Wpis z mikrobloga

Jakie dalibyście zabezpieczenia do tokarki? Mam zamiar za jakiś czas wziąć się za budowę, mam już większość elementów, ale nie wiem jakie środki bezpieczeństwa tam wcisnąć. Odpalana będzie na taki pedał jaki jest czasem w maszynach do szycia, wcześniej trzeba będzie przełącznik wcisnąć, ale nie wiem czy to nie za mało jak na samoróbkę. Nie chcę stracić palców.

#majsterkowanie #tokarka #bhp
  • 13
  • Odpowiedz
@volden: Robisz według jakiś planów czy całkowita samoróbka? Jeśli będzie świetnie wyważona to zabezpieczenia będą formalnością, inaczej nawet one nie pomogą jak wszystko się rozsypie przy obrotach ;)
  • Odpowiedz
@SGajusz: będę się wzorował na planach z neta, ale głównie to będą moje własne rozwiązania, bo wątpię żebym znalazł plan wykorzystujący elementy, które mam i chcę użyć. To jest jeszcze świeży pomysł i nie wiem dokładnie jak się za to zabiorę.
  • Odpowiedz
@rebul4: niby tak, ale ja jestem kompletnym amatorem i nie zaufam sobie na tyle żeby sprawę bezpieczeństwa olać. Niby to ma być słaba maszyna do obróbki drewna, ale jestem zbyt piękny i zbyt młody żeby umierać

  • Odpowiedz
@volden: myśle że pedał to już dobre zabezpieczenie bo jak cię wciągnie to zgaśnie (ale nie wygodne to pewnie będzie), dodaj jeszcze jakąś niewielką osłonę przy uchwycie żebyś materiałem w głowę nie dostał jak wyfrunie, najlepiej żeby była otwierana jak trzeba będzie tam do tego łapy wsadzić podczas pracy żeby coś przypolerować
  • Odpowiedz
@rebul4: jeszcze nic nie mam jeżeli chodzi o plany, obecnie to jest faza obmyślania, nie dawno wyszedłem na strych i znalazłem tam w cholerę sprzętów, jak tak to oglądałem to znalazłem właściwie wszystko do takiej tokarki, teraz mam matury i nie mam czasu (przynajmniej tak sobie wmawiam) na jakieś projekty. Wszytko jeszcze siedzi mi w głowie, silnik jest ze starej pralki, jeszcze nie wiem jaka moc, ale dość energiczny.
  • Odpowiedz
@volden: Na ten pedal daj jakas blache od gory coby przypadkiem go nie deptac. Jak zaczniesz na powaznie to wolaj. To ma byc doslownie tokarka z supportem i imakiem na łożach czy bardziej same napedzane szczeki w ktorych mozna ladna faze pilnikiem zrobic?
  • Odpowiedz
@MichaS_LwK: Co do imaka to jeszcze nie wiem, bo nie wiem jak by go zrobić z tego co mam. Nie chcę wydawać na to za dużo pieniędzy. To ma być tokarka do prostych prac, powiedziałbym nawet do zabawy ale chcę żeby to w miarę wyglądało. Pewnie zacznę pracę pod koniec miesiąca. Muszę to sobie najpierw rozplanować wszystko.
  • Odpowiedz
@volden: Jesli nie masz już na stanie działajacej tokarki , frezarki i plazmy to koszty dopasowania elementow przerosna ceny 'zmeczonych' uzywek. Jesli nadal masz ochote sprobowac zanim zaczniesz planowac wypisz czym dysponujesz postaram sie pomoc.

Wykop dba o swoich
  • Odpowiedz
@MichaS_LwK: jak skompletuje wszystko to napiszę, weź pod uwagę że jestem kompletnym amatorem i to nie będzie projekt wysokich lotów. Zobaczę jak to wyjdzie. Za tydzień pozbieram wszystko do kupy, spróbuję jakiś rysunek przynajmniej poglądowy zrobić i wezmę się do pracy. Nie będzie to pewnie sprzęt nadający się do poważnych prac o ile w ogóle będzie. Najbardziej się boję że nie uda mi się wyważyć tak jak ktoś wcześniej pisał i
  • Odpowiedz
@volden: Co do wywazania to spokojnie wystarczy dobrze ja zabezpieczyć przy próbach ale do nich jeszcze daleko. Zacznij od dokładnego rozeznania czym dysponujesz i na podstawie tego rozrysuj sobie projekt co mniej wiecej bys chcial uzyskac. Zaczynasz dopiero przygode z takim sprzetem wiec prościej chyba Ci bedzie przerobic gotowy projekt . Jeśli ma być wykorzystywana tylko do prostych robót gdzie precyzja wykonania nie jest ważna to dasz radę to zrobić niskim
  • Odpowiedz