Wpis z mikrobloga

Tonaż vs serie robocze i powtórzenia. Pełno osób w tym seba kot, wodyn, israetel itd. mówią, że tonaż to słaby sposób na liczenie objętości przy planowaniu i progresowaniu. Niby dlaczego? Tonażem dokładnie sobie wyliczymy by nie progresować ani za wolno ani za szybko.

Skoro mięśnie do hipertrofii potrzebują ciągłego wzrostu objętości więc licząc tonażem mamy na papierze dokładne dane gdzie widzimy ciągły powolny wzrost i można to ze szczegółami rozplanować.

Tydz. 1: 4x10x100 = zrobiłem 10,10,10,10 = 4000
Tydz. 2 4x11x100 = 11,11,11,9 = 4200
Tydz. 3 4x12x100 = 12,12,10,9 = 4300
Tydz. 4 4x11x102,5 = 11,11,11,10 = 4510 ciągły progres, wiemy kiedy dodać kg a kiedy pchać z powtórzeniami.

Tymczasem licząc objętość seriami i powtórzeniami to ciężko cokolwiek rozplanować i czegokolwiek się dowiedzieć:
Tydz. 1: 4x10x100 = 10,10,10,10
Tydz. 2 4x11x100 = 11,11,11,9
Tydz. 3 4x12x100 = 12,12,10,9
Tydz. 4 4x11x102,5 = 11,11,11,10 - dodałem 2,5kg ale zrobiłem 11 powtórzeń to zrobiłem progres od ostatniego treningu czy nie?

Według mnie tonaż jest bardzo dobrym miernikiem progresu

#mikrokoksy #mirkokoksy #silownia
  • 16
Tymczasem licząc objętość seriami i powtórzeniami to ciężko cokolwiek rozplanować i czegokolwiek się dowiedzieć


@9keps7: przecież kilka linijek wyżej twój progres i zwiększenie tonażu wynika właśnie ze zwiększenia powtórzeń xD sam tonaż bez rpe/rir jest #!$%@? warty, jak moje serie robocze przykładowo ciągów oscylują wokół 200kg to mogę przez pół dnia #!$%@?ć tonaż poprzez cardio na jakichś 100kg i czy to będzie dla mnie jakikolwiek bodziec do progresu w ciągach? no
@9keps7

Skoro mięśnie do hipertrofii potrzebują ciągłego wzrostu objętości

To częściowo prawda, mięśnie do wzrostu potrzebują być trenowane blisko lub do upadku, a czasami ćwiczenie zaczyna się, kiedy doszedłeś do upadku np. Bok/tył barku. Tonaż jak wszystko ma plusy i minusy, jednak na pewno nie jest wyznacznikiem hipertrofii.
@9keps7: Sprawdź sobie co to są powtórzenia stymulujące. I czemu jak zrobisz 100 powtórzeń ze 10 kg to nie jest to samo co 10 powtórzeń ze 100 kg, chociaż tonaż wyjdzie taki sam.
@9keps7: Imo wynik jest taki sam a jest coraz więcej badań pokazujących, że to właśnie objętość ma większe znaczenie a nie samo RPE bo RPE zwiększa objętość stąd badania pokazujące, że RPE jest kluczowe, a badania porównujące zwiększenie objętości (bo przerobisz większą objętość w tym samym czasie bo przy niższym RPE musisz większe przerwy robić) pokazują podobne wyniki

Więc może to wynikać z niezaktualizowanej wiedzy (mówię o badaniach z zeszłego roku
@9keps7: przeciez w Twoim przykładzie wystarczy se dodać piątą serię na jedno powtórzenie i już masz 4100 xD a takie jedno powtórzenie nic nie zmieni w kontekście hipetrofii
Dlatego tonaże to słaby wyznacznik, no chyba że twardo trzymamy zawsze taką samą liczbę serii
  • 0
@In_thrust_we_trust: mówię o zdrowym podejściu gdzie robimy serie do upadku a tonaż jest wyznacznikiem czy objętość idzie w górę. Oczywiście, że można sobie zrobić dodatkowe 10 serii po 2 powtórzenia daleko od upadku ale nie o to mi chodzilo
@9keps7:

mówię o zdrowym podejściu


Ale nawet biorąc pod uwagę zdrowe podejście - tonaż to kretyńska metoda która faworyzuje wysoko powtórzeniowe serie z mniejszym obciążeniem.

Ktoś kto zrobi 80 kg x 10, zrobi pewnie 90 kg na ~5 powtórzeń. W obu przypadkach zmęczenie i rpe jest pdoobne. A tonaż się różni prawie dwukrotnie xDDDD

Nie no, tonaż to jest totalny debilzim

No chyba, że ktos ooeruje ciagle na tej samej licznie