Wpis z mikrobloga

Dobra mircy i mircówny.

Od dłuższego czasu kolega @dktr ma udostępniony autorski system do zaczytywania i monitorowania wielu parametrów z różnych źródeł, czujników tj. temperatury, napięcia, zamki i tym podobne.

Ja, jako typowy #programista15k z własnego lenistwa zapiąłem do pracy influxdb oraz grafana (demko http://play.grafana.org/) do monitorowania kilku aplikacji w robocie. Niestety narzędzia, które typowo wykorzystują administratorzy są upierdliwe i ograniczone do alarmowania i monitorowania jak np. nagios lub są opakowaniami na rrdtool vide cacti karmione snmp. A, że na wdrożeniu było swego czasu gorąco i trzeba było sprofilować kilka systemów do optymalnej pracy ze sobą (coś o tym w tagu zywotsplatcha) wybór padł na najprostsze w instalacji i konfiguracji narzędzia. Influxdb nie wymaga żadnej konfiguracji, natomiast grafana wymaga zdefiniowania źródła danych (tu wskazania gdzie stoi influx) i możemy już klikać swój "panel raportujący" lub dashboard. Jak kto woli.

Sam zaczynałem z Influxem 0.8 oraz Grafaną 1.9 w 2015 roku, natomiast teraz są wersje 0.13 i 3.0, które mają o wiele więcej funkcji. Sam influx rozszerzył wsparcie dla bardziej złożonych zapytań i rozwija własne narzędzia wokół swojej "bazy" a grafana z "prostej" aplikacji js/css/html ma teraz swój własny backend, możliwość rysowania wykresów w PNG a także alarmowania (dodatkowa wtyczka). Generalnie - dzieje się.

Ponad 3 miesiące temu opisywałem spięcie się z centralnym ogrzewaniem. Od tego czasu eksploatowałem openhab, który domyślnie wszystko zapisuje w bazie "rrd", która jest mega upierdliwa. Na przykład grafy są sztywne na zadzie tydzień/dzień/godzina, niezależnie od tego ile danych w samym rrd jest. Dlatego też zdecydowałem się na wpięcie nowego zaplecza do utrwalania danych w postaci influxa i całość wyświetlić w grafanie. Oto efekt:

http://new.tinygrab.com/b261b9985e7264e93f5d641f7cede4533c80116373.png

Zobowiązuję się również publicznie do wystawienia w najbliższym czasie owego dashboardu do odczytu. ( ͡º ͜ʖ͡º)

Kilka informacji na temat wizualizowanych danych:
- Temperatura zewnętrzna pochodzi z pogodówki pieca - przechodzi przez adapter ebus/usb do openhaba na rpi i leci do influxa
- Temperatury pracy instalacji CO oraz CWU - tak samo
- Parametry związane z użyciem pamięci / cpu itp raportowane są przez telegraf prosto do influxa
- Parametry tj. dns oraz ping to plugin dns_query oraz ping.

TO tyle. Dziękuję i dobranoc. :-)

#programowanie #linux #raspberrypi #iot #inteligentnydom #openhab
splatch - Dobra mircy i mircówny.

Od dłuższego czasu kolega @dktr ma udostępniony ...

źródło: comment_oqSTHYUxzQrOaZRCGC27pPS4aVFUdN3M.jpg

Pobierz
  • 4
@OrdynatorKostnicy: W największym skrócie influx zapisuje wszystko ze znakiem czasu i ma dynamiczną strukturę, tzn. można dodawać nowe "kolumny" (w influxie to są tagi) do każdego zgłoszonego pomiaru.

W praktyce znaczy to tyle, że wszystkie dane w influxie są posortowane według czasu i ich odczyt do wykresów jest znacznie szybszy. Oczywiście da radę zrobić to też na MySQL. Influx po prostu jest uboższy, bo jest nastawiony na jeden określony rodzaj danych
@splatch: btw. wiesz moze gdzie najnowszy influxdb i grafana w kompilacji na armv7h znajde, gdzieś w paczce? kompilowalem to na orangepi (ze 3h) i w qemu-chroocie ale nie chce sie mi tego co kazda nowa wersje robic :)