Wpis z mikrobloga

Laptopowe mireczki, potrzebuję wyjaśnień.

Mam laptopa Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7H i w specyfikacji rozpisane są następujące porty:

1x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer and DisplayPort 1.4)
1x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 135W and DisplayPort 1.4)
1x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer and DisplayPort 1.4)
1x USB 3.2 Gen 1 (Always On)
2x USB 3.2 Gen 1

Laptop ma więc w sumie 3 porty USB-C, z czego każdy inny. Są dwa 3.2 Gen 2, jeden z Power Delivery drugi bez. Oraz jest również enigmatycznie nazwany "Thunderbolt 4 / USB4", a według mojej wiedzy to są dwa różne standardy? XD

No ale mniejsza. Pytanie jest następujące - czy można ładować laptopa za pomocą "Thunderbolt 4 / USB4", czy jedynie przez to USB-C 3.2 Gen 2 (które na obudowie jest oznaczone jako USB-PD)?
Podłączyłbym ładowarkę i sprawdził, ale trochę się cykam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z tego miejsca chcę serdecznie niepozdrowić organizację odpowiedzialną za nazewnictwo USB.
USB-C 3.2 Gen 2x2 psia mać.

#pytanie #pytaniedoeksperta #laptopy #pcmasterrace #informatyka
Gumaa - Laptopowe mireczki, potrzebuję wyjaśnień.

Mam laptopa Lenovo Legion 5 Pro 16...

źródło: legion

Pobierz
  • 5
@Gumaa jeżeli port USB nie jest przeznaczony do ładowania to nie będzie negocjował z ładowarką i nic się nie wydarzy. skoro masz opisany port do ładowania to dlaczego go nie użyjesz?
  • 0
@marcindlug: po prostu zastanawiam się, czy jest opcja, że podłączę np. stację dokującą i za pomocą jednego kabla załatwię wszystko. Od monitorów po zasilanie. A tak to musiałbym mieć dwa kable - jeden szybki Thunderbolt 4, do przesyłu danych i drugi do zasilania.
  • 0
podłącza stacje do USB pd i po temacie


@marcindlug: USB-PD to USB-C 3.2 Gen. 2 czyli teoretyczna prędkość to 10 Gbit/s, podczas gdy Thunderbolt 4 to 40 Gbit/s.

Thunderbolt to to samo gniazdo co USB C, po prostu inny protokół przesyłania danych.


@Bodzias1844: tak wiem że to to samo gniazdo, ale to nie odpowiada na moje pytanie.