Codzienne krótkie streszczenie wydarzeń światowych 29.06.2021

Edek_Niemiec
Edek_Niemiec

Łańcuchy dostaw

Czy powinieneś wiedzieć gdzie jest port Yantian? To czwarty największy port kontenerowy na świecie, który obsłużył około 13,3 miliona TEU w 2020 roku. Gdyby przewóz  kontenerów pozostał niezakłócony pandemią, czy blokadą Kanału Sueskiego to przeładowywałby  około 36 400 TEU dziennie. Niestety wcześniej  wymienione czynniki  spowodowały, że w porcie Yantian  zaległości ładunkowe przekraczają 400 000 TEU. Zaległości wynikające z dwutygodniowego spowolnienia prawdopodobnie wpłyną na dostawy zapasów zamówionych w ciągu najbliższych miesięcy, a mogą trwać  nawet do wzmożonej ilości dostaw towarów na  grudniowe Święta. Fachowcy związani z branżą logistyczną zalecają zainteresowanie  się świątecznymi zakupami w najbliższym czasie. Oczekuje się, że popyt konsumencki w USA pozostanie „racjonalnie wysoki” przez resztę roku, a głównym pytaniem jest, czy strona podażowa może sobie z tym poradzić.  Analiza wskaźników, zapasów do sprzedaży wskazuje, że zapasy są bliskie historycznych minimów. Dzieje się tak głównie dlatego, że podaż nie nadąża za popytem. Nie przewiduje się  kolejnego zatoru w Kanale Sueskim, ale kolejne zamknięcie niektórych portów i zmniejszenie przepustowości z powodu Covid jest  do przewidzenia. Kolejnym problemem poza obłożeniem terminali przeładunkowych na świecie są stawki frachtowe. Niemiecka firma Hapag-Lloyd AG ogłosiła, że od 18 lipca wprowadzi „dopłatę sezonową” w wysokości 2000 USD za każdy kontener 40-stopowy z Azji Wschodniej do USA i Kanady – dodatkowa opłata, sama w sobie jest wyższa niż pełna stawka za kontener przewożony na trasach transpacyficznych w 2019 roku. Na trasie Azja Europa ten scenariusz jest już realizowany i wliczony w koszt przewozu. Niektórzy ekonomiści teoretyzują, że wraz z ponownym otwarciem krajów i zniesieniem ograniczeń w podróżowaniu konsumenci ograniczą zakupy  i wyjadą na wakacje, łagodząc załamanie w światowym handlu dobrami fizycznymi. Ale pandemia zmieniła nastawienie ludzi i wiele teorii jak np. „Just in Time” nie sprawdziło się w tej kryzysowej sytuacji.


USA, Kanada i UE o Wenezueli
 Sekretarz Stanu USA A.Blinken, przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa J. Borrell oraz kanadyjski Minister Spraw Zagranicznych M. Garneau  wydali wspólny apel dotyczący sytuacji w Wenezueli. Oświadczając, że pozostają głęboko zaniepokojeni trwającym kryzysem w Wenezueli oraz jego regionalnymi i globalnymi skutkami. Oraz, że pokojowe rozwiązanie tego głębokiego kryzysu politycznego, społecznego i gospodarczego musi pochodzić od samych Wenezuelczyków w drodze kompleksowych negocjacji prowadzonych przez Wenezuelę z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. Określony w czasie i kompleksowy proces negocjacyjny powinien przywrócić działanie instytucji w kraju i umożliwić wszystkim Wenezuelczykom wyrażanie się politycznie, poprzez wiarygodne, integracyjne i przejrzyste wybory lokalne, parlamentarne i prezydenckie. Wzywano do bezwarunkowego uwolnienia wszystkich osób niesłusznie przetrzymywanych z powodów politycznych, niezależności partii politycznych, wolności wypowiedzi, w tym przedstawicieli prasy, oraz położenia kresu łamaniu praw człowieka. Jednocześnie z  zadowoleniem przyjęto znaczące, wiarygodne postępy w przywracaniu podstawowych procesów i instytucji demokratycznych w Wenezueli i ogłaszając, że są  gotowi dokonać przeglądu polityki sankcji w oparciu o znaczące postępy w kompleksowych negocjacjach. Zaapelowali  o warunki wyborcze zgodne z międzynarodowymi standardami demokracji, począwszy od wyborów lokalnych i regionalnych zaplanowanych na listopad 2021 r.


Koalicja przeciw ISIS
Sekretarz stanu USA Antony Blinken został współgospodarzem spotkania ministrów spraw zagranicznych Globalnej Koalicji na Rzecz Pokonania ISIS. Wysocy urzędnicy z ponad 60 krajów zebrali się w poniedziałek w Rzymie, gdzie analitycy ds. bezpieczeństwa mają nadzieję, że uzgodnią „skoordynowany i spójny” plan walki z zagrożeniem ISIS w Afryce. Zagrożenie ekstremizmem rośnie w Afryce, a grupy związane z ISIS zdobywają przyczółki w Mozambiku, Demokratycznej Republice Konga, a zwłaszcza w regionie Afryki Zachodniej w Sahelu. Jednak Stany Zjednoczone i inne kraje zachodu, w tym Wielka Brytania i Francja, rozumieją, że nie mogą pozwolić, aby sprawy się potoczyły tym torem i dlatego rozszerzyły koalicję anty-ISIS, zapraszając do udziału kolejne 25 krajów, głównie z Afryki.

 
Himalaje
Indie przekierowały co najmniej 50 tys. dodatkowych żołnierzy na swoją granicę z Chinami w Himalajach. W ciągu ostatnich kilku miesięcy Indie przeniosły wojska i eskadry myśliwców do trzech różnych obszarów wzdłuż granicy z Chinami. W sumie Indie mają teraz około 200 000 żołnierzy skupionych na granicy, co stanowi wzrost o ponad 40 procent w stosunku do zeszłego roku. Chociaż nie jest jasne, ile wojsk mają Chiny na granicy, indyjskie służby wykryły, że Armia Ludowo-Wyzwoleńcza niedawno przeniosła dodatkowe siły z Tybetu do Dowództwa Wojskowego Xinjiang, które jest odpowiedzialne za patrolowanie spornych obszarów wzdłuż Himalajów. Chiny budują nowe budynki ,  bunkry  i nowe lotniska wzdłuż spornej granicy w Tybecie Obie strony prawdopodobnie będą agresywnie patrolować sporną granicę. Niewielki lokalny incydent może wymknąć się spod kontroli z niezamierzonymi konsekwencjami. Północny region Ladakhu – gdzie Indie i Chiny starły się kilka razy w zeszłym roku – odnotował największy wzrost liczby żołnierzy,
Obecnie istnieje obawa, że lokalna potyczka obu stron może doprowadzić do eskalacji konfliktu. Kilka ostatnich rund rozmów wojskowo-dyplomatycznych z Chinami osiągnęło minimalny postęp w kierunku powrotu do spokojnego status quo, który panował wzdłuż granicy przez dziesięciolecia. „Posiadanie tak wielu żołnierzy po obu stronach jest ryzykowne, gdy protokoły zarządzania granicami załamią się”, powiedział DS Hooda, generał porucznik i były dowódca armii północnej w Indiach.

 
Rosja - Chiny
Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping rozmawiali w poniedziałek przez łącze wideo. Po rozmowie  w dwudziestą rocznicę podpisania traktatu, ogłoszono  przedłużenie rosyjsko-chiński traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 2001 roku.
Istnieją obawy, że ten tandem może tworzyć  wiele pośrednich problemów i ognisk zapalnych dla Stanów Zjednoczonych w Afryce, Ameryce Łacińskiej, gdzie Amerykanie są obecni a brak reakcji ze strony USA byłby utratą wiarygodności jako najważniejszego państwa na świecie a także utraty własnych aktywów w tych państwach, podobnie  jak dawniej  sponsorowane przez Związek Sowiecki reżimy po prostu znacjonalizowały amerykańskie aktywa. Ten mechanizm zadziałał w wywołaniu wojny w Korei i Wietnamie, gdzie USA zostały zaangażowane bezpośrednio a Rosja i Chiny mogły korzystać ze swobody działań na innych terytoriach i  w innych dziedzinach.

RPA
Sąd najwyższy RPA skazał na 15 miesięcy więzienia Jacoba Zumę, byłego prezydenta kraju, pod zarzutem  zlekceważenia nakazu stawienia się  w sądzie podczas procesu  dotyczącego wielu skandali korupcyjnych, które miały miejsce  w latach 2009 -2018. Zatrzymanie Zumy, towarzysza Nelsona Mandeli i jednej z dominujących postaci w rządzącej Partii Afrykańskiego Kongresu Narodowego od zakończenia apartheidu w 1994 roku, było znaczącym postępem w dziedzinie walki z korupcją. Wiele osób w całym kraju okrzyknęło to orzeczenie zwycięstwem młodej demokracji i przesłaniem, że nikt, nawet była głowa państwa, nie stoi ponad prawem. Pan Zuma bezczelnie przeciwstawił się sądowi. Nie tylko nie pojawił się na śledztwie, ale także zignorował postępowanie sądu najwyższego. Zamiast tego napisał 21-stronicowy list do sędziego głównego , oskarżając sąd o uprzedzenia wobec niego i oskarżając go o angażowanie się w polityczne szykany.