AMA - Geodeta
Witam, jestem geodeta Na wykopie jestem od paru lat. Jak zapewne duża część ludzi tutaj do tej pory jedynie przeglądałem serwis. Po wielu wykopach z serii "AMA" postanowiłem odpowiedzieć na ewentualne pytania na temat swojej pracy geodety.W skrócie: Mama na imię Robert, jestem po...
geodeta007 z- #
- #
- #
- 98
Komentarze (82)
najlepsze
Czy są jakieś ogólnodostępne darmowe mapy czy inne dane, najlepiej w internecie, na podstawie których mogę znaleźć repery w swojej okolicy i poznać ich współrzędne?
dobra mapa w internecie (z działkami np.) można sobie wybrać jako podkład mapę topograficzną, albo ortofotomapę, widać numery i granice działek to strona:
2. Czy dużo jest obiektów, których nie ma w jakiejkolwiek dokumentacji np. instalacje podziemne robione przed 45 r. na ziemiach odzyskanych. Jak wpływa to na przebieg inwestycji budowlanej?
1. Co rozumiesz pod pojęciem podkłady geodezyjne ?? ze powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej można uzyskać tak zwaną "mapę do celów opiniodawczych" jest to wydruk z geodezyjnej mapy zasadniczej, z tym że treść mapy może być nieaktualna. Koszty w porównaniu z mapą zamawianą do geodety, która jest aktualna i może posłużyć np. jako podkład do projektu
W takim wypadku (1 przyłącze) cena wynosi 350-400zł. Każde następne przyłącze + 150zł.
Jakim sprzętem dysponowała ta warszawska firma, w której pracowałeś?
Jakiego oprogramowania używasz ?
Robota,
Warszawska firma, pracowała tylko na sprzętach Leici. Głównie była to seria 800, bardzo dobre instrumenty o takim myślę, może używanym.
Oprogramowanie: poza standardowym (Windows, Office)
I to nie jest wina wykonawców prac. Tylko często albo starej, niezmodernizowanej ewidencji gruntów albo nieporządku w powiatowym ośrodku dokumentacji geodezyjno-kartograficznej ;)
2. Ile kasy z tego można wyciągnąć?
3. Co ciekawego jest w pracy geodety?
4. Jest to raczej praca z gatunku lekkich i przyjemnych czy też ciężka harówka?
1. Jutro jak będę w biurze to wrzucę fotkę tachimetru (instrumentu geodezyjnego) na którym aktualnie pracuję + książki z której czasem korzystam + napis jakiś z datą. Pasuje??
2. Jak pracowałem w takiej jednej lipnej prywatnej firmie, w stolicy to zarabiałem mało ciekawe pieniądze. Po dwóch latach z dyplomem mgr. inż. Politechniki Warszawskiej dostałbym koło 2-2,5 na czysto, oczywiście oficjalnie dużo mniej. Bez szans na kredyt np. na mieszkanie i poniżej moich aspiracji więc odszedłem. Obecnie pracuje sam, ile pracuje - tyle zarobie. Czasem (zima) zdarza się miesiąc nieciekawy, kiedy jest delikatny zastój, czasem zarabiam dużo powyżej średniej krajowej. Bywa z tym różnie. Ale zyski to jedno, koszty to drugie - sprzęt do uprawiania geodezji do tanich nie
Prawna - przyjęta decyzją. Np. po podziale nieruchomości, rozgraniczeniu, wznowieniu granic.
Ewidencyjna - ta która jest w ewidencji gruntów, często jej przebieg jest dyskusyjny i jest przedmiotem sporów.
2. Czy obecnie masz dużo pracy i jakie to są najczęściej roboty?
3. Czego dotyczy zakres 3 (geodezyjne pomiary podstawowe)?
4.
1. mam zakres 1 (geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjnie i inwentaryzacyjne) i 2 (rozgraniczanie i podziały nieruchomości oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych), jak mi się uda to zrobię 4 czyli obsługę inwestycji aczkolwiek nie jest mi to jakoś bardzo potrzebne na terenie na którym obecnie wykonuje większość prac. Zakresy 1 i 2 to bardzo popularny "zestaw" uprawnień wśród geodetów.
2. Podziały nieruchomości, wznowienia granic, (rozgraniczeń unikam), mapy do celów projektowych, wytyczenia (od domków jednorodzinnych, przez różne sieci uzbrojenia terenu po hale produkcyjne), inwentaryzacje to takie najbardziej typowe