Znalazłem poważne błędy w rządowej aplikacji do PIT.

Jesteś z rocznika '95? Lepiej dokładnie sprawdź swój PIT! O tym jak znalazłem błędy w oficjalnej rządowej aplikacji.


TLDR: Aplikacja niesłusznie zaniża podatek, przez co podatnik ma większą kwotę do zwrotu niż to wynika z przepisów. 


Będę pisał zwięźle i na temat. 

Jestem z rocznika 95, w czerwcu 2021 skończyłem 26 lat. W rezultacie od tego momentu zacząłem podlegać pod podatek dochodowy i płacić zaliczki. Przyszedł czas żeby rozliczyć PIT za 2021. Niestety, rządowa aplikacja od dochodu odjęła wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne które zapłaciłem w 2021 oraz od podatku odjęła wszystkie składki zdrowotne które zapłaciłem w 2021. Jest to niezgodne z prawem (potwierdza to broszura MF, potwierdziłem to telefonicznie w rozmowie z US). Otóż od podatku (lub od dochodu) nie można odliczyć składek, które płaciło się nie będąc opodatkowanym (czyli przed ukończeniem 26 roku życia). 


W moim indywidualnym przypadku zamiast zwrotu 200 zł, apka pokazuje zwrot 3500 zł. Ja swojego PITu jeszcze nie złożyłem, ale kolega będący w analogicznej sytuacji to zrobił i dostał następnego dnia telefon od US że musi to poprawić. 


Jestem osobą po studiach ekonomicznych, jakoś sobie poradziłem z poprawieniem deklaracji. Ale co z osobami zupełnie zielonymi w tym temacie? Co z zaufaniem do publicznej, oficjalnej aplikacji? Dlaczego nikt nie pomyślał o dziesiątkach (lub setkach) tysięcy osób które kończą 26 rok życia? No cóż, w końcu żyjemy w państwie z dykty.