AMA - Programista (heh ;])
W związku z dużym zainteresowaniem AMA i z coraz większa liczbą informatyków wchodzących na rynek pracy chciałbym przybliżyć wszystkim zawód programisty. Nie jest to może tak ciekawy zawód jak pracownik MC Donald's czy żołnierz na misji w Iraku, ale myślę że każdemu kto w...
bT4tgL z- #
- #
- #
- #
- 567
Komentarze (534)
najlepsze
xarafaxz wyjął mi to spod palców ;)
Ważne jest aby umieć myśleć "na dużym poziomie abstrakcji"
Ogólnie chodzi mi o tworzenie aplikacji opartych o SFML, OpenGL, DirectX, ewentualnie jakieś RAD, borlanda albo visuala?
Coś o winapi, qt?
Będę miał wtedy pytania :P
Niestety nie. Kodujemy w .NET
Czyli czy uważasz że obaczny system nauczania akademickiego przygotowuje do pracy w zawodzie w wystarczającym stopniu ? (chciałbym porównać Twoje doświadczenia z moimi)
Nie wiem jakie wymagania finansowe mają ludzie zaraz po studiach bo nie mam dostępu do takich informacji, ja na początku miałem BARDZO małe.
Wiedzę mają (i mówię tu też o sobie) teoretyczną. W pracy uczą się dopiero jak w praktyce rozwiązywać problemy (które zazwyczaj są 100x trudniejsze niż te na uczelni)
Myślę że uczelnia daje podstawy bez których rozpoczęcie pracy nie byłoby możliwe. W pracy rozpoczyna się prawdziwa nauka.
Jesteś geekiem (pod względem zainteresowań/specjalności/ubioru itp.)?
Niestety proszą, zawsze jak przyjeżdżam odwiedzić rodzinę mam masę roboty, której w tym momencie szczerze nienawidzę ;)
Nie ubieram się jak geek, zainteresowania mam raczej normalne (piłka, podróże etc)
Na yt mam fotkę sprzed kilku lat, może coś rozjaśni ;)
http://www.youtube.com/user/bT4tgL
1. To pytanie o studia, które kończyłem już jakiś czas temu, tu Ci nie pomogę ;) Ja na maturze (starej) zdawałem pisemnie polski i matematykę. Ustnie: polski, informatykę i rosyjski.
2. Ciężko powiedzieć bo są wykorzystywane do czegoś innego. U mnie w firmie największy dział programistyczny stanowi JAVA.
3. Wyobraźnią nie mogę się zbytnio wykazać, koduję to co mi karzą ;)
4. Na zachodzie na pewno są wyższe.
6. Nie
Zauważ że ASP to nie tylko proste tworzenie stronek, ale głównie dużych aplikacji webowych, często opartych na SharePoint lub zintegrowanych z MS Project. Jak jest już aplikacja to przydałyby się raporty (Reporting Services) etc.
Pierwsze CV wysłałem na programiste C#, przyjęto mnie na stanowisko developera Navision. Później zmieniłem pracę i trafiłem do działu Axapta, a po kilku miesiącach zostałem "wrzucony" w .NET. Jeśli jutro szef powie że mam kodować z
Tak
2. Bardzo nie lubię C++, ale wiadomo że wiedza z programowania jest niezbędna. Wiem, że wszystkie języki działają na podobnej zasadzie(są różnice, ale główny punkt to
1. Jeśli chcesz robić stronki to ucz się PHP. Nie olewaj też JS, polecam jQuery
2. Do stronek PHP.
3. Składniowo jest bardzo podobny do C++. Problemem może być przeniesienie się na pisanie stronek z aplikacji okienkowych bo to jednak trochę inaczej działa. PHP + HTML + CSS + JS + MySQL, bez tego ani rusz.
4. Może, ale mi się nie zdarzyło. Zależy od firmy i projektów, w których
Szukałem sobie problemów i starałem się zakodować rozwiązanie. IMHO to chyba najlepszy sposób. Przykładowo: napiszę grę!, Ejjj ale nie umiem. Właśnie! I gra jakoś powstawała :) Nie warto ustalać sobie celów które łatwo jest zrealizować. Zawsze trzeba wysoko stawiać poprzeczkę. Wiem, że przyjemnie powiedzieć sobie "napisze program, który 100x wyświetli ", później go napisać i mieć satysfakcję, ale dużo efektywniej jest powiedzieć sobie "napisze program XXX, za cholerę nie wiem