Wpis z mikrobloga

#elektryka
Potrzebuję pomocy.
Muszę zmodernizować rozdzielnię w budynku gospodarczym i podłączyć do tej rozdzielni nowy dom. Nie wiem jeszcze czy będę to robił sam, czy wezmę ekipę, bo ja już wiele lat jestem poza zawodem, ale chciałbym by nie popełniono błędów. Do budynku dochodzą cztery przewody, zabezpieczenie na pionie 32A 3fazy, żadnego uziemienia nie ma. Oglądałem transformator, oprócz numeru nie ma żadnych oznaczeń, linia modernizowana była około 10 lat temu. Pytanie moje to: chcę zrobić układ TN-C-S, zrobić podział na PE i N w budynku gospodarczym, uziemić punkt podziału i teraz, czy uziemić też PE przy domu? to odległość około 50 metrów. Przewód do domu będzie 5x6mm2.

wołam @kozi966: , bo w temacie https://www.wykop.pl/wpis/66061741/pomocy-potrzebuje-ogolna-widze-o-elektryce-mam-ale/ widać że się zna.( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Silikon: @mrKoval: Czy położenie w wykopie, pomiędzy budynkami, drutu ocynkowanego fi 6 mm ma sens?Budynek gospodarczy pomimo tego bym uziemił szpilkami, chodzi o to by do mieszkalnego przeciągnąć drutem. Czy może lepiej wbić uziomy przy obu budynkach? Teren piaszczysty, wilgotność średnia, pierwszy pokład wody na 3 metrach.
  • Odpowiedz
@S_____: Drut OC 6mm w gruncie po paru latach zeżre korozja. Jeśli już to bednarka min. 25x4 do łączenia uziomów.
W nowym domu masz narzucony przepisami obowiązek wykonania uziomu fundamentowego. No chyba, że dom już stoi...
Szpilki wbija się w ostateczności, jak już wszystkie lepsze opcje (1. uziom fundamentowy, 2. uziom otokowy) zostaną wykluczone.
Każdy budynek powinien mieć swój uziom, tak czy siak. Wykonywanie uziomu w jednym budynku i jego ciągnięcie (w taki czy inny sposób) do innego budynku trochę koliduje z ideą istnienia tego uziomu.

To się dotyczy przekroju żyły PEN,
  • Odpowiedz
Tak czy siak 6mm do zasilania całego domu to trochę bida. 6mm^2 WLZy to się teraz układa w nowym budownictwie do mieszkań w blokach. Do domu rozsądne minimum to 10mm^2 ale jak będzie bardzo długi to i to może być za mało.


@michcio: W domu nie mam urządzeń o mocy większej niż 2kW, poza tym nawet nie włącza się ich równocześnie. Nie mam indukcji ani innych urządzeń o stałym i
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@S_____: Ja bym wsadził bednarke razem z kablem w wykopie i uziemił punkt rozdziału w budynku gospodarczym + dojechał bednarka do domu w razie potrzeby aby ja wykorzystać. Później można kombinować ze szpilkami gdyby uziom nie wychodził.
  • Odpowiedz