Wpis z mikrobloga

#kosmos #technologia
Prawdziwym następcą teleskopu Hubble'a działającym tak jak on w świetle widzialnym ma być teleskop ATLAST (Advanced Technology Large-Aperture Space Telescope), dodatkowo skrót jest od 'at last' czyli 'nareszcie', pomysł istnieje już od dawna ale dopiero niedawno zdecydowano sie wcielić go w życie.

Teleskop ma posiadać gigantyczne zwierciadło, aktualnie są 3 warianty.

1) Jedno główne zwierciadło (jak u HST) o średnicy 8 metrów, Hubble ma 2,4 m.
2) Zwierciadło segmentowe takie samo jak w przypadku budowanego Teleskop Kosmicznego Jamesa Webba, z tym że ATLAST ma mieć średnice aż 16,8 m.
3) Również zwierciadło segmentowe ale o mniejszej średnicy 9,2 m.

Tak więc istnieją 2 rozwiązania techniczne to jest albo zwierciadło monolitowe albo segmentowe.

Teleskop planuje sie wystrzelić na orbite w dekadzie 2025-2035, ma być to sztandarowa misja NASA. Do tego posłużyć ma będąca w fazie koncepcji rakieta Ares V. Jeżeli nie uda jej sie zbudować na czas, zostaną użyte już istniejące rakiety z programu EELV (Evolved Expendable Launch Vehicle), jednak wtedy w gre wchodzi jedynie 3. wariant ze zwierciadłem 9,2 metrowym.

Każdy projekt zakłada misje serwisowe, do których ma posłużyć znany statek Orion, ten sam za pomocą którego ludzie mają podbić Marsa.

Jeżeli wariant z rakietą Ares V dojdzie do skutku, teleskop zostanie wysłany na szczycie tej rakiety z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego. Rakieta umieści ATLAST na niskiej orbicie, gdzie zostanie uruchomiony specjalny silnik, który przetransportuje teleskop w ciągu 3 miesięcy do punktu libracyjnego L-2 pomiędzy Ziemią a Słońcem. Teleskop będzie sie znajdował cały czas w tym samym miejscu względem Ziemi i naszej gwiazdy. Podczas tej podróży zakładając wariant segmentowy, zwierciadło zostanie rozłożone.

ATLAST będzie posiadał od 5 do 10 razy większą rozdzielczość kątową od JWST i będzie 2000 razy czulszy od HST. Poza tym, że będzie można zobaczyć jeszcze więcej, w jeszcze drobniejszych szczegółach teleskop posłuży, korzystając z wbudowanego koronografu lub zewnętrznej przesłony, do scharakteryzowania atmosfery i powierzchni egzoplanet. Będzie można zebrać takie dane jak: klimat planety, warunki do życia, zachmurzenie czy potencjalne sezonowe zmiany szaty roślinnej. Do tego teleskop będzie w stanie wykryć biosygnatury (tlen, ozon, woda i metan) w widmie planet.
t.....k - #kosmos #technologia
Prawdziwym następcą teleskopu Hubble'a działającym ta...

źródło: comment_RfVIPN7dU0h4jPaDkmZIduYPaIIYIRej.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
Teleskop planuje sie wystrzelić na orbite w dekadzie 2025-2035, ma być to sztandarowa misja NASA. Do tego posłużyć ma będąca w fazie koncepcji rakieta Ares V.


@turbek: Cały wpis na plus :) ale rakiety Ares to część anulowanego programu Constellation, więc aktualnie nosicielem ma być SLS.
  • Odpowiedz
@turbek: Tak btw to nieźle że NASA w końcu zdecydowała się wysłać kolejny przyrząd do badania egzoplanet, mam nadzieję że to stała decyzja i nie anuluje jej znowu jakiś polityk obcinając budżet na misje. Niestety to była główna bolączka innych projektów, mam nadzieję że tym razem z tego nie zrezygnują.
  • Odpowiedz
Będzie można zebrać takie dane jak: klimat planety, warunki do życia, zachmurzenie czy potencjalne sezonowe zmiany szaty roślinnej.

O jezu, chcę dożyć tych czasów :3
  • Odpowiedz
@dragon240994: o współpracy nie znalazłem żadnej wzmianki czyli chyba nie @turbek: a tak w ogóle to teraz zauważyłem mały błąd > punktu libracyjnego L-2 pomiędzy Ziemią a Słońcem
co jest nieprawdą bo ten punkt leży po stronie odsłonecznej jak na obrazku niżej, zaletą takiego położenia jest fakt że będzie stale patrząc od Słońca zakryty przez Ziemie, leżąc w jej półcieniu, w to samo miejsce za 3 lata zostanie
t.....k - @dragon240994: o współpracy nie znalazłem żadnej wzmianki czyli chyba nie @...

źródło: comment_EGgm5aqLD7RYtgDgUDvmXxqlbEliJRKn.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz