Jak pojechać na Grand Prix Belgii? [PORADNIK]

mzuczek
mzuczek

Jak pojechać na Grand Prix Belgii? 


Wielu z Was, pewnie się zastanawia nad wyjazdem na Grand Prix Formuły 1. Zazwyczaj na tagu #f1 polecane są zawsze Węgry jako najkorzystniejsza opcja cenowo. Jednakże z mojej strony polecę wyjazd na jeden z najlepszych, jak nie najlepszy tor w całym kalendarzu królowej motorsportu. W poniższym poradniku znajdziecie niezbędne informacje nt. wyjazdu na tor Spa-Francorchamps.


595870395951304743686378_1665932260LOWQOagqUuP8oEI8cIUa1m.jpg



Bilety:


Gdzie można kupić bilety na Grand Prix Belgii? W internecie znajdziecie mnóstwo stron internetowych, gdzie można zakupić bilety na tor Spa-Francorchamps. Jednakże, od siebie polecę oficjalną stronę toru -> https://www.spagrandprix.com

Strona jest dostępna w kilku językach (angielski, francuski, niderlandzki i niemiecki).


Jaki bilet kupić? Ja osobiście jestem fanem biletów typu General Admission. Z takim biletem macie wstęp na tor, ale nie na trybuny. Możecie sobie znaleźć wygodny kamień z którego obejrzycie sobie komfortowo wyścig ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wielu kibiców przynosi również ze sobą składane krzesełka wędkarskie. Na stronie spagrandprix.com bilety General Admission są określone jako Bronze (185euro za weekend). Przykładowy widok z pagórka, który jest dostępny w ramach strefy brązowej (zdjęcie pochodzi z Grand Prix Belgii 2021). Takich miejsc na torze jest kilka. Podczas sesji w piątek czy sobotę, możecie sobie pochodzić po torze, aby znaleźć odpowiednie miejsce dla siebie na wyścig.

595870395951304743686378_1665933243inv6a8ejj7RZ3D4RAVR7Fs.jpg



Jeżeli jednak chcielibyście usiąść na trybunie to możecie sobie kupić bilety Speed Corner, Silver bądź Gold. Bilety w takim przypadku startują od 295euro. Moim zdaniem jedną z najlepszych trybun na belgijskim torze jest trybuna Gold 3: Eau-Rouge (420euro). Widać z niej kilka odcinków toru. W przypadku innych trybun zazwyczaj widać tylko krótki jego odcinek. Poniżej możecie zobaczyć fotkę z trybuny Eau Rouge z serii WEC:

595870395951304743686378_1665933175UcENvWaZKDi8SA6bGWNaIu.jpg


Jednakże, musicie wiedzieć, że na torze za bardzo nie obejrzycie wyścigu. Przychodzi się tam głównie dla atmosfery i słuchania jak silniki robią wzium.


Transport (dojazd):


Jak dojechać na Grand Prix Belgii? Najprościej - samochodem. Przy torze jest kilka parkingów zapewnionych przez organizatora (musicie sobie kupić bilet na parking przed wydarzeniem na stronie toru - 20euro/dzień). Jeżeli nie macie samochodu to również możecie dojechać na tor. Możecie przylecieć samolotem na okoliczne lotniska: Liege, Koln, Dusseldorf, Bruksela, Eindhoven. Z powyższych miast w latach ubiegłych były Shuttle Busy, które zabierały kibiców rano i odwoziły po wyścigu. Koszt takiego transportu to ok. 30-60euro za dzień (w dwie strony). Cena była zależna od dystansu. Jeżeli znajdziecie nocleg w Verviers to stamtąd będą jeździć specjalne autobusy na tor. Ich cena to 20euro za weekend. 


Zakwaterowanie:


To chyba najtrudniejszy element wyjazdu. Jeżeli nie przyjeżdżasz samochodem, to najprościej będzie Ci ogarnąć nocleg w miastach z których jeździ Shuttle Bus. Najlepiej wybrać Verviers, aby nie marnować zbytnio czasu i pieniędzy na dojazdy. Możesz, również znaleźć nocleg w jednym z miast, z których będą jeździć shuttle busy. Jeżeli wybierasz się samochodem to sprawa jest dla Ciebie prostsza. Do dyspozycji masz cały piękny region Walonii w którym znajdziesz wiele ośrodków wypoczynkowych bądź hoteli. 


Pro-tipy:


Weź ze sobą jedzenie i picie (ale nie w szklanych butelkach). Na torze jest dość drogo, a organizator w 2021 roku pozwalał na swój prowiant (w tym nawet alkohol w postaci piwa). Jednakże, przepisy mogą się zmienić. Sprawdź stronę organizatora przed wyjazdem na tor aby mieć pewność. 

Na tor warto wybrać się wcześnie rano, aby nie stać w korkach. Dodatkowo, dla osób, które będą korzystać z biletów General Admission jest to opcja aby zająć najlepsze miejsce w niedziele.

Podczas całego weekendu odbędą się również wyścigi z serii towarzyszących (w ubiegłych latach były to W Series, Porsche Super Cup, Formula 2 czy Formula 3), więc podczas weekendu bolidy Formuly 1 nie będą jedynymi gwiazdami na torze. W przypadku bolidów Porsche Super Cup zalecam założyć zatyczki na uszy, są one naprawdę głośne (w porównaniu do Formuly 1). 

Tak jak pisałem wcześniej, piątek i sobota to świetne dni, aby pochodzić po torze i pozwiedzać jego zakamarki. Tor Spa-Francorchamps to park. Możecie go całego przejść na nogach. Aby przejść z jednej strony na drugą są zbudowane specjalne tunele, więc można zwiedzić wewnętrzną jak i zewnętrzną nitkę toru.

W ubiegłych latach była możliwość zabrania na tor profesjonalnego sprzętu foto. Jak taki posiadacie i chcecie uchwycić pędzące bolidy to bierzcie śmiało! Ale tak jak mówiłem w przypadku jedzenia, sprawdźcie stronę organizatora przed wydarzeniem - bo być może coś się zmieni i wtedy będziecie mówić: @mzuczek powiedział że można, a wy mi nie pozwalacie? 

I najważniejsze na koniec! Nie zapomnijcie wziąć przeciwdeszczowego poncho. Jest to must-have na torze Spa-Francorchamps. 


W powiązanych możecie zobaczyć moje relacje z Grand Prix Belgii oraz Turcji z 2021 roku. A już za miesiąc pojawi się nowa relacja - z Grand Prix Abu Dhabi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W przypadku pytań, służę pomocą.