Wpis z mikrobloga

Szybkie pytanie, poszła mi opona w trasie, mam zapasowe koło, ale to runflat, a ja mam normalne opony, napęd stały na 4 koła, mogę do piątku jeździć na tym runflacie i będzie ok? Rozmiar, model opony wszystko to samo tylko kurde runflat (Pirelli Cinturato P7 Allseason) #kiciochpyta #samochody #motoryzacja
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pozpozi: zależy od samochodu, a dokładnie od mechanizmów różnicowych pomiędzy osiami i stronami - jeżeli będzie różnica w średnicy koła, to naturalnie mniejsze koło ma większą prędkość, co w wypadku mechanizmów różnicowych o ograniczonym poślizgu tzw. LSD działającym na zasadzie tarcia może skutkować ich uszkodzeniem wskutek zwiększonego tarcia w ww. mechanizmie
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@mvmxks Audi S4 B9, napęd quattro (nie ultra). Koła mają te same rozmiary (dokładnie takie same), różnią się tylko tym, że jedna opona to runflat, a druga jest zwykła
  • Odpowiedz
@pozpozi: O ile się nie mylę, a już dosyć długo nie pracuję w zawodzie i nigdy nie lubiłem VAGów to quattro korzysta z mechanizmów ciernych.

Jeżeli tak to pytanie pozostaje czy dokładnie te same i tak samo zużyte, bo nawet niewielkie różnice w zużyciu mogą skutkować przyśpieszonym zużywaniem się płytek ciernych. Moim zdaniem przejeżdzenie nawet 5.000 km w takiej konfiguracji nie będzie skutkowało w całkowitym uszkodzeniem układu, natomiast jeżeli różnica
  • Odpowiedz
@Kreation: A kto powiedział, że ma jechać na nim bez ciśnienia. Przecież może napompować takim samym ciśnieniem jak resztę opon.

@Mrrilb Czemu układ różnicowy ma mieć trochę więcej do roboty? Ten sam rozmiar koła tylko jedno z nich będzie miało funkcję run flat która uaktywni się dopiero w przypadku pęknięcia opony i uchodzenia powietrza, a tak to samo, nawet model opony.

@mvmxks Przecież napisał, że
  • Odpowiedz
@pozpozi: aaa dobra chodzi o ten śmieszny dojazd z Audi. Weź kup jakąkolwiek używaną oponę po drodze we właściwym rozmiarze i tak jedź, nie da się już zakleić tej dziurawej?

Ogólnie napędy stałe ale także xdrive bardzo nie lubią innego obwodu koła i potrafią się od tego spieprzyć, a do b9 tanio nie będzie
  • Odpowiedz
@pozpozi dobrze, że masz runflat. Jak następnym razem przebijesz to się może nawet tak szybko nie zorientujesz.
Teraz dopompuj trochę więcej jak normalnie, będzie się wygodniej jechało.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Kreation nie, to nie chodzi o dojazd, chodzi o pełnoprawne koło zapasowe, na takiej samej feldze, na której jest zapasowa opona w tym samym rozmiarze i z tym samym bieżnikiem, tyle że runflat, moja dziurawa opona jest taka sama tylko bez runflata
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: to ze wymiar opony ma ten sam rozmiar nie oznacza, ze mają ten sam obwód, ze względu na to, ze się opona się zużywa, tlumaczylem dlaczego może to przyspieszać zużycie układu napedowego opartego o mechanizmy cierne w innym wpisie w tym wątku
  • Odpowiedz