Wpis z mikrobloga

@JI_Gorki na bramie zazwyczaj masz jeden bloczek więcej poprowadzony. powoduje to że wykonując ten sam zakres ruchu na uchwycie ciężar pokonuje o połowę krótsza drogę niż na maszynie z jednym krążkiem, tak więc na bramie potrzeba połowę tej siły. Słowo klucz - wielokrążek to dzięki niemu pojedyncza osoba jest w stanie podnieść za pomocą liny kilkaset kg albo kilka ton.
ten dodatkowy bloczek występuje zazwyczaj na wyciągach gdzie możesz zmienić wysokość chwytu.
ciężar pokonuje o połowę krótsza drogę niż na maszynie z jednym krążkiem


@intifad: akurat na wielokrążku zwykłym, z punktu widzenia siły, droga obciążników nie ma znaczenia, bo siła zależy tylko od ilości cięgien. Jedynie co, to w bramie może być "przekłamanie" i jeśli jest tam wielokrążek, to oznaczenia obciążenia nie uwzględniają przeliczenia wynikającego z wielokrążka, tylko po prostu podają wagę obciążenia, które w rzeczywistości będzie "lżejsze", bo jest wielokrążek. Z kolei
vostok - >ciężar pokonuje o połowę krótsza drogę niż na maszynie z jednym krążkiem

@...

źródło: 500px-Four_pulleys.svg

Pobierz
@vostok: czyli jak to mozna rozumieć? jak jest jedno kółko i jest obciążenie 10 kg to ciągnę 10 kg. jak są dwa kółka i obciążenie 10 kg to ciągnę 5 kg, jak 3. kółka to ciągnę 3,33 kg(10 podzielić na 3) itd.? można to tak uprościć, czy zmierzam w ślepą uliczkę?