Push-backi imigrantów sprzeczne z prawem - wyrok sądu przeciwko SG
Jaśniej się nie da: zawrócenie cudzoziemców do linii granicy jest sprzeczne z przepisami prawa krajowego, w tym z Konstytucją RP oraz wiążącymi Polskę umowami międzynarodowymi - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. Sami oceńcie - w komentarzach pełna treść.
Gbr z- #
- #
- #
- #
- #
- 9
- Odpowiedz
Komentarze (9)
najlepsze
W analizie rzecznika praw obywatelskich pisemnego uzasadnienia wyroku WSA, którą już otrzymały strony, czytamy, że sąd obszernie przedstawił wzorce postępowania, które powinna przyjąć Straż Graniczna w postępowaniu. Jeśli cudzoziemiec wyraża wolę uzyskania ochrony międzynarodowej, to SG powinna umożliwić jak najszybsze złożenie wniosku na formularzu, a przede wszystkim poszanować zakaz wydalenia takiej osoby z kraju. Natomiast w przypadku, gdy ktoś nie zadeklaruje takiego zamiaru, obowiązki SG polegałyby na kontroli legalności pobytu, a w przypadku stwierdzenia jego niezgodności z przepisami - wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie zobowiązania do powrotu.
Sąd podkreśla też, że przed wykonaniem decyzji o zobowiązaniu do powrotu SG zobowiązana byłaby do zbadania z urzędu, czy nie występują przesłanki uzasadniające udzielenia jej zgody na pobyt na terytorium RP ze względów humanitarnych lub na pobyt tolerowany.
Sąd: Istotne naruszenie prawa
"Jaśniej się nie da: zawrócenie cudzoziemców do linii granicy jest sprzeczne z przepisami prawa krajowego, w tym z Konstytucją RP oraz wiążącymi Polskę umowami międzynarodowymi - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. W uzasadnieniu wyroku podkreślił, że z obowiązkami Straży Granicznej wynikającymi z norm rangi ustawowej i międzynarodowej nie da się pogodzić stosowania procedury push-back na podstawie rozporządzenia.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu
Skargę do WSA złożyli m.in. rzecznik praw obywatelskich oraz mecenas Jacek Białas z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka - pełnomocnik pochodzącej z Iraku siedmioosobowej rodziny z dziećmi, wyrzuconej we wrześniu ubiegłego roku z Polski do Białorusi. Wyrok w tej sprawie zapadł już we wrześniu - WSA skargę uwzględnił, podzielając wszystkie argumenty skarżących.
Teraz RPO publikuje pisemne uzasadnienie wyroku. Powiedzieć, że jest krytyczne wobec działań pograniczników, to nie powiedzieć nic.
https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/2022-10/uzasadnienie_wsa_bia%C5%82ystok_pushback_15.09.2022.pdf#S.embed_link-K.C-B.1-L.2.zw