Wpis z mikrobloga

Trochę mi się nudziło w sobotę więc pojeździłem po serwisach laptopowych za padniętymi bateriami ( ͡º ͜ʖ͡º) Jest co robić na jakiś czas xd Wstępnie większość jako tako sprawna, jadno ogniwo wylane, jedno ma totalną zware i 5 rozładowane poniżej progu (podłączyłem na noc pod prąd 5mA i wydają się ok)
#elektronika #majsterkowanie #diy #18650 i trochę #hulajnogaelektryczna
Pobierz wykopowynoob - Trochę mi się nudziło w sobotę więc pojeździłem po serwisach laptopowy...
źródło: comment_1628410367I555lo2gtHPTcKWdNwlwSv.jpg
  • 17
@wykopowynoob: powodzenia w balansowaniu wielkiego worka losowych ogniw ze śmietnika. Więcej energii pójdzie w balanser (gdy będą się nierównomiernie rozładowywać) niż z ogniw uzyskasz. Albo życie straszisz na pomiarach i dobieraniu, by pojemnością, rezystancją wewnętrzną itd je poukładać jakoś.
@hrumque: Mam zamiar łączyć je równolegle w pakiety o tej samej pojemności więc powinno się balansować ok. A nawet jeśli pakiet się rozjedzie, na to też jest sposób, bo można zrobić ładowarkę z odizolowaną każdą sekcją i ładować je niezależnie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wykopowynoob: a co z rozładunkiem? Pojemność to jedno a różne rezystancje wewnętrzne = różne spadki napięć, różne grzanie się, i rozjazd napięć, tak że jedne będą już poniżej napięcia krytycznego a inne nadal sporo % naładowania.
@hrumque: wystarczy nie rozładowywać do 3V. Te ostatnie 0.2-0.4V to i tak jakieś marne kilka % energii w ogniwie. Prawie cała pojemność starszych ogniw zawiera się w granicy 4.1-3.4V.

No i przy okazji, takie użytkowanie baaaardzo przedłuży życie pakietu.
BMSy i elektronika są nastawione na wyciśnięcie z ogniw jak najwięcej się da, nie koniecznie dbając o ich kondycje. Lata temu typek na reddicie testował żywotność ogniw przy różnym zakresie pracy i
@wykopowynoob: jeżdżąca bomba to będzie. Poszczególne sekcje będą różnić się rezystancją wewnętrzną, pojemnością, wydasz kupę kasy na ładowarkę z balancerem, kupę czasu na szukanie ogniw, kupę czasu na mierzenie każdej sztuki po kolei a i tak przecież nie znajdziesz żeby były wszystkie ogniwa takie same, będą sie różnic marką, w obrębie marki seriami produkcyjnymi, inne krzywe rozładowania, inne wydajności prądowe...
@LuxEtClamabunt: ale mnie zniechęcacie ( ͡° ʖ̯ ͡°) Niby wiem że taki pakiet będzie badziewny, ale czy nie starczy do 200W hulajnogi? Przy dużej ilości ogniw 10A to nie jest dużo, wydaje się że powinien dać radę.

Mam już ebajka 3kW na nowych ogniwach, a to ma być tylko taki śmieciowy projekt za 0zł żeby zabić nudę i sprawdzić czy się da xd
@wykopowynoob: powiem tak - gdybyś miał dostęp do kilkudziesięciu takich samych baterii laptopowych i wybebeszając je mógłbyś znaleźć 100 bardzo podobnych ogniw to miało by to prawo faktycznie trochę podziałać fajnie, ale zbierając trochę stąd, trochę z innego miejsca, gdzie jedne ogniwa będą miały 4 lata, drugie 10 lat, będą się różnić różnić pojemności itp. to nie ma sensu, efekt niewspółmierny do włożonego czasu i pieniędzy
@LuxEtClamabunt myślałem właśnie o tym żeby szukać baterii 6 ogniwowych i złączyć kilka takich równolegle, wtedy każda z sekcji by była podobna. Nie wiem już sam czy ma to sens. Tak czy inaczej baterie sobie pozbieram, może przydadzą się do czegoś innego ( ͡º ͜ʖ͡º) Póki co jest całkiem nieźle, te co rozebrałe miały ponad 2000mah