Nie rzuciłem korpo a zrobiłem coś swojego - autorska nawigacja dla rolnictwa

RudaSwinia
RudaSwinia

Cześć Mirki!

Po kilku latach pracy po godzinach z kumplem ze studiów stworzyliśmy własny produkt i właśnie startujemy z oficjalną sprzedażą.

TL;DR
Z kumplem zrobiliśmy "GPS dla rolników" - ruszamy z oficjalną dystrybucją, szczegóły tutaj.

Co, jak i dlaczego:
Od dzieciństwa kręciłem się gdzieś wokół branży rolnej, niemniej wyjechałem ze wsi na studia, a jako ścieżkę kariery obrałem pracę w IT, dokładniej w embedded. Kilka lat temu za namową rodziny postanowiłem pogodzić te dwie dziedziny i opracować autorski system precyzyjnej nawigacji dla zastosowań rolnych.

Tak, wiem - tego typu produkty istnieją na rynku od wielu wielu lat, niemniej nadal są drogie, a do tego nie rzadko wymagają opłat abonamentowych. Natomiast tanie, chińskie klony mają bardzo słaby support u ludzi je dystrybuujących. Stad powstał pomysł, aby postarać się zrobić coś, co dzięki atrakcyjnej cenie będzie miało szansę trafić pod strzechę przeciętnego polskiego rolnika. Tak narodził się projekt AgroNAV.

Pewnie wielu teraz zadaje pytanie: co to u licha ciężkiego jest nawigacja dla rolnictwa!? Otóż w ten sposób określa się urządzenia wspomagające i ułatwiające pracę traktorzysty podczas prac polowych poprzez wizualizację pojazdu i osprzętu na wirtualnej mapie oraz wpływanie na pojazd i jego osprzęt. Urządzenie (bądź zestaw urządzeń) realizuje pewne funkcjonalności, które w odczuwalny sposób odciążają traktorzystę.

Jak to działa w praktyce:
- traktorzysta montuje multimedialne urządzenie oraz odbiornik GNSS w kabinie, antenę GNSS na dachu,
- na wirtualnej mapce śledzone jest położenie i orientacja traktora w przestrzeni z dokładnością 1-2cm,
- dzięki takiej dokładności, bazując na wirtualnej reprezentacji i opcjach dostępnych w aplikacji rolnik może optymalizować swoja pracę (np. robić mniejsze zakładki podczas oprysku pola),
- często tego typu systemy umożliwiają również interakcje z pojazdem i jego osprzętem (np. automatyczne sterowanie traktorem).

Jak to wygląda u nas?
W wersji najbardziej podstawowej:
a) wymaganym elementem systemu jest odbiornik GNSS (AgroBOX) i antena,
b) za wirtualny pulpit może posłużyć każde dowolne urządzenie z Androidem - wystarczy pobrać i zainstalować naszą aplikację AgroNAV - oczywiście możemy my dostarczyć tablet (8", 10" do wyboru),

To wystarczy, aby zacząć pracę. Tego typu setup umożliwia optymalizację pracy bazując na prostej "telemetrii", czyli: w aplikacji możemy tworzyć i katalogować nowe prace, wewnątrz prac zaznaczać obszary, tworzyć linie proste/krzywe względem których chcemy poruszać się równolegle, mierzyć pola powierzchni, długości obrysów, tempo prac itd.

Dodatkowo nasz system można w tej chwili doposażyć:
- w moduł żyroskopowy stabilizujący przechyły boczne,
- w moduł elektrycznego sterowania sekcjami (np. siewnika, opryskiwacza) sprzężony z aplikacją - dzięki temu, jeśli w aplikacji dana sekcja osprzętu powinna zostać wyłączona, zostanie ona automatycznie rozłączona w rzeczywistości.

Jakie plany na przyszłość:
- aktualnie intensywnie pracujemy również nad modułem automatycznego sterowania traktorem - niemniej z powodu skomplikowania problemu temat ten jeszcze nam zajmie jakiś czas.
- support dla ISOBUS - sterowanie osprzętem przez znormalizowany protokół komunikacyjny,
- zintegrować nasz system ze zdjęciami satelitarnymi w celu określania parametrów pól (indeks wegetacji, nawodnienia).

#chwalesie #agronav #pijciezemnakompot