Wpis z mikrobloga

Czy martwy ciąg oraz przysiady ze sztangą dają organizmowi największy bodziec do wzrostu jeśli dopiero zaczynamy przygodę z siłownią?
Czytałem takie coś w jakimś opracowaniu z dawnych lat i nie wiem czy wciąż aktualne.

#silownia #mirkokoksy #mikrokoksy
  • 11
  • Odpowiedz
Czy martwy ciąg oraz przysiady ze sztangą dają organizmowi największy bodziec do wzrostu jeśli dopiero zaczynamy przygodę z siłownią?


@AXSIS: jeśli nie umiesz robić tego ćwiczenia i nie masz trenera, który będzie Cię fizycznie pilnował, to mogą dać Ci co najwyżej wypadnięcie dysku.
  • Odpowiedz
@Titsuman: każde dają liczy się praca wykonana przez mięsień. Dla hipertrofii nie ma większego znaczenia dobór ćwiczeń na partię. Czyli się obracanie się w okół upadku mieśniowego, pełen zakres ruchu, czas pod napięciem i wykonana praca
  • Odpowiedz
@Kasahara: Pytanie OPa oczywiście jest bezsensu. Ale tak sobie luźno teoretyzując - mięsień czworogłowy to największa partia mięśni, przysiady ze sztangą całkiem nieźle izolują tylko tą partię mięśni. Im lepiej możemy wyizolować partię tym bliżej bedziemy upadku mięśniowego właśnie tej partii (bo żadne inne mięśnie to tworzą wąskiego gardła). Logicznie patrząc na sprawę największy mięsień powinien rosnąć najwięcej licząc bezwzględną masę, a ćwiczenie, które go izoluje ma szansę dać mu największy
  • Odpowiedz
@Mirkosoft: Jeśli właśnie bawić się fantazją i teoretyzować na różne tematy to ja zadałbym pytanie czy w tych złożonych ćwiczeniach nie będzie kilku ograniczników sprawiających, że tam praca będzie mniej wykonana

- Techniczne ograniczenie
- Strach
- Stabilizacja
- Skracanie zakresu ruchu (przez 3 w/w)

Oczywiście tu w stosunku do osób właśnie początkujących.
  • Odpowiedz
@AXSIS: Martwe to sprawa dyskusyjna, bo mocno męczą w stosunku do tego co dają, szczególnie jeżeli mówimy o hipertrofii, jakbyśmy gadali pod względem siły, to wiadomo że warto je robić, mimo że w teorii da się je zastąpić innymi ćwiczeniami które nie będą tak mocno budować fatygi, ale w praktyce to one dają zwykle więcej niż zbytnie rozmienianie się na drobne (przypominam, gdy mówimy o sile).

Natomiast nie rozumiem postów poprzedników,
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Kasahara @Mirkosoft
Panowie czy do uniknięcia kontuzyjności w martwym nie wystarczy tylko nie robić kociego grzbietu i ewentualnie stosować pas czy tylko przy większych ciężarach jest obowiązkowy?

I druga kwestia. Przysiady na maszynie czy wolny ciężar preferujecie?
  • Odpowiedz
@snickersfgh na początku, trening dołu jesteś w stanie załatwić również wypychaniem na suwnicy i czymkolwiek. Bo rośniesz w zasadzie od samego patrzenia na sztangę.

Nie ma co gloryfikować tego ćwiczenia. Jest fajne, sam nie wyobrażam sobie zacząć tygodnia treningowego inaczej niż od przysiadów, ale w ogólnym rozrachunku to cwiczenia jak każde inne.

@Mirkosoft to jakie miesnie Ci dominują czy to w przysiadzie czy w ciągu zależy też od Twojej struktury anatomicznej i
  • Odpowiedz
@snickersfgh: ja zbudowałem 75 cm+ nogę nie robiąc siadów przed trójbojem xD, od kiedy robię trójbój wiele lat i 30+ serii siadów tygodniowo X lat, właściwie może 2 cm dobudowałem (no 81 cm to mam na zalaniu)
  • Odpowiedz