Wpis z mikrobloga

Czy jest sens sprawdzać MOSFET N-CHANNEL wlutowany w płyte? Czy komponenty nie zaburzą odczytu i stanów (napięcie diody zabezp.)? Zawsze powinniśmy wylutowywać?
#elektronika
  • 17
  • Odpowiedz
@wypokowy_expert: @zetisdead: czyli tak jak podejrzewałem :) mam dwa mini PC, jeden z nich nagle przestał się odpalać, po podłączeniu zasilania mignie dioda przy chipsecie - więc sprawdzam MOSFETy między sprawnym i niesprawnym. Robie to pierwszy raz, mam nadzieję, że coś wyłapie...

Dodam tylko, że MOSFETy zawsze pokazują jakieś wartości - powinno być zero przy przewodzeniu jak na filmie tutaj -> https://www.youtube.com/watch?v=Kq9i6CGllME ale nie ma takiego scenariusza... Na obu urządzeniach
  • Odpowiedz
masz na myśli zwarcie czy ciągłość lini?


@Iryseq: zwarcie, żeby mosfet przestał działać bez dematerializacji w postaci eksplozji to musi być jakiś cud.

Z tych pomiarów to raczej nic mu nie jest trzeba szukać dalej, czy zasilanie ma i czy sygnał dostaje.
  • Odpowiedz
@wypokowy_expert: znalazłem jeden gdzie między drenem a źródłem piszczy - jednak na działającym PC jest to samo :D wszystkie wyglądają na sprawne, żadnych dziurek, smrodu itd.

nie wiem w sumie jakie mogę pomiary stosować dalej oprócz brzęczka, podpowiesz coś?
  • Odpowiedz
masz na myśli zwarcie czy ciągłość lini?


@Iryseq: zwarcie, żeby mosfet przestał działać bez dematerializacji w postaci eksplozji to musi być jakiś cud.

@wypokowy_expert: zdziwiłbyś się ile takich widziałem na grafikach i plytach głównych.

@Iryseq: Pewnie masz mosfeta od zasilania gpu.
Tam jest najczęściej opór kilka omów, ale to nie zwarcie i opór jest w normie.
Sprawdzałeś opór na kondensatorach chipsetu?
Jaki masz opór na 3.3V lub 1.8V na
  • Odpowiedz
@JoeBlade: znalazłem jeden MOSFET gdzie piszczy między drenem a źródłem :) na płycie sprawnej tego efektu nie ma
zaraz sprawdzę zaraz opór na kondensatorach i te linie kości (choć może być trudno :P)
  • Odpowiedz
@Iryseq: Od mosfeta pewnie idzie dławik, to go wylutuj i sprawdź po której stronie masz zwarcie jak od strony dławika, to uwalony chipset/gpu/cpu czy co tam masz dalej.
  • Odpowiedz
@JoeBlade: na MOSFET między drenem a źródłem na uszkodzonej jest 4.3Ohm, a na sprawnej 4.3kiloOhma - wyjaśnisz czym to może być spowodowane? :) mowa o spodzie płyty gdzie jest chipset - gpu jest w CPU :)
  • Odpowiedz
@JoeBlade: Oprór na kondensatorach V-Chip identyczny na obu płytach (26Ohm).
Za to na kondensatorze obok tego mosfetu 5Ohm vs 4.3kOhm (na sprawnej)

Jaki masz opór na 3.3V lub 1.8V na VCC zasilającym kostkę biosa?
Jak mam to znaleźć? Na kostce winbonda między VCC i GND mam opór sprawdzić? Nie wiem gdzie idzie linia 3.3V CPU :/ nie mogę datasheet płyty dorwać, znasz jakąś stronę darmową takimi pdfami?
  • Odpowiedz
@JoeBlade: wylutowałem dławik 3R3 który ma 0.7Ohm obok tego mosfetu (go jutro jak odbiorę HOTa). Co znaczy po której stronie? MOSFET dalej tak samo między drenem a źródłem piszczy.
  • Odpowiedz
Jak mam to znaleźć? Na kostce winbonda między VCC i GND mam opór sprawdzić? Nie wiem gdzie idzie linia 3.3V CPU :/ nie mogę datasheet płyty dorwać, znasz jakąś stronę darmową takimi pdfami?


@Iryseq: tak tutaj, sprawdź pin GND(pewnie pin 4) oraz 8(vcc) i jak będzie niski opór albo zwarcie to uwalone GPU w CPU lub coś podobnego.

wylutowałem dławik 3R3 który ma 0.7Ohm obok tego mosfetu (go jutro jak odbiorę
  • Odpowiedz
@JoeBlade:

tak tutaj, sprawdź pin GND(pewnie pin 4) oraz 8(vcc) i jak będzie niski opór albo zwarcie to uwalone GPU w CPU lub coś podobnego.


Na obu płytach po 4kOhm między VCC a GND

sprawdź teraz opory na obu padach do których był przylutowany dławik.


4kOhm na pinach wylutowanego dławika

Jak zwarcie będzie po stronie mosfetu, to masz przyczynę - uwalony mosfet albo kondensatory obok niego, jak zwarcie będzie na drugim
  • Odpowiedz
nie rozumiem jak sprawdzić zwarcie po stronie mosfetu - jak na nim to dalej jest [Dren-Źródło] a zwarcie na drugim padzie dławika? czyli bagieta na jego jednym polu lutowniczym a a druga na?


@Iryseq: dławik ma dwa pady.
Zmierz opór pomiędzy GND <> pierwszy pad blisko mosfeta a potem drugi opór - GND <> drugi pad dławika(pewnie bliżej CPU) i podaj opory.

O ile posiadam jakiś alkohol izporopylowy 70% to niestety
  • Odpowiedz