Muzyka i technologia w czasie pandemii

mormegil
mormegil

Muzyka i technologia w czasie pandemii


Chciałbym zaprezentować ostatnie aktywności Akademickiego Chóru Politechniki Gdańskiej. Chór ten w czasie pandemii w wyjątkowy sposób podszedł do swojej działalności, zapewniając nie tylko znakomite nagrania, ale też zadziwił wykorzystaniem najnowszych technologii audio-wizualnych.


W ubiegłą niedzielę (19.07.2020) chór wykonał po-kwarantannowy koncert; jednakże, z zachowaniem COVID-owych restrykcji. Występ odbył się bez publiczności, chórzyści mieli założone maseczki przed i po występie, a w trakcie śpiewania - zachowane były odstępy. Koncert ten był transmitowany na żywo z obrazem 360°, a więc bardzo nowocześnie - niemal jakby się było między chórzystami ( ͡~ ͜ʖ ͡°)


Do tego zespół jest w świetnej formie, oraz z całkowicie nowym repertuarem. Polecam rzucić okiem (oraz uchem) na kanał YouTube Akademickiego Chóru PG, natomiast sama transmisja jest poniżej:



W wykonaniu chóru można usłyszeć następujące utwory:

  1. Laudate Dominum (Marek Raczyński)
  2. Peace, I leave with you (Knut Nystedt)
  3. Plegaria (Javier Busto)
  4. O Salutaris Hostia (Vytautas Miškinis)
  5. Wjun nad Wodoj (Irina Denisowa)
  6. Ederlezi (arr. Imre Ploeg)


Szczegóły występu: https://chor.pg.edu.pl/-/konce...


Transmitowanie na żywo z obrazem 360° jest nie lada wyzwaniem; zwłaszcza, jeśli dźwięk ma pochodzić z innego źródła, niż wbudowany mikrofon kamery. Od strony inżynierskiej problem jest wysoce złożony: należy zapewnić odpowiednio stabilne łącze internetowe, wystarczająco wydajny obliczeniowo komputer do przetworzenia transmisji w rozdzielczości 4k, a także od strony akustycznej - omikrofonować chór w nietypowym, rozproszonym układzie. Oczywiście, tych drobiazgów jest znacznie więcej. Poziom złożoności jest zapewne główną przyczyną, przez którą transmisje 360° są taką rzadkością. 


To nie pierwsze zetknięcie Akademickiego Chóru PG i technologii 360°. Wcześniej chór zaprezentował 2 zdalnie nagrywane utwory w tej technice, a do tego z ambisonicznym, adaptacyjnym dźwiękiem. Mowa o znakomitym Sicut Cervus (znanym też jako "wirtualna katedra") oraz O Ziemio Polska, nagranym na 100. rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II.



W nagraniu Sicut Cervus chórzyści tworzą krąg, aby lepiej ukazać polifonię i wzajemne przenikanie się tematów. Ponadto, w ten sposób cała sfera wokół słuchacza jest zagospodarowana i pełna dźwięku. Scena akustyczna została podzielona na 4 obszary: Tenor-Sopran-Bas-Alt. W ten sposób głosy męskie są naprzeciwko siebie, tak samo jak głosy żeńskie. Co więcej, obrót słuchacza w nagraniu sprawia, że poszczególne obszary są dobrze słyszalne, przy zachowaniu zbalansowanego odbioru całości utworu. Jest to także zasługa zaprojektowanej wirtualnej akustyki pomieszczenia w technologii ambisonicznej. Akustyka pomieszczenia odzwierciedla nie tylko rozmieszczenie źródeł dźwięku, ale także ich kierunkowość. Dodatkowo, został też uwzględniony rozmiar pomieszczenia oraz duża liczba odbić od powierzchni, właściwa dla bardzo pogłosowego miejsca, jakim zazwyczaj jest katedra.




Przedstawiciele 14 chórów uczelni technicznych z całej Polski zaśpiewali kompozycję Juliusza Łuciuka „O ziemio polska”. To pierwsza taka inicjatywa polskich politechnik, ponieważ kompozycja została przygotowana w oparciu o nagrania zdalne. W projekcie "Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik" wzięły udział następujące chóry:


  1. Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej
  2. Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej Cantata
  3. Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej
  4. Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej
  5. Akademicki Chór Politechniki Opolskiej
  6. Akademicki Chór Politechniki Śląskiej
  7. Akademicki Chór Politechniki Wrocławskiej
  8. Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie
  9. Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej
  10. Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej
  11. Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej
  12. Chór Politechniki Białostockiej
  13. Chór Politechniki Koszalińskiej Canzona
  14. Chór Politechniki Poznańskiej Volantes Soni




--------------------------------------------------

Akademicki Chór Politechniki Gdańskiej (AChPG)
FB: https://facebook.com/achpg
IG: https://instagram.com/chor.pg/
YT: https://www.youtube.com/achpg
www: https://chor.pg.edu.pl/