Zrobiłem sterownik akwarii na #raspberrypi , wszystko działa, jednak wartość krewetek w akwariach od tamtego czasu wzrosła znacznie, i zaczynam się bać o niezawodność systemu. Wystarczy zwiecha systemu, grzałki się nie wyłączą, i po 20min jestem kilka tyś. w plecy :P (Dokładniej tata, ja robię sterownik, tata zajmuje się akwariami :D)

Na początku pomyślałem użyć #atmega do sterowania wszystkim (włączenie/wyłączenie grzałek, wentylatorów itd.) oraz obok #raspberrypi na
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@skew: poczytaj jeszcze bo jest ich z 20 rodzajów. Tj płytki są takie same ale są różne mikrokontrolery z różnymi rdzeniami i wersjami. Zależy jakie peryferia chcesz, ile pamięci i tak dalej (i upewnij się, czy 5V tolerant jest dla Twojej wersji procka, bo nie wiem czy to ogólny standard u nich).
  • Odpowiedz
@skew: Pierwsza rzecz - jeśli potrzebujesz niezawodności w wyłączaniu grzałek to normalny ich stan uznaj za wyłączony. Użyj dwóch oddzielnych systemów kontroli temperatury. Niech się ze sobą nawet nie komunikują. Zrób układ do ich sprawdzania i kalibracji jeśli potrzebujesz większej precyzji. Użyj awaryjnego wyłącznika opartego na jakiejś prostej i niezawodnej właściwości np. na czujniku bimetalicznym do wyłączania grzałek w sytuacji, gdy temp wody zacznie zagrażać życiu krewetek.
Całą resztę, która
  • Odpowiedz
Mireczki od #raspberrypi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Otóż mój śmieciowy PC służący jako domowy webserver (bez większego ruchu, po prostu taki głównie dla mnie - do tego służył do odpalania typowo linuksowych skryptów) się lekko mówiąc rozwalił, szukam jakiejś taniej zabawki.
raspberry pi 2 by się nadało do tych celów czy tak średnio? powiedzmy, że chciałbym uzyskać czystego debiana (ewentualnie po prostu debiana dostosowanego pod malinkę)
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

No elo,
tl;dr MalinaPi czy netbook

Obecnie w mam tak, ze PC robi za media center, tam sobie sciągam wszystko, mam serwer DLNA i tak oglądam na telewizorze. Zastanawiam się jednak nad czyś dedykowanym do tego i tutaj pomyślałem o RaspPi jak często ludzie robią. Jednak mam też netbooka, który w sumie nie jest za dużo używany, mógłby posłużyć też w tym celu.
Netbook Samsung NC110 http://www.samsung.com/us/computer/laptops/NP-NC110-A01US-specs

Za
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ogur: postaw XBMC (Kodi) na netbooku i zobacz jak działa, jak będzie płynnie full HD to nie ma sensu w rpi pakować. mam rpi i openelec XBMC, po podkreceniu i przeniesieniu bazy pendriva śmiga aż miło. praktycznie nie ma filmu którego nie odtworzy, kataloguje filmy, robi bibliotekę z kilkuset albumów muzycznych i wszystko jest dostepne przez Yatse. W Kodi nie musisz mieć Dlna, wystarczy udostępnić pliki przez SMB
  • Odpowiedz
@wytrzzeszcz: To podpucha. Zwyke repozytoria są najstabilniejsze. zwykłe > testing > staging. Wielu śniałków ginie w niewyjaśnionych okolicznościach po dodaniu repo staging. Ale na domowym serwerze chętnie używałbym Archa, kilka minut przerwy nie spowoduje milionowych strat.

Innymi słowy - dałeś się nabrać. Na serwery Debian, CentOS, *BSD, Slackware.
  • Odpowiedz
No cześć mireczky bawiące się #raspberrypi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zbudowaliśmy sobie system do prostego kontaktu z rpi i linuksami. Co prawda to tylko konsola, ale nie trzeba się bawić w konfigurację maszyny ani zestawu do połączenia się z nią (port forwarding, static IP i inne bajery).
Zastanawiamy się czy w ogóle jakieś zainteresowanie będzie i czy jest sens to rozwijać, tak więc miło by było
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Raspberry Pi 2,
Problem: R-pi nie zbootuje się gdy hdmi jest podłączone, gdy odłączę, zbootuję i podłączę wszystko działa, spotkał się ktoś z takim problemem?
#raspberrypi
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@zacietrzewiony: @EugeniuszGeniusz: Nie mam nic pod usb, nie chodzi o HDMI, cały system nie wstaje, nie mruga sieciówka, idąc za tym się spingować nie da itp.
Odziwo jak już się wykona taki manewr to mogę po ssh puszczać reboot i z podłączonym hdmi wstaje.
  • Odpowiedz
Mirki,

chce sobie postawić mały lokalny serwer, który będzie zużywał mało energii, na którym postawie sobie repozytorium SVN, będę mógł trzymać pliki, logować się zdalnie etc.

Czy do tego nada mi się #raspberrypi 2? Mam dyski 2,5 i 3,5 - mogę do nich dorzucić osobne zasilanie.

Jakieś
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wonsz_smieszek: szczerze nie mam pojecia ;) na Raspberry mozna normalnie postawic androida, ale nie sadze, ze to cos zmieni ;)

edit: ale patrzac na specsy Raspberry 2 to raczej bedzie dzialal tak sobie (np. Android 5)
  • Odpowiedz
#raspberrypi #serwery #informatyka #niewiemjaktootagowac

Wpadł mi przed chwilą do głowy jeden pomysł. Postawił bym w domu serwer na którym bym trzymał zdjęcia i filmy. Chciałbym by domownicy mieli do niego dostęp. Dodatkowo by dało się zdalnie oglądać zdjęcia i co najważniejsze filmy. Do tego fajnie by było gdybym miał do niego dostęp z zewnątrz jako typowy backup, bo nieraz w pracy potrzebuje jakiegoś pliku,
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach