Cóż, efekt do przewidzenia, wszystko co może przenieść duże naprężenia ściskające a zarazem nie może przenieść naprężeń rozciągających po prostu "wybuchnie", bo ściskanie prowadzi do spęczania materiału a skoro nie może się rozciągnąć to energia musi znaleźć ujście.
Typowe szkło stosowane w szybach okiennych posiada od 40 do 60% fazy amorficznej. Ciało będące w stanie amorficznym jest ciałem stałym, ale tworzące je cząsteczki są ułożone w sposób dość chaotyczny, bardziej zbliżony do spotykanego w cieczach.
filmik fajny, ok. ale z deskami to chyba tak gładko by nie poszło(drewno to fascynujący materiał pod tym względem). ;P no i jeszcze w tym przypadku, dobrze by było przyłożyć na całosć jakąś płaszczyznę(taki tłok to jednak wąski jest.), by nacisk równo rozłożyć, moze ciekawiej(i dłuzej) by to potrwało.
Komentarze (40)
najlepsze
Z wikipedii:
Typowe szkło stosowane w szybach okiennych posiada od 40 do 60% fazy amorficznej.
Ciało będące w stanie amorficznym jest ciałem stałym, ale tworzące je cząsteczki są ułożone w sposób dość chaotyczny, bardziej zbliżony do spotykanego w cieczach.
ale z deskami to chyba tak gładko by nie poszło(drewno to fascynujący materiał pod tym względem). ;P
no i jeszcze w tym przypadku, dobrze by było przyłożyć na całosć jakąś płaszczyznę(taki tłok to jednak wąski jest.), by nacisk równo rozłożyć, moze ciekawiej(i dłuzej) by to potrwało.