Akurat imo świetna wiertarka, nawet na dzisiejsze potrzeby. Niskie obroty to jej ogromny atut przy pracy z stalą AISI 316, 304 - połączenie z dużym naciskiem wiertła na materiał pozwala na przewiert, nie uszkadzając termicznie przy tym wiertła, nawet leciwej jakości. Na wyższe obroty do takiej wiertarki można pozwolić sobie przy stali węglowej i wtedy rzeczywiście, praca leci jak szalona.
@Boguslaw-Lecina: Kiedyś do starej polskiej maszyny WS15 dorzuciłem falownik, niema wprawdzie automatycznego posuwu, ale da się tym co nieco zrobić. Sztywność całości jest nieporównywalna do chińskich zabawek.
Podbita charakterystyka dla niskich częstotliwości i targa nieźle nawet na małych prędkościach obrotowych.
@Nerlo_ajcats: Jak zauważysz przy budowie wiertła do np. metalu miękkiego jego czoło, rodzaj oraz kąt nachylenia, to jestem pewien, że ostrząc tylko zmarnujesz swój czas. Zamiast tego lepiej zachowywać wiertło jak najdłużej, w możliwie jak najlepszej kondycji. Ostrzenie to wyłącznie zabieg awaryjny, wtedy kiedy już nawet nie posiadasz wiertła zastępczego, a nie reguła, tak aby wykorzystywać każdy mm powierzchni roboczej. Wspominając, że nacisk naostrzonego wiertła na powierzchnie jest wyższy (mniejsza efektywność)
Mam u siebie identyczną sprawną z kołem zamachowym i korbką. Za dzieciaka bawiło się nią wiercąc różne otwory w drewnie, zresztą zaraz sprawdzę i poszukam jakiejś tabliczki który to rok.
Tylko ciekawe dlaczego autor kanału żąda 100zł miesięcznie za zadanie JEDNEGO pytania Panu Romualdowi. Wygląda to tak jakby autor chciał naciągnąć człowieka na kasę.
@Anastazjajestem: Pan Romek nie ma czasu na #!$%@?, musi inkasować hajs. Konon bierze za zdjecie 100, Romek za pytanie. Jest popyt jest podaż. Tak działa wolny rynek xD
@szakalakier: Nie jestem pewien ale wrzeciono jest chyba na łożyskach ślizgowych z fosforobrązu. Jak ktoś dba i pilnuje o smarowanie to wiertarka będzie bardzo dokładna, czy nawet tokarka zabytkowa.
Komentarze (81)
najlepsze
Na wyższe obroty do takiej wiertarki można pozwolić sobie przy stali węglowej i wtedy rzeczywiście, praca leci jak szalona.
Podbita charakterystyka dla niskich częstotliwości i targa nieźle nawet na małych prędkościach obrotowych.
Ostrzenie to wyłącznie zabieg awaryjny, wtedy kiedy już nawet nie posiadasz wiertła zastępczego, a nie reguła, tak aby wykorzystywać każdy mm powierzchni roboczej.
Wspominając, że nacisk naostrzonego wiertła na powierzchnie jest wyższy (mniejsza efektywność)
@keicaam: Poszedl zobaczyc i chyba nie moze sie oderwac od wiercenia otworow gdzie sie da.
Na co te skórzane karwasze?