Wpis z mikrobloga

Są jakieś wykopki zaznajomione z tematem? Może jakiś wykopowy #dentysta ?

https://www.tygodnikprzeglad.pl/plomby-nasladujace-zab/

Googlowałem trochę i w Warszawie możemy już znaleźć kilka klinik które oferują te wypełnienia. Miałem ostatnio założone kilka plomb na 4 górne trzonowce (pozostałość po aparacie orto) i z tego co sie dopytałem dentystki to te "zwykłe" światłoutwardzalne plomby trza wymieniać co 4-5 lat (poprostu stają się nieszczelne). Nie bardzo mi się to uśmiecha :D
Te cudowne wypełnienia niby nawet 15-20, mało tego facet z artykułu twierdzi że podczas wymiany następuje tylko uszczelnienie krawędzi, bez konieczności skrobania całości (domyślam się że podczas wymiany standardowego wypełnienia konieczne jest dalsze zabieranie zdrowych tkanek zęba...).

Jeśli te wypełnienia są serio takie cudowne to za 4-5 lat bedę chciał wymienić na takie. 200% ceny jest spokojnie tego warte.

#stomatologia
#zeby
#prochnica
  • 3
  • Odpowiedz
@Korges:

Jeśli zdarzy się jakieś drobne wykruszenie plomby na brzegach, możemy je uzupełnić tym samym materiałem, bez potrzeby usuwania całego wypełnienia. Nie musimy drążyć większej dziury, by wstawić nową plombę, chronimy tym samym naturalny ząb.


To nic nowego, dzięki wprowadzeniu zasady minimalnie inwazyjnej stomatologii.

Masz może jakieś bardziej naukowe opracowanie? Bo tu jest samo lanie wody, nie widzę żadnej innowacji. A chętnie się dowiem albo chociaż nazwę przykładowego materiału?
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: Wiem tyle ile w tym artykule. Po więcej informacji z pierwszej ręki najpewniej trzeba by się umówić na wizytę w klinice oferującej takie wypełnienia.
  • Odpowiedz
@Korges: Te nowe materiały też zapewniają wypełnienie na wiele lat, tak samo wymagają kontroli i ewentualnych drobnych napraw. Są materiały z efektem kameleona, dzięki czemu upodabniają się do tkanek zęba - z początku myślałam, że o to chodzi. Nikt o nich nie słyszał :D
  • Odpowiedz