Wpis z mikrobloga

Jak dla mnie posłanka Pawłowicz dzisiejszym wpisem na Facebooku ośmieszyła się ostatecznie. Straszne, ze tacy ludzie zasiadają w Sejmie. Przecież ta kobieta już odleciała zupełnie! Mówiąc o poprawnej formie czasownika jako komunistycznym wytworze to już naprawdę jest niepokojące. I mówienie, że zwroty typu zara to komunistyczna nowomowa...
#4konserwy #neuropa #polska
  • 13
  • Odpowiedz
@PsychoKiller: czyli forma "wziąść":
- była używana przez pisarzy - Mickiewicz, Asnyk, Słowacki
- była w słownikach
- była nauczana w szkołach
- była i jest w powszechnym użyciu.
  • Odpowiedz
@erbo: Chodzi mi głównie o to, że w latach 60 XX. wieku forma "wziąć" była uznana za jedyną poprawną. Do dziś jest tak według wszystkich norm językowych. W powszechnym użyciu może i tak, ale TYLKO i WYŁĄCZNIE w języku mówionym, nie pisanym. A ona upiera się, że tak ją uczyli a poprawna forma (uzasadniona etymologicznie) jest wytworem nowomowy komunistycznej, lewackiej tendencji do skracania.
  • Odpowiedz
@erbo: Z którego roku pochodzi ta definicja? Nie sądzę, by była nowa. A nawet w niej jest adnotacja daw., co oznacza, że nie była już ta forma stosowana w momencie pisania tej definicji.
  • Odpowiedz
@PsychoKiller: To że coś jest dawne, nie oznacza że nie jest poprawne i nie było nauczane.
Osoby w wieku Pawłowicz czy JKM mogły mieć nauczycieli urodzonych nawet w XIX wieku
  • Odpowiedz
To że coś jest dawne, nie oznacza że nie jest poprawne


@erbo: W tym przypadku oznacza. Aktualnie forma nie jest poprawna. Poza tym odbiegamy od głównego tematu. Kobieta twierdzi, że absolutnie poprawna forma "wziąć" to lewacki wymysł komunistów z lat 60, i ci, co go aktualnie używają to lewaki które za swojego guru mają Kuźniara. TO jest chore
  • Odpowiedz
Kobieta twierdzi, że absolutnie poprawna forma "wziąć" to lewacki wymysł komunistów z lat 60


@PsychoKiller: Nie wiem, nie znam się, ale całkiem możliwe że tak było.
To już by trzeba było jakiegoś historyka pytać, co się stało że nastąpiła taka zmiana.

Dostępne analizy które czytałem są trochę płytkie i pomijają drugie znaczenie tego słowa, czyli posiąść.
  • Odpowiedz