WSTĘP DO RAPORTU – RYNEK SYSTEMÓW ERP W POLSCE
Kiedy myśleliśmy, że udało się okiełznać niszczycielską siłę COVID-19, 24 lutego tego roku stało się coś, co wstrząsnęło całym globem – Rosja najechała na Ukrainę. Bez wątpienia dotknęło to również Polskę, gdzie od 2017 roku borykamy się z nieustannie rosnącą inflacją. Ceny paliw, surowców, wynajmu mieszkań i jedzenia eksplodowały w niewyobrażalnym tempie. W największym stopniu dotyka to przedsiębiorców, którzy nierzadko zmuszeni byli do zawieszenia lub całkowitego zamknięcia działalności ze względu na przewyższające ich możliwości koszty utrzymania. Gospodarka krajowa zapada się, a kolejne wydarzenia ze świata czy też nieudolne decyzje rządu mogą spowodować ostateczny kryzys i upadek finansowy naszego Państwa. Z całą pewnością powyższe zjawiska wpłynęły na branżę systemów ERP. Przekonają się Państwo o tym po zapoznaniu z przygotowanym
przez nas raportem, który w całości dostępny jest do pobrania na końcu artykułu.
Pandemia dla wielu była okresem trudnym i uznawanym za nie do pokonania. Czas jednak to zweryfikował i pokazał nam, że nawet w tak kłopotliwych czasach istnieją sposoby radzenia sobie
z licznymi problemami. Zamknięte biura czy placówki szkolne? Przedsiębiorcy i przedstawiciele wielu instytucji znaleźli doskonałe rozwiązanie – pracę zdalną. Wcześniej niedoceniany model niestacjonarny okazał się strzałem w 10-tkę podczas wychodzenia z pandemii, obniżając koszty utrzymania placówek i umożliwiając dalszy rozwój większości organizacji. Zagadnienia takie jak zapewnienie pracownikom odpowiednich narzędzi do pracy zdalnej, umożliwienie współprac cyfrowych i utrzymanie najwyższych standardów cyberbezpieczeństwa stały się w 2022 zdecydowanym priorytetem. Na co również warto zwrócić uwagę, przedstawiciele znaczących instytucji zwrócili swoją uwagę na automatyzacji procesów i integracji swoich systemów. Zjawiska te stały się szczególnie zauważalne w branży e-commerce.
Wspomniana już sytuacja za wschodnią granicą budzi niepokój u większości naszych rodaków. Poza negatywnymi aspektami tych wydarzeń, warto zauważyć odpowiednią reakcję przedsiębiorców, w tym dostawców czy posiadaczy systemów ERP. Kiedy w gospodarce liczy się „tu i teraz” należy działać zdecydowanie i wykorzystywać dostępne szanse. Tak też postąpiło większość średnich i dużych przedsiębiorstw, w których zgromadzone środki zostały spożytkowane na usprawnienie niektórych wewnętrznych systemów. Podczas przeprowadzonego przez nas badania, zapytaliśmy swoich partnerów o najczęściej optymalizowane elementy wewnątrz organizacji. Jak się okazało, to magazyn i produkcja są najczęściej usprawnianymi obszarami. Niewiele mniej istotny dla ankietowanych okazał się dział kadr i płac. Liczne rozliczenia, szukanie prawniczych interpretacji, wypełnianie dokumentów, biznesowe symulacje i poszerzanie umiejętności miękkich - to bardzo istotne elementy, które należy nieustannie zmieniać na lepsze poprzez wprowadzenie specjalistycznych narzędzi.
SPIS TREŚCI RAPORTU:
Rynek systemów ERP po pandemii
Dynamika rynku
Rynek systemów ERP po dwóch latach
Nowe wyzwania – nowe trendy
Zmiany na rynku po 24 lutego 2022
Sytuacja za wschodnią granicą a polski rynek systemów ERP
Obszar wdrożeń
Głos z rynku
Partnerzy portalu
Metodologia
Jeśli kogoś zainteresował ten wstępniak, odsyłam do pobrania raportu pod tym linkiem (w danych wpiszcie proszę WYKOP, będę przesyłał raport na maile) :
https://www.myerp.pl/raport/
Będę wdzięczny za uwagi na PRIV, szykuje się do nowego raportu, na koniec roku/początek 2023 i chciałbym, żeby jakościowo wypadł jeszcze lepiej.