z takich rzeczy? Macie coś do polecenia?


@illmatic: nie korzystam z żadnego z wymienionych ani nie interesowałem się tematem

Czy macie jakieś rekomendacje co do termostatów do kaloryfera ustawiających temperaturę?


Nie zarekomenduję żadnego konkretnego, ale generalnie jest taki problem z termostatami, że mierzenie temperatury przy grzejniku jest słabym
podstaw proxmox


@czynmydobro: Wiem, że nie tego dotyczy wątek, ale że tematy noobowe to może się dobrze wpiszę ze swoim pytaniem: po co prawie wszyscy pakują HA w Proxmoxa? Co jest wtedy lepszego niż instalacja na bare-metal w tej małej maszynce albo tym bardziej niż wpakowanie tego samemu w Dockera?