Wpis z mikrobloga

#oczyszczacz #xiaomi #oczyszczaczpowietrza

Od miesiąca mam xiaomi purifier pro i mała krótka dygresja:

Sprzętowo jest to potencjalnie jeden z lepszych sprzętów. Ale dopóki xiaomi nie poprawi automatyki na wersję EU to lepiej dać sobie spokój, chyba, że lubisz sam sobie przełączać tryby lub co chwila się wkurzać.

Ta automatyka w chmurze raz działa raz nie. Większość nie działa. Nie działa w wersjach EU automatyka uzależniona od PM.
Trzeba bawić się w instalowanie zmodowanych apek ale i tak ta automatyka nie działa dobrze.

Szybki opis problemu.
W tym modelu i w większości innych jest 3 tryby pracy.

AUTO - działa wg. ustawień xiaomi. Tylko, że te ustawienia norm chińskich. Czyli PM =>75 dopiero uważana jest za słabą jakość powietrza. w EU jest to PM 25 jako graniczna. Stąd urządzenie do 75 za bardzo nie zwiększa obrotów w celu zwiększenia wydajności. Trzeba zrobić to ręcznie przestawiając w tryb Ulubiony/Ręczny, który reguluje się tylko w aplikacji w telefonie.

Ulubiony/ręczny: sterownie tylko za pomocą telefonu, więc nie zwiększysz i nie zmniejszysz obrotów podchodząc do urządzenia żadnymi przyciskami. Trzeba odpalać telefon uruchomić apkę i przestawić suwak. Przyciskiem zmienisz tylko tryb, to jedyny sposób na zmianę siły wentylatora ręcznie na urządzeniu.

Tryb nocny, który wg. mnie jest chyba najmniej przydatny, ponieważ nie jest on najcichszy, ponieważ trzyma urządzenie na minimum 2-3 biegu, co już słychać. Mnie nie przeszkadza, ale na pewno są tacy co im będzie to przeszkadzało

Sprzęt jest technicznie naprawdę dobry. Ale Chińczycy mają gdzieś zrobienie firmware'u dla wersji EU dostosowanych do warunków EU. I stawiam, że nie zrobią tego nigdy.

Jeszcze słowo o automatyzacji. W wersjach na rynek Chiński podobno działa. Ale to jest w oparciu o chmurę a nie zmianę automatyki w samym urządzeniu. Urządzenie odpytuje chmurę co 30 min. I to jak zaskoczy to odpytanie.
Jak wskaźnik zmieni się o 20 jednostek to podobno ma zaskoczyć od razu, u mnie to działa tylko w górę i jakbym tego nie przerzucił ręcznie w inny tryb to tydzień by furczało na maxa, bo z jakiegoś powodu automatyka chmurowa tak sobie działa.

Dla mnie takie niedoróbki dyskwalifikują sprzęt. Szkoda się z tym męczyć. Lepiej dorzucić do czegoś, co faktycznie jest dostosowane do naszych warunków.
  • 7
  • Odpowiedz
@paqfaq: Właśnie planuję zakup oczyszczacza i m. in. dzięki Twoim wpisom, daruję sobie xiaomi. Czy masz doświadczenie z innymi oczyszczaczami? Możesz jakiś polecić? Z tego co się orientowałem to większość w cenie zbliżonej do xiaomi nie ma wskaźnika zanieczyszczeń w ilości ppm, tylko np różne kolory, a jakoś to mnie nie przekonuje.
  • Odpowiedz
@bzyx1: Wiesz już kupiłem, to parę lat się będę bujał, więc na razie nie orientowałem się w innych.
Problem polega na tym, że porównywalne kosztują dwa razy więcej niż xiaomi a nieraz i 3x więcej.
Zerknij na Samsunga albo coś podobnego, ale nie przeraź się ceną.

BTW. Ostatnio odkryłem jeszcze jedną ciekawą rzecz, co kiedyś nie przyszło by mi do głowy.
Nawilżacz. Jak włączysz ultradźwiękowy nawilżacz na zwykłej wodzie kranówie, to
  • Odpowiedz
@paqfaq: No właśnie ja patrząc na ceny innych oczyszczaczy, pomimo tego, że wiem, że automatyzacja w praktyce nie działa (bo sprawdzanie co 30 minut z serwera ciężko nazwać automatyzacją) i tak chyba zdecyduję się na oczyszczacz xiaomi. najwyżej będę go sobie ustawiał w dzień na jakiś średni bieg i kontrolował jakość powietrza na wyświetlaczu, a na noc na najniższy. Bo w tej cenie dostanę oczyszczacz innej firmy, bez ilościowego wskazania ppm
  • Odpowiedz