cotomabyc.pl - nowe podejście do śmiesznych obrazków
Po godzinach stworzyłem serwis oferujący nowe podejście do tematu śmiesznych obrazków z kategorii WTF.
Niejednokrotnie pokazaliście, że każdy z Was potrafi być mistrzem ciętej riposty, dzięki Wam mamy masę memów, mistrzowskich reakcji i komentarzy :)
Ten serwis jest właśnie dla Was...
O co tu chodzi:
To proste - do serwisu wpadają obrazki w stylu WTF, trudno wytłumaczalne i takie przy których w pierwszej chwili brakuje nam słów. Oczywiście to Wy wrzucacie te obrazki.
Każdy użytkownik serwisu (w tym autor zdjęcia) może je komentować, a następnie głosować i tym samym wybierać najlepszy komentarz dla danego obrazka.
Technologia i budowa serwisu
cotomabyc.pl został stworzony przez jedną osobę po godzinach pracy etatowej.
Plan stworzenia takiego serwisu urodził się w moje głowie już dawno, najtrudniejsze to zacząć go realizować. Około 3 miesięcy temu wziąłem się za to na poważnie i udało się go w miarę szybko (tak mi się wydaje) skończyć.
Użyte technologie: Laravel, webpack, sass, trochę JS i inne „wspomagacze” jak npm, composer, git itp. No i jeszcze wisienka na torcie opisana niżej
Jakie problemy napotkałem po drodze i jakie rady mogę dać dla osób startujących ze swoim pomysłem:
- nie zostawiać rzeczy „na później” – jeśli coś robimy, róbmy to do końca i dobrze bo później się to mści
- „one step at a time” – niech każda wolna chwila przybliża Cię do zakończenia tematu, nawet jeśli masz 20 minut czasu, zrób jakąś drobnostkę, ale zrób cokolwiek
- lepiej by było (chyba) pracować w co najmniej dwie osoby – jeden drugiego by motywował
- nie nauczysz się nowych rzeczy tylko o nich czytając – dopiero jak masz coś do zrobienia wpadniesz na problemy (i je rozwiążesz), o których na necie w pierwszym lepszym tutorialu nie poczytasz
Planuję zrobić kilka #rozdajo lub konkursów dla użytkowników, gdzie wygrywający będzie najlepszy komentarz z danego okresu.
I tu opisana wyżej wisienka, z której jestem bardzo dumny: Jak wiadomo przy takich akcjach może ktoś się pokusić o jakieś nadużycie (podbijanie głosów, zakładanie fakeowych kont itp.), aby to wyeliminować, na backendzie do systemu logowania jest zapięty algorytm MachineLearning docelowo pozwalający wykrywać wszelkie nieprawidłowości. Obecnie jest jeszcze w fazie uczenia się i wyliczania możliwych wag dla wszystkich obserwowanych akcji. Efektem jest (na razie) podpowiadanie przez MachineLearning, które zachowanie jest podejrzane, a które jest standardowym zachowaniem użytkownika. Jest to temat na długą opowieść bo sam zafascynowany jestem możliwościami takich rzeczy – jeśli ktoś będzie zainteresowany możemy o tym rozmawiać.
Sugestie:
Oczywiście czekam na wszelkie sugestie co poprawić, co zmienić, itp...
Biznes:
Strona nie jest przeznaczona do zarabiania, to raczej wprawka i próba różnych technologii budowy stron i wspomagania tego procesu.
Rozdajo:
Specjalnie dla Was wykopki, małe #rozdajo – jeśli zarejestrujecie się na portalu i wyślecie mi w PW swój nick na cotomabyc.pl weźmiecie udział w losowaniu nagrody. Oto zasady:
- wygrywa najlepszy komentarz (punktowo, lub przy remisie punktowym – mój wybór najlepszego z nich)
- w konkursie nie biorą udział komentarze obraźliwe, wulgarne, rasistowskie itp.)
- czas do końca miesiąca października
- warunkiem urządzenia #rozdajo jest pojawienie się w serwisie co najmniej 500 komentarzy (żeby było spośród czego wybierać)
- oczywiście promujcie swoje komentarze na fb, czy gdzie możecie :)
- nagroda – jako, że idzie z prywatnych funduszy to wygrywający wybierze sobie spośród (oczywiście w miarę ich dostępności w sklepie w dniu zakończenia):
- Dysk SSD GOODRAM CX300 120GB
- Xiaomi Mi Power Bank 2C 20000 mAh
- Słuchawki Sennheiser CX 3.00
Jeśli spodoba Wam się taki model z #rozdajo – będziemy je częściej urządzali.
O mnie
Pracuję w IT już naście lat, realizuję różne projekty od typowych jak ja to nazywam „softów” to tych kluczowych dla korporacji. Mimo że nie jestem programistą (ani z wykształcenia ani z stanowiska służbowego) w pracy programuję w różnych językach i technologiach (python, C++, powershell, node, TensorFlow, java, php, react, keras i wiele wiele innych).
Prywatnie rozwiązuję czasami różne CTF (ale to dla zabawy – nie startuję w zawodach online), zajmuję się kwestiami bezpieczeństwa sieciowego, zarządzania i monitorowania dużych infrastruktur IT, czasami realizuję zlecenia na programowanie mikrokontrolerów czy audyty bezpieczeństwa.
Co dalej:
W planie jest budowa jeszcze dwóch serwisów (już nastawionych na biznes i zarabianie na nich), oczywiście dla Wykopków będzie promocja na nich
Komentarze (9)
najlepsze