Wpis z mikrobloga

Ludzie, którzy oszczędzają małe kwoty są dodatkowo okradani przez matematykę i zaokrąglenia do dwóch miejsc po przecinku, pomijając już podatek Belki.

Otóż, jak widać na screenie, naliczono mi odsetki 0,02 zł a następnie obciążono podatkiem 0,01 zł, czyli podatek od zysków kapitałowych wyniósł teraz aż 50% przy czym bank do US przekazuje 19% a pozostałe 31% zostawia sobie (tak wynika z logiki; no chyba, że przenosi tę resztę na kolejny miesiąc). Może w małej skali to jest nic, ale w skali 40 milionowego kraju okazują się to być spore kwoty.

0,02 - 19% = 0,0162 zł - tyle powinno mi pozostać
0,02 - 0,0162 = 0,0038 zł - tyle wynosi podatek od 2 groszy
0,0162 - 0,01 - 0,0062 zł - tyle zabiera bank

Teraz policzmy takie działanie dla powiedzmy 5 mln klientów (bo tyle ING Bank mniej więcej ma).
0,0062 * 5 000 000 = 31 000 zł

Kwota w skali banku jest niczym, ale ciekawi mnie to od strony prawnej i opodatkowania tego typu zysków.
Teraz już wiem dlaczego banki tak zachęcają do oszczędzania. Większość obywateli nie ma możliwości oszczędzać miesięcznie dużych kwot a różnice w tych groszach w skali miesiąca tylko dają dodatkowy zysk.

Mam rację, czy też kompletnie się mylę?

#banki #oszczedzanie #odsetki
źródło: comment_1601536559D5xhUd3f0lPWiZ4wBsWdJ5.jpg
  • 11
@zielony_wiatr prawo podatkowe art 63 § 1. Podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych, z zastrzeżeniem § 1a i 2.
§ 1a. Podstawy opodatkowania, o których mowa w art. 30a pobieranie
teraz aż 50% przy czym bank do US przekazuje 19% a pozostałe 31% zostawia sobie


@zielony_wiatr: Co ty za bzdury wypisujesz? Bank nalicza podatek zgodnie z prawem, czyli zaokrąglony do pełnego grosza w górę i dokładnie tyle przekazuje państwu, bank jest tutaj tylko pośrednikiem i nic z tego podatku nie dostaje. Nie wiem skąd pomysł, że bank rzekomo sobie coś zostawia i na jakiej podstawie miałby to robić.
@ms93: No to w takim razie uważam, że Państwo robi kurtyzanę z matematyki przede wszystkim, nie wspominając o uczciwie pracujących obywatelach. Jest to jawne złodziejstwo. Co z tego, że taki zapis jest w ustawie. Każdy zbrodniarz do pewnego stopnia sankcjonował swoje działania ustawami.
https://www.naukowiec.org/wiedza/matematyka/zaokraglanie-liczb_2990.html
Na tych zaokrągleniach pełnych groszy w górę Państwo kradnie od ludzi dziesiątki tysięcy złotych, jak wyliczyłem i nie uważam tego za fair.
@zielony_wiatr: Ten podatek był dawniej zaokrąglany do pełnego złotego w górę lub w dół, jak inne podatki, ale banki zaczęły oferować codzienną kapitalizację odsetek, przez co podatek przy wartości poniżej 50gr zaokrąglał się do zera, więc rząd zmienił zasady i ten konkretny podatek jest zaokrąglany do pełnego grosza w górę, by nie dało się go unikać zwiększając częstotliwość kapitalizacji. Przy sensownych kwotach odsetek nie robi to wielkiej różnicy, obrywają tak naprawdę
@ms93: Jestem perfekcjonistą i po prostu razi mnie tego typu sprawa. Masz rację, reakcja przesadzona. Oburza mnie jednakowo i ta mała i ta duża niesprawiedliwość. Bo nie może być tak, że na tę małą można przymknąć oko. No ale doszliśmy do konsensusu. Obrywają małe kwoty odsetek. I na tym można zakończyć dyskusję i wyjaśnianie tematu. ( ͡° ͜ʖ ͡°)