Cykl świętowania dawnych Słowian
Szczodre i Jare Gody, Noc Kupały, Święto Plonów, Dziady... Kalendarz liturgiczny naszych praojców, który ma widoczne przełożenie także na współczesny cykl świętowania. O zachowanych w naszej kulturze reliktach dawnej pogańskiej duchowości.
Kukowsky z- #
- #
- #
- #
- #
- #
- 116
- Odpowiedz
Komentarze (116)
najlepsze
@dad1111: Panteon.
Ale ile wolnego :)
@metalmumin: Jak sie połapać? Patrzysz na niebo i wiesz. Świąt u nas było naprawdę wiele. Nie trzeba daleko sięgać bo kalendarze na przykład rosyjskie mające po 150 lat ( zachowały się takie) wskazują, że około 120 dni w roku było uważane za rozmaite święta.
Musiało tak być aby instalacja innego systemu religijnego przebiegła pomyślnie. To nie powinno zaskakiwać.
Jak się nad tym pomyśli to przypomina to styl w jakim Rzym okupował zdobyczne ziemie. Mieli świadomość tego że zmiany dla ludzi są trudne do przyjęcia, w szczególności drastyczne zmiany. Więc postanowiono nie zmieniać na raz wszystkiego tylko główne rzeczy i to w sposób delikatny. To jest, nie
@Willux: dokładnie tak. W miejscach naszych świątyń (drewnianych) okupant budował swoje. Zauważcie, że stare kościoły katolickie mają ołtarze zwrócone na wschód- dlaczego? Czyżby katolicy czcili słońce? ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wszystko było narzucane siłą a los naszych przodków był nie do pozazdroszczenia.
Katolicy, którzy podporządkowali się pod cudzą wiarę i kulturę,
@mike8834: Jakoś tak to niepokojąco zabrzmiało. ( ͡º ͜ʖ͡º)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stara_ba%C5%9B%C5%84_%28powie%C5%9B%C4%87%29