Energooszczędne domy

woodica
woodica
Energooszczędne domy

Decydując się na budowę domu, warto przyjrzeć się bliżej energooszczędnym budynkom. To, co jeszcze kilka lat temu było drogą ciekawostką, powoli staje się coraz popularniejsze w naszym kraju, głównie za sprawą ceny, która zbliża się do poziomu budowy domu w tradycyjnym budownictwie. Dzięki temu gonimy Zachód, gdzie domy energooszczędne są standardem, więc nie są niczym niezwykłym. Na korzyść domów energooszczędnych przemawia również perspektywa dużych oszczędności, co nie jest trudno wywnioskować, zważając na nazwę. Najwięcej pieniędzy w naszych domach wydaje się na ogrzewanie (tym więcej, im większy jest dom oraz im bardziej skomplikowana jest jego bryła), a także na energię elektryczną. Domy energooszczędne uderzają w te dwa segmenty, dzięki czemu zapewniają zmniejszenie wydatków. Domy tego typu to inwestycja długoterminowa, ale oszczędności widać każdego roku. Nie dość, że pieniądze zostają w naszej kieszeni, to jeszcze mamy pozytywny wpływ na naturalne środowisko Ziemi. Brzmi zachęcająco, prawda?

Budowa odpowiednio zaprojektowanego domu energooszczędnego rozpoczyna się już w momencie wyznaczenia jego położenia na działce. Najlepiej jest, by pomieszczenia, w których przebywa najczęściej wychodziły na stronę południową lub południowo-zachodnią, a do tego były mocno przeszklone. Zapewnia to maksymalne wykorzystanie naturalnej energii słonecznej, która doświetli te pomieszczenia. Kolejną cechą, której warto się przyjrzeć jest bryła budynku – ma ona znaczący wpływ na przyszłe ogrzewanie całości. Najlepszym wyborem jest prosty, zwarty kształt, pozbawiony zbędnych zakrzywień, kątów, wypustek itd. Im mniej tego typu elementów, tym mniejsze straty ciepła, a tym samym większa nasza oszczędność. Prosta bryła oznacza zwykle prostą konstrukcję dachową – klasyczny dach dwuspadowy lub czterospadowy. Wiąże się to z możliwością wykonania dokładnej, dopasowanej izolacji dachowej, bowiem to właśnie tędy ucieka bardzo dużo ciepła – 10-25%.

W budowie domów energooszczędnych, bardzo ważne są wykorzystane materiały budowlane, a także wykorzystywane urządzenia i rozwiązania technologiczne. Przepisy określają, jakie muszą być minimalne wartości np. grubości ocieplenia czy współczynnika przenikania ciepła przegród, która dla ścian zewnętrznych aktualnie wynosi maksymalnie 0,25 W/m2K, a od roku 2017 będzie to 0,23 W/m2K . Trzeba zwrócić uwagę izolacyjność cieplną okien, ponieważ w dużej mierze to przez nie ucieka ciepło (20-30%) i to ono stanowi jedno z najczęstszych miejsc występowania mostków termicznych. Warto zaopatrzyć się w automatyczne urządzenia, które w optymalny sposób zarządzają oświetleniem oraz ogrzewaniem. Nie możemy zapomnieć również o energooszczędnym oświetleniu typu LED. Żarówki tego typu świecą nawet do 50 razy dłużej, przy oddawaniu takiej samej ilości światła, a zmniejszają pobór energii o nawet 90%! Żarówki energooszczędne są jednym z rozwiązań, które można zastosować w każdym domu, niezależnie od typu budowy.

W domach energooszczędnych powinny gościć urządzenia elektroniczne o najwyższej klasie poboru energii – pozwoli to zaoszczędzić kolejne złotówki. Dobrym pomysłem jest wyposażenie domu w rekuperator, czyli wentylację mechaniczną, która zapewni wysoki komfort użytkowania budynku, a zimą pozwoli jeszcze bardziej obniżyć koszty ogrzewania całego domu. Niczym niezwykłym nie są natomiast elementy, które pozwalają pozyskiwać energię z naturalnych źródeł, czyli np. kolektory słoneczne. To również dobry pomysł na sprawienie, że nasze najbliższe otoczenie będzie energooszczędne, ponieważ wykorzysta naturalne źródło ciepła np. do ogrzania wody. Pompy ciepła, ogrzewanie podłogowe, kominkowe – to również ciekawe i energooszczędne pomysły na zapewnienie odpowiedniej temperatury wody czy powietrza.

Mimo że jak na razie budowa domów energooszczędnych pochłania nieco więcej środków niż budowa tradycyjna, w ciągu kilku lat kwota ta zwraca się z nawiązką. Decydując się na nowoczesne rozwiązania technologiczne apewniamy sobie komfortowe mieszkanie w energooszczędnym domu. Pierwsze oszczędności zauważymy już w skali roku, a z latami kolejnymi będzie ich coraz więcej. W związku z mnogością zalet, w które obfitują nowoczesne domy energooszczędne, warto zastanowić się nad realizacją takiego projektu.
Z biegiem czasu, również w Polsce – wzorem krajów Europy zachodniej – domy tego typu powinny stać się standardem.

Autor: Kuba Srebrzyński

O autorze: Kuba Srebrzyński - student III roku filologii polskiej w Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie.

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.woodica.pl