Wpis z mikrobloga

Przyjaciele spod tagu #politechnika #matematyka #excel mam dla Was zagwostkę. Mam 300 mb rurki o średnicy zewnętrznej 3cm, którą chcę rozłożyć w okręgu w odstępach minimalnych. Załóżmy, że każdy kolejny okrąg jest mniejszy o 3.05cm średnicy. Zakładając, że zaczynamy od średnicy 1m - jaka będzie średnica 300mb ułożonych w ten sposób rurek :) Zadanie rejczej wykonalne na poziomie matury, ale ja potrzebuję tych obliczeń żeby nagrzać wodę w basenie dla 8 dzieci (nie wszystkie moje), które przez 2 tyg stacjonują u mnie. Ni mom kurna czasu myśleć, a rury już zakupione. Matę muszę dokupić odpowiednio szeroką pod tę rurkę!
  • 10
@stefan_pmp: chwila. teraz widzę, ze dane zbyt mało precyzyjnie opisane :( Zartujesz sobie być może, ale ja serio liczę na formułę excel. Która będzie się opierać na wzorze O=2piR - jakiestam R....
@monalisssa:
Na „chlopski rozum”, to tak:
Policz „pole” tej rurki (prostokat, jaki zajmuje)
3cm x 30000cm = 90000cm2
Przyjmij 90000cm2 jako pole scisle wypelnionego okregu, bez odstepow miedzy rurkami (fizycznie ciezkie do wykonania), z tego policz sobie promien okregu. Z tego policz sobie obwod. Dorzuc pare cm. Oblicz promien. To jest twoj zewnetrzny okrag. A dalej - jak sie ulozy.

Edit. Jesli wewnetrzny okrag zaczyna sie od 1m2 (nie rozumiem co