Wpis z mikrobloga

Kupiłem rzepę, żeby sie dowiedzieć jak rozliczać #btc Artykuł raczej ogólny, potwierdzają że sam przelew na giełdę może być niewystarczający dla US. Z ciekawostek - można założyć firmę po zakupieniu #btc ale przed sprzedażą i zapłacić podatek liniowy niezależnie od kwoty - 19%
#kryptowaluty
  • 17
  • Odpowiedz
@iAmTS: @Koryntiusz: No to zajebiście :D Czyli że co? Takie coś będzie legitne?
1. Na koniec roku wypłacam wkład, żeby wyjść na 0 a resztę zostawiam w krypto.
2. "Rozliczam" w PIT, płacąc 0, bo zysku nie mam.
3. W przyszlym roku stopniowo albo jednorazowo, jak mi będzie pasować, sprzedaję krypto "z powietrza" już w ramach działalności, płacąc podatek wg skali liniowej 19%.
Proszę jeszcze o informację o numerze itp.,
  • Odpowiedz
@MaybeTomorrow: tylko, że nie możesz sobie wtedy odliczyć kosztów nabycia, bo nie są kosztem firmy. No ale jak wcześniej wyszedeś na 0 no to ksozty masz rozliczone, teraz realizujesz zyski. W sumie to się opłaca jak ktoś przez krypto ma wyskoczyć ponad 18%. Wtedy zamiast tego wbijasz na firmę i płacisz 19% liniówki.

Rozumiałbym to tak, że tak jakby zakładając firmę (jdg) to jej kapitał to twoja kasa - czyli też
  • Odpowiedz
@iAmTS: Tylko że działalność już mam, ale dopiero w przyszłym roku przechodzę z krypto do działalności, do tej pory to były takie zabawy. Pytanie czy w takim wypadku mogę włączyć do działalności BTC zarobione wcześniej i jak to zrobić - jakiś "protokół"? Z jednej strony powiedziałbym, że nie mogę, ale z drugiej - krypto to nie pieniądze. No i JDG, więc w sumie firma = ja.
  • Odpowiedz
@MaybeTomorrow: No dobra, ale czy w tej interpretacji nie jest tylko odpowiedź na pytanie czy "można handlowanie podpiąć pod liniowy"? Bo to wiadomo. Ale nie ma wprost zapytania o to czy kupione bity przed założeniem firmy można sprzedać z zyskiem i opodatkować liniowym z firmy. Czy ja czegoś nie rozumiem?

edit. chyba, że tutaj

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy PIT, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1
  • Odpowiedz