Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, bo dzisiaj jest mój pierwszy raz z yerbą. Zrobiłem sobie "na ciepło" i wszystko wyszło elegancko itd. postanowiłem pójść za ciosem i spróbować jej w wersji na zimno. Zakupiłem sok jabłko z miętą, schłodziłem, dorzuciłem kostki lodu, zalałem i.. klops. Listki i łodyżki w ogóle nie chłoną soku. Nie chce się w ogóle zaparzyć. Czy zrobiłem coś nie tak? Czy najpierw trzeba lekko "sparzyć" ciepłą wodą, żeby wchłonęło wodę, a później dopiero robić dolewki soku na zimno?
#yerbamate #pytanie
  • 16
@zaglada: Ok dzięki, poczekałem trochę i tak jakby trochę się wchłonęła z zimnym sokiem i czuć lekki posmak yerby. Pewnie jest znacznie słabsza taka na zimno, ale pyszna z jabłkiem i miętą :) Na lato będzie dobra na pobudzenie. Następnym razem jeszcze zrobię jak piszesz. Najpierw zaparzę w ciepłej, a później dopiero do takiej będę robił dolewki na zimno.
@thisismaddnes: Możesz tak zrobić, a nawet często pierwsze zalanie terrere robi się ciepłą wodą. I dobrze jest też zostawić na chwilę, bo napar znacznie wolniej naciąga. No a jeśli zalewałeś od razu zimnym sokiem, to zagłuszył yerbę
Edit: A, już sam doszedłeś do tego :]
@thisismaddnes:
Terere wcale nie jest słabsze, potrzebuje tylko troszkę więcej czasu aby oddać moc :)
Im zimniejsza woda i więcej lodu, tym lepiej będzie smakować!
Proces ten faktycznie można przyśpieszyć, zalewając susz na początku ciepła wodą i później zimną.
Co do soku nasuwa mi się jedno pytanie - faktycznie użyłeś soku, czy napoju o smaku jabłko-mięta?
O ile naturalny sok ładnie komponuje się z yerbą, o tyle napój, przez zawarte w
@nayerbo: Użyłem tego "soku". Z nim smakuje elegancko. To tylko miał być eksperyment. Wiedziałem, że zaraz narażę się wszystkim yerba siorbaczom, że bezczeszczę wspinały ostrokrzew obrzydliwą chemią i konserwantami ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z czasem, jak postało chwilkę to już było wyraźniej czuć smak samej yerby. Natomiast coś chyba słabo pobudzająco na mnie działa, bo wypiłem na przestrzeni 3-4 godzin chyba ze 4 dolewki i żadnego skoku
thisismaddnes - @nayerbo: Użyłem tego "soku". Z nim smakuje elegancko. To tylko miał ...

źródło: comment_j9apbvEqzQWHVnF34cJf9sXP3ML4WpGb.jpg

Pobierz
@thisismaddnes: Tak właśnie myślałem. Tymbark to niestety napój i te wszystkie aspartamy, cukry, czy co tam jest, mogą zabijać smak samej yerby. Najlepiej mieć zwykły wyciskany sok :)
Myślę, że nikomu się nie naraziłeś, eksperymenty są jak najbardziej wskazane!
Sam próbowałem kiedyś przyrządzać yerbę np. na mleku, czy zrobić kompot z yerbą.
Swojego czasu prowadziłem z kolegą próby zrobienia ciasta nasączonego yerbą, ale nie wyszło...
Po wielu wyczerpujących eksperymentach, usiadłem i
@nayerbo: Jutro zrobię z wyciskanym sokiem. Z pomarańczy, albo z grejpfruta :) Na mleku też spróbuję, muszę wyrobić sobie zdanie osobiście. Trochę na wyrost napisałem o tym braku "pobudzenia", jednak jest. Ciasto z yerbą? Skąd taki pomysł? :D Co chcieliście osiągnąć? I skąd wiesz, że ja Artur? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@thisismaddnes: Nie wiedziałem, ja mam na imię Artur :) Podpisałem się żeby było wiadomo kto napisał, bo w nayerbowanych jest nas dwóch - Ja i Filip.
Zmieszaj wywar yerby z ciepłym mlekiem, smak ma jako taki, ale jako pobudzający dodatek do mlecznych shake'ów git! :)
Skoro można spód od ciasta biszkoptowego nasączać herbatą, to czemu nie smakową yerbą? :)