Witajcie
Oczywiście, moja wina, czegoś nie doczytałem, ale czy PITax zrobił ze swojej strony wszystko co mógł, by użytkownicy nie popełniali takich błędów? A może wręcz przeciwnie, może strona specjalnie jest tak skonstruowana by obsługa w tym zakresie była niejasna i by środki trafiały do tej fundacji do której chce PITax a nie podatnik?
Żeby stać w zgodzie z faktami, program daje możliwość wskazania dowolnej OPP, ale opcja taka jest trudno dostępna i w mojej ocenie strona jest tak przygotowana by znalezienie tej opcji było skomplikowane. Poniżej pokaże wraz ze screenami jak to wygląda na stronie. Następnie spróbuję wykazać kto korzysta na takim procederze, a na końcu poproszę Was o pomoc w pewnej sprawie.
Po wypełnieniu wszystkich danych merytorycznych dotyczących PIT zostajemy przekierowani do kroku w którym przekazujemy 1,5% OPP. Poniżej screen pierwszego ekranu. Zaznaczę w tym miejscu że korzystałem z PITax jako zalogowany użytkownik.
To w tym miejscu wpisałem KRS wybranej organizacji. Faktycznie jest tam napisane że to jest okno na Cel szczegółowy. Natomiast można spróbować zrozumieć użytkownika Po godzinie wypełniania PIT, zmęczony i zdenerwowany, bo rzadko kiedy wypełnienie przebiega bezproblemowo, użytkownik jest raczej przygotowany, że jeżeli będzie musiał podać jakąś informację w sekcji 1,5% to będzie to przede wszystkim KRS, a nie cel szczegółowy.
Tak wiec wpisałem KRS, kliknąłem dalej, wysłałem PIT i jak pisałem błąd zauważyłem po wydrukowaniu.
Prześledźmy teraz jak uciążliwym i nieintuicyjnym jest zmiana OPP na którą chcemy przekazać środki. Żeby tego dokonać to w kroku widocznym na ekranie powinniśmy kliknąć w przycisk widoczny na dole ekranu z napisem Zmień. Nie jest to zbyt intuicyjne. Co znaczy słowo zmień? Co mam zmienić skoro w moim przekonaniu (wynikającym z błędu) nie wybrałem jeszcze OPP. Minimum jakie powinno być to napis Zmień OPP, lub Zmień KRS. Taki przycisk mógłby rzucić się w oczy i skłonić do większej refleksji nad tym krokiem. Optymalne byłoby gdyby na środku ekranu był duży widoczny przycisk do zmiany OPP, a najlepiej po prostu pole do podania KRS. W mojej ocenie taka konstrukcja tej strony jest celowa i ma utrudnić zrozumienie sytuacji i zmianę OPP.
Trochę inaczej wygląda to dla niezalogowanych użytkowników. Poniżej screen.
Jak widać użytkownik niezalogowany ma wygaszony przycisk zmień i nie może w niego kliknąć nawet jeżeli go zauważy. Jest w tym miejscu zachęcany do założenia konta. Paradoksalnie jest to ułatwienie w stosunku do użytkowników zalogowanych, bo widzą tu informację, że mogą zmienić OPP. Taka belka dolna bardziej przyciąga wzrok niż w wersji dla zalogowanych.
Nie mniej jednak może zdarzyć się, że na tym etapie użytkownik uświadamia sobie brak możliwości wyboru OPP, jednocześnie w danym momencie nie chce lub nie może zakładać konta i biorąc pod uwagę czas poświęcony już na wypełnienie PIT mimo niezadowolenia wysyła go nie zmieniając KRS.
Załóżmy jednak, że mamy konto, zorientowaliśmy się, że musimy tu zmienić KRS, że służy do tego przycisk Zmień i że w niego kliknęliśmy. Myślicie, że zaraz podamy numer KRS wybranej organizacji? Nic z tych rzeczy, zapraszam Was na wycieczkę.
Wyświetla się kolejna strona (jak poniżej)
Jest to jakaś enigmatyczna strona, na której jest zaproponowanych kilka organizacji. Kolejny raz głupiejemy, nie wiemy czy mamy wybrać spośród nich czy szukać innych możliwości. Gdy już zobaczymy, że na tej stronie nie można wybrać ręcznie organizacji którą wybraliśmy ani wpisać KRS jest szansa, że rzuci nam się w oczy przycisk Inny KRS. Trzeba przyznać, że bardziej intuicyjny niż na poprzedniej stronie. Gdyby tam było napisane Inny KRS zamiast Zmień może bym to zauważył i nie popełnił błędu.
No nic, wiemy już, że na tej stronie nie podamy KRS, ale klikamy w przycisk licząc, że w następnym kroku zamkniemy sprawę. Nic bardziej mylnego. Poniżej kolejna podstrona.
Tutaj również nie rzuca nam się w oczy miejsce w którym można podać KRS wybranej organizacji. Pojawia nam się jakaś skomplikowana wyszukiwarka, w której przeglądamy organizacje wg jej obszarów działania. Poniżej mamy tylko przycisk Wstecz i Wybierz OPP który jest jeszcze mniej intuicyjny niż pierwsze Zmień bo można uznać, że służy do zatwierdzania OPP którą wybierzemy z wyszukiwarki powyżej. Tak jednak nie jest, przycisk ten prowadzi nas do kolejnej podstrony na której już na pewno podamy wybrany KRS.
No i znowu błąd. Kolejna wyszukiwarka, już trzecia. Tym razem szukamy wg klucza lokalizacji organizacji.
Na szczęście na tej stronie jest już mocno intuicyjny przycisk Znam KRS. Ponadto po wcześniejszych doświadczeniach wiemy już, że powinniśmy szukać na dole więc jest szansa, że przejdziemy w końcu do podania KRS. Jeśli jednak kogoś skusi wyszukiwarka to można w niej spędzić sporo czasu i nie znaleźć swojej organizacji bo z tego co się zorientowałem są w niej tylko te które mają jakąś współpracę z PITax.
Klikamy jednak w końcu w Znam KRS i pojawia nam się jeszcze kolejna podstrona.
W końcu jest, mamy to, miejsce w którym możemy wpisać KRS który sobie przygotowaliśmy, Żeby podać 10 cyfr musieliśmy przejść przez 5 podstron. Żeby potwierdzić wybrany KRS przed nami jeszcze 2 zatwierdzenia. Po wpisaniu KRS i kliknięciu Akceptuj wyskakuje dodatkowe powiadomienie z prośbą o potwierdzenie
A następnie przenosi nas do okna w którym możemy jeszcze dodać cel szczegółowy i ostatecznie zatwierdzić wybór.
Tak więc przechodzimy przez 7 podstron, być może błądząc przez dłuższy czas po sugerowanych wyszukiwarkach by zrobić coś co powinno być intuicyjnie i łatwo dostępne już w pierwszym opisanym kroku.
Oczywiście, zawsze w ostatecznym rozrachunku winę za błąd, taki jak ja popełniłem, można zrzucić na użytkownika, że czegoś, nie doczytał, nie zrozumiał. To nie ważne, że jest już zmęczony wypełnianiem PIT i oczekiwał by przejrzystych i oczywistych rozwiązań.
Dlaczego jednak tak jest, kto komplikuje swoje oprogramowanie i utrudnia korzystanie z niego użytkownikom, czy może mieć w tym swój cel. Można się zastanowić. Ja w wyniku błędu przekazałam 1,5% podatku na organizację która była sugerowana.
Widać ją na pierwszym slajdzie który wrzuciłem, jest taka sama zarówno dla użytkownika zalogowanego jaki niezalogowanego. Jest to: Fundacja .A
Ciężko znaleźć o niej jakieś bliższe informacje. Jest krótki opis działalności na stronie PITax., jest tutaj podany mail z którego można wyciągnąć domenę a-fundacja.pl ale nie ma na niej żadnych informacji. Jeśli po numerze KRS wyszukamy ją na stronie https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna/index.html znajdziemy KRS w którym podana jest strona WWW.PUNKTA.ORG na której również nie ma żadnych informacji
Nie dotarłem również do żadnego sprawozdania finansowego.
Dlaczego program do wypełniania PIT promuje w taki sposób konkretną organizację, i utrudnia rezygnację z tego wyboru? Można mieć jakieś teorie na ten temat, zostawiam to waszej ocenie. Ode mnie tylko tyle, że Fundacja .A jest zarejestrowana pod adresem ul. Bukowińska 26b/39, 02-703 Warszawa
PITax jest zarejestrowany we Wrocławiu, ale zobaczcie jak ich znajduje w Google:
Przypadek? Pomyłka? Nie wiem, może ktoś z Was wie dlaczego tak jest, czy to jakaś dawna siedziba, oddział, czy chochlik?
Oczywiście dla Was czytających ten wpis co zajmuje kilka minut sprawa może wydawać się mniej istotna, tak więc postawcie się w sytuacji kogoś kto tak jak ja wskazał złą fundację i zorientował się dopiero po wysłaniu PITa, albo nigdy się nie zorientował, lub w sytuacji kogoś kto zauważył jak to działa, ale stracił pół godziny na szukanie fundacji w 3 wyszukiwarkach zamiast sprawnie przejść do wpisania numeru KRS.
Na koniec prośba do Was. Każdy może inaczej oceniać funkcjonalność danego rozwiązania, może tylko dla mnie opisana procedura zmiany KRS jest nieintuicyjna i uciążliwa, a wręcz nastawiona na wywołanie błędu użytkownika. Może dla Was jest to w porządku. Może po prostu jestem głupi i nie umiem wypełnić prostej informacji.
Chciałbym po 1. żebyście podzielili się swoją opinią.
Po 2. żebyście jeżeli wypełnialiście PIT w pitax.pl sprawdzili czy w PIT, który zapisaliście po wysyłce organizacja jest taka jak chcieliście. Czy nie popełniliście błędu podobnego do mnie. Ja też byłem przekonany, że wszystko jest ok i przypadkiem zauważyłem błąd, bo jak przeglądałem pit wcale moją intencją nie było sprawdzanie numeru KRS tylko poprawności innych danych a to zauważyłem przypadkiem. Jeżeli spotkała Was podobna historia dajcie znać.
Po 3. jeżeli popełniliście taki błąd pamiętajcie, że do 30.04 możecie złożyć korektę PIT. Dane finansowe można pozostawić bez zmian i zmienić tylko numer KRS OPP. Ja tak zrobię bo nie zamierzam dofinansowywać fundacji, którą wskazał za mnie PITax w moim rozliczeniu.
Po 4. Jeżeli dopiero planujecie rozliczenie PIT i zdecydujecie się na pitax.pl bądźcie czujni i wybierzcie świadomie organizację i zmieńcie numer KRS zgodnie z opisaną przeze mnie procedurą.
Screeny ze strony Pitax robiłem 28.02. Nie odpowiadam za ewentualne zmiany na stronie od tego czasu.
Komentarze (13)
najlepsze
W tym roku przez pierdułkę muszę złożyć korekcję i już jest kłopot:
1. nie można łatwo poprawić, trzeba wszystko od nowa
2. jak startuję z opp to mi robi "zeznanie" a nie "korekta zeznania"
3. jak robię korektę to OPP już nie można wybrać.
CHGWU, czy nie mają jakichś fundacji słupów, na którym nieświadomi przelewają im swoje 1% podatku.