Zarządzanie postrzeganiem. Drugi eksperyment Pawłowa.

Martwiak
Martwiak

Zarządzanie postrzeganiem. Drugi eksperyment Pawłowa.


Szeroko znany jest pierwszy eksperyment rosyjskiego naukowca Iwana Pietrowicza Pawłowa. Na jego temat można bez problemu znaleźć informację w internecie i literaturze:


"Badając fizjologię wydzielania śliny stwierdził, że psy wydzielają ślinę nie tylko w trakcie posiłku, ale także w reakcji na bodziec, który posiłek poprzedzał. Jedzenie, powodujące ślinienie nazwano pierwotnym bodźcem kluczowym, a dzwonek bądź lampkę bodźcem obojętnym. W wyniku stałego towarzyszenia bodźców obojętnych bodźcom kluczowym następowało przekształcenie bodźców obojętnych we wtórne bodźce kluczowe. Zjawisko to Pawłow nazwał odruchem warunkowym, w odróżnieniu od wrodzonego odruchu bezwarunkowego czyli ślinienia się na pierwotny bodziec kluczowy (pokarm). Dalsze badania doprowadziły do odkrycia praw nabywania odruchów warunkowych."


Drugi jego eksperyment jest właściwie nieznany ale ma wielki wpływ na dzisiejszy świat. Chodzi o "rozmywanie" wyobrażenia o sytuacji.


Psy poddano programowaniu na dwa bodźce warunkowe, pierwszym bodźcem było "koło" i oznaczało karmienie, drugi bodziec stanowiła "elipsa" i oznaczała znęcanie się nad psami. Po uwarunkowaniu odruchów warunkowych rozpoczyna się faza rozmywania wyobrażenia o sytuacji. Metodą rozmywania jest stopniowe zmniejszanie różnicy pomiędzy kołem, a elipsą. Eksperyment prowadzono do momentu w którym psy przestawały zauważać różnicę pomiędzy kołem, a elipsą.
Skutkiem tego działania było wprowadzenia psów w stan totalnego rozstroju nerwowego, mówiąc inaczej wariowały nie widząc czy będą bite czy karmione.

Podobny mechanizm z łatwością można adaptować do manipulacji ludźmi. Chodzi o to aby uniemożliwić zrozumienie bodźców z otoczenia. Czy są dla nas korzystne, czy też wręcz przeciwnie. Tworzy się "kastę" autorytetów, którzy mają za zadanie komentować i wyjaśniać obiektom manipulowanym jak mają myśleć.
Ta metoda jest stosowana obecnie do rządzenia ludźmi na skalę globalną. Warunkuje się ludzi i wprowadza chaos informacyjny aby bezrefleksyjnie reagowali na słowa stereotypy, których nie rozumieją ale mają uwarunkowane emocjonalnie w umyśle. Na samo ich pojawienie mają reagować w określony sposób.
Przykłady linii podziału manipulacyjnego:
#4konserwy - #neuropa
#kapitalizm - #socjalizm


Jeśli działacie bezrefleksyjnie na podane wam bodźce, skończycie jak te psy Pawłowa.


436c4d42426e425a55546b3d_2Imm0QZ9A0v4emUaBwJIoeLSsBAeF74y.jpg


Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Iwan_Paw%C5%82ow