Dokarmiaj ptaki z głową

aaadam91
aaadam91

Zima to trudny czas dla wielu zwierząt. Większość doby zajmuje ciemna i zima noc, duża część drobnych zwierzą: gryzoni, jaszczurek, owadów gdzieś się pochowała. Dla wielu gatunków ptaków ten okres jest na tyle ciężki, że postanawiają odlecieć do innych , cieplejszych krajów. Część ptaków jednak zostaje i nie jest prawdą, że te które odleciały wygoniło zimno. Największym problemem dla ptaków zimą są trudności ze zdobyciem wystarczającej ilości pokarmu.

My jako ludzie możemy im w tym okresie pomóc dokarmiając je. Warto jednak pamiętać, żeby to robić z głową dlatego z myślą o osobach, które chciałby zacząć przygodę z dokarmianiem ptaków powstał tag #dokarmianieptakow

Tam dowiesz się wszystkiego na temat odpowiedzialnego dokarmiania ptaków.
Będziesz miał jakieś pytania, pytaj śmiało. Masz już doświadczenie w dokarmianiu, a twój ogród odwiedzają setki ptaków, pochwal się tym. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami, proszę bardzo. Zbudowałeś karmnik, wyślij zdjęcia. Odwiedził ciebie jakiś kolorowy ptak i chcesz wiedzieć jak się nazywa, tutaj na pewno ktoś ci pomoże.
Gorąco zachęcam do zaobserwowania tagu i aktywności na nim.

595874785967774442524d78_1637170262cJIzWr4974Idh05oPQSzY6.jpg

                                                                                 Kowalik (@Tulkandra)

Na początek, zanim zacznie się dokarmiać ptaki warto zapoznać się z pięcioma bardzo ważnymi zasadami:
1. Najważniejsze jest ptasie bezpieczeństwo. Zanim umieścisz karmnik w jakimś miejscu zastanów się, czy będzie niedostępny dla kotów, czy spłoszone ptaki nie będą rozbijać o szyby i czy ptaki będą mogły bezpiecznie uciec przed zagrożeniem w gęste krzewy.
2. Równie ważne jest zdrowie ptaków. Lepiej nie dokarmiać w ogóle niż dokarmiać niewłaściwym lub zepsutym pokarmem.
3. Ptaki szybko się przyzwyczajają do miejsc dokarmiania, więc raz rozpoczęte dokarmianie należy kontynuować przez całą zimę.
4. Dbaj o czystość w karmniku, np. sprzątając nie zjedzone resztki zanim zaczną się psuć.
5. Zimą oprócz pokarmu ważny jest dostęp do wody, warto o tym pamiętać.
Po więcej szczegółowych informacji zapraszam na stronę Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony ptaków i na kanał Ptasia Strefa.

 595874785967774442524d78_16371698490YXPNJXJ5hCfTUp657TNY1.jpg

                                                                                              Raniuszki (@aaadam91)

Po co w ogóle dokarmiać ptaki zimą?
Duża część ptaków w okresie lęgowym pomaga ludziom w walce z różnego rodzaju owadami, często pasożytami roślin. Nawet te które są typowymi ziarnojadami jak wróble czy łuszczaki karmią swoje młode owadami. To ile ptaków wiosną przystąpi do lęgów zależy ile przeżyje zimę. Niestety w mocno przekształconych przez człowieka terenach, z niską pozbawioną chwastów trawą, z małą ilością drzew i krzewów owocowych ptaki mają problem ze zlezieniem pokarmu. Najlepszym sposobem żeby pomóc ptakom jest projektowanie ogrodów w taki sposób, żeby ptaki mogły się wyżywić same. Nie każdy ma taką możliwość.Stąd właśnie pomysł na dokarmianie.
Obserwowanie tego co dzieję się w karmniku daje nam niepowtarzalną okazję na bliski kontakt z przyrodą. Ptaki w tym okresie są mniej płochliwe i dają się oglądać naprawdę z bliska.
Obserwacje przy karmniku to też okazja na przysłużenie się nauce. Takie obserwacje możemy umieszczać na serwisie ornitho.pl. Co roku w styczniu organizowane jest wydarzenie pod nazwą: Zimowe Ptakoliczenie, podczas którego w całej Polsce liczy się ptaki zimujące najbliżej człowieka. Również w wielu polskich miastach przez całą zimę trwa Akcja Karmnik. Ornitolodzy najczęściej w weekendy łapią ptaki i obrączkują przy karmniku. Każdy na takie wydarzenie może przyjść, zobaczyć ptaki z bliska i być może nawet potrzymać w ręce.
Jeżeli nie uda się ani razu uczestniczyć w takiej akcji nadal jest szansa, że ptak w taki sposób zaobrączkowany przyleci do naszego karmnika. Odczytanie numeru na obrączce pozwala na dowiedzenie się wielu ciekawych rzeczy z życia ptaka.
Dokarmianie jest to ciekawa forma spędzenia wolnego czasu, obserwacja żerujących ptaków działaodstresowująco uczy nas też systematyczności, odpowiedzialności i szacunku do przyrody.

595874785967774442524d78_1637170180QWotlOVeLv0fbZGzzVrmYD.jpg595874785967774442524d78_1637170193BbpV60cPo3uMNNbiNaY2Qs.jpg

                                          Bażant i Kuropatwy (@powsinogaszszlaja)


Uwaga Konkurs!!!
Żeby zachęcić niezdecydowanych do tej formy spędzenia wolnego czasu ogłaszamy konkurs. Każdy biorący w nim udział będzie miał okazję wygrać książki o tematyce ptasiarskiej. Powiem wam, że warto wziąć udział w konkursie. Sam dr Andrzej Kruszewicz dyrektor Warszawskiego Zoo, ornitolog i autor wieli książek udzielił nam duchowego wsparcia. Tym bardziej książka z jego autografem może być nie lada gratka dla zwycięzcy.  
Szczegóły ogłosimy wkrótce, a my jeszcze raz zachęcam do obserwacji tagu.

595874785967774442524d78_1637170154NySzzJoxc1eqIaMqUH12Go.jpg

                                                             Wiewiórka (@Tulkandra)