Odnowioną świątynię poświęconą Mitrze można od roku 2018 podziwiać w Parku Archeologicznym Aquincum w dzielnicy Óbuda w Budapeszcie. Odrestaurowana budowla została otwarta po raz pierwszy w dniu przesilenia letniego, a autor miał okazję być pierwszym zwiedzającym w tym miejscu.
Mitreum zostało odkryte podczas wykopalisk w roku 1888, początkowo uważane było za duży dom. Z powodu rozmiaru i położenia uznano, iż musiał on należeć do ważnej osobistości. W związku z licznymi kapliczkami poświęconymi przez dekuriona Marka Antoniusza Viktorynusa, które zostały odnaleziona na terenie obozu wojskowego, został on zidentyfikowany jako właściciel. Świątynia o wymiarach 7m (szerokość) na 15,03 m (długość) zorientowana była na osi północ-południe. Pierwsze z pomieszczeń zostało zidentyfikowane jako kaplica Merkurego. Przeznaczenie zachodniego pomieszczenia nie zostało odkryte. Kolejnym pomieszczeniem był przedsionek, a podział głównej sali na trzy poprzeczne części, typowy dla każdej świątyni Mitry, pozwolił ostatecznie określić przeznaczenie budowli. Podłoga znajdowała się metr pod poziomem terenu, schody zaczynały się bezpośrednio po wejściu do pomieszczenia. Do ław umieszczonych wzdłuż ścian i przeznaczonych dla wiernych wiódł pojedynczy stopień.
Budynek
Rzymski ołtarz poświęcony Eumoplusowi, niewolnikowi Nerona. Jak informuje inskrypcja Eumoplus był odpowiedzialny za wyposażenie Domus Aurea (tzw. suppellectile domus aureae).
Niewolnik ukazany został z promienistą aureolą wokół głowy, co nawiązuje do bóstwa Sol (grecki Helios). Obiekt znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym we Florencji (Włochy).
https://imperiumromanum.pl/ciekawostka/rzymski-oltarz-poswiecony-eumoplusowi/
Treść została ukryta...