Wpis z mikrobloga

1860 + 1 = 1861

Tytuł: Łuk Triumfalny
Autor: Erich Maria Remarque
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★

– W porządku. Po wojnie spotkamy się u „Foqueta”.


Na samym początku Remarque mnie oczarował. To jak prowadził narrację z wplecionymi nutami tajemnicy i niepewności intrygowało mnie na tyle, że nie umiałem odłożyć książki. Jednocześnie chciałem jak najszybciej poznać odpowiedź, wreszcie dowiedzieć się o co chodzi i nie poznawać jej jak wcale, rozkoszować się tą niewiedzą i przypuszczeniami.

Magicznie udało mu się odmalować Paryż na kilkanaście miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. Tak dobrze, że czytając opisy słyszałem muzykę rosyjskich Cyganów zagłuszaną gwarem rozmów, nabierałem ochoty na calvados, a w pokoju, choć nie palę, unosił się zapach papierosowego dymu. Wrażenie to potęgują wątki poboczne, opisane krótko, choć szczegółowo. Największe wrażenie zrobił na mnie


Po zakończeniu lektury czytałem opinie na temat książki na lubimy czytać. Powtarza się w nich, że ten motyw, to szlajanie się Ravica od knajpy do kawiarni z burdelem po drodze jest nudne. Ja uważam dokładnie odwrotnie, uważam to za najlepszą część książki. Z resztą dobrze obrazuje to też beznadziejną sytuację, w jakiej znaleźli się ludzie pokroju Ravica – emigranci bez dokumentów, dla których nie było miejsca ani tam, w ich własnych krajach, ani tu, we Francji gdzie przebywali nielegalnie.

Dokładnie odwrotnie zdanie mam też na temat wątku miłosnego, który na początku intrygujący a później przeradzający się w burzliwy, szybko stał się dla mnie męczący. Z resztą chyba nie tylko dla mnie, wyobrażam sobie, że dla bohaterów tak samo. Może o to autorowi chodziło?

Uważam, że Łuk triumfalny to kawałek świetnej lektury, a pan Remarque coraz bardziej przekonuje mnie do siebie, choć nie jest to autor, którego książki będę czytał jedną po drugiej.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
GeorgeStark - 1860 + 1 = 1861

Tytuł: Łuk Triumfalny
Autor: Erich Maria Remarque
...

źródło: comment_1633342986TR6R7HDXIx3L8uI3VEoNpt.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-11-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki
Gatunek książki: powieść

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-04-23 - Użytkownik Wypok2 ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
2\. 2018-03-29 - Użytkownik budgie - Wpis »

Podobne książki:
1\. Wierzyliśmy jak nikt (Rebecca
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@George_Stark: Właśnie skończyłem czytać, kupiłem pod wpływem tej recenzji. Piękna książka i mnóstwo jest w niej mądrości. Z tym, że mi wątek miłosny dużo bardziej się spodobał.
  • Odpowiedz