Wpis z mikrobloga

@a5f5c1: Nie da się niestety tak łatwo na to odpowiedzieć. Rozbieżność w zdolności w bankach przy dochodzie z ryczałtu jest spora i potrzeba więcej informacji, żeby w miarę sensownie to policzyć. Najważniejsza kwestia to wysokość stawki ryczałtu, ale istotne są ogólnie dane finansowe (wysokość przychodu, zryczałtowany podatek, suma składek na ZUS) za bieżący rok jak i za rok/ dwa lata poprzednie.

Czysto teoretyzując w zależności od powyższych czynników mówilibyśmy pewnie o
  • Odpowiedz
@a5f5c1: Przy 20k netto średnio przez ostatnie 12m przestrzał zdolności to ~300k-750k. Niedawno pytałem z ciekawości doradcę jak banki teraz liczą ryczałtowców. Jakby taki miał taką kwotę na UOP to pewnie dostałby te 1,5mln spokojnie.
  • Odpowiedz
@a5f5c1

w bankach najlepiej liczących zdolność dla ryczałtowców(niekoniecznie bedzie to najtańsza oferta, wrecz przeciwnie) około 28-30k dla singla, bez innych zobowiązań. W bankach które przyjmą ~30% dochodu kwota rośnie do 40-45k. Zakładam klasyczną stawkę dla ryczałtu IT czyli 12%. Przy 8.5% potrzebne wyższe zarobki. Kolejny czynnik typ oprocentowania. Stałe jest niższe aktualnie o 1.5 p.p więc zdolność też jest wyższa. Jeśli potrzebujesz to skonsultować dokładnie odezwij się na priv.
  • Odpowiedz
@a5f5c1: spytaj @marcpol to ci wyliczy


@Oskariat: :)

Orientacyjne pytanie o #ryczalt. Ile hajsu netto trzeba wystawiać średnio miesięcznie na fakturze, żeby można było kupić nieruchomość za półtorej bańki (1.500.000 zł) tj. 300k (20%) wkładu własnego i reszta 1.200.000 zł kredytu?


@a5f5c1: Zajrzyj do mojego porównania. Właśnie kończymy prace nad nowym.
https://wykop.pl/wpis/69039055/czesc-przygotowalem-kolejne-porownanie-zdolnosci-k
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol: dzięki za odpowiedź ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Naczytałem się jeszcze ostatnio na temat bezpiecznego kredytu 2% i zastanawiam się czy posiadając już działkę np. za 300k kupioną w przeszłości za własne pieniądze mogę postawić na niej dom tylko za 400k, by nie przekroczyć tych ograniczeń: 200k wkładu własnego i 500k kwota kredytu na singla? Dobrze rozumuję?
  • Odpowiedz
Naczytałem się jeszcze ostatnio na temat bezpiecznego kredytu 2% i zastanawiam się czy posiadając już działkę np. za 300k kupioną w przeszłości za własne pieniądze mogę postawić na niej dom tylko za 400k, by nie przekroczyć tych ograniczeń: 200k wkładu własnego i 500k kwota kredytu na singla? Dobrze rozumuję?


@a5f5c1: W przypadku budowy domu suma kwoty kredytu i wkładu własnego nie może przekroczyć 1 000 000 zł.
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol: jeśli tak, to byłoby super ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1. Czy to oznacza, że mogę na tej działce za 300k, którą już posiadam postawić dom w sumie za 700k (200k wkład własny + 500k kwota kredytu)? Wtedy cena działki + wkład własny + kwota kredytu wynoszą równo 1 milion.

2. W jaki sposób określana jest wartość działki, czy to kwota, za którą działkę kupiłem (300k), czy
  • Odpowiedz
1. Czy to oznacza, że mogę na tej działce za 300k, którą już posiadam postawić dom w sumie za 700k (200k wkład własny + 500k kwota kredytu)? Wtedy cena działki + wkład własny + kwota kredytu wynoszą równo 1 milion.


@a5f5c1: Pozwala to na uzyskanie kredytu przy działce droższej niż 200 000 zł, ale nie zmienia to maksymalnej kwoty kredytu, która wynosi 500 000 zł w przypadku singla i 600 000
  • Odpowiedz
  • 0
@marcpol: bardzo dziękuję za szczegółowe odpowiedzi, mam jeszcze 2 pytania doprecyzowujące:

Pozwala to na uzyskanie kredytu przy działce droższej niż 200 000 zł, ale nie zmienia to maksymalnej kwoty kredytu, która wynosi 500 000 zł w przypadku singla i 600 000 zł w przypadku małżeństw i osób z dziećmi.


1. Czyli innymi słowy działka za 300k, którą posiadam będzie wkładem własnym i maksymalna wartość domu, którą mogę na niej postawić z
  • Odpowiedz
1. Czyli innymi słowy działka za 300k, którą posiadam będzie wkładem własnym i maksymalna wartość domu, którą mogę na niej postawić z bezpiecznego kredytu to 500 tys. zł (bo taki jest limit kwoty kredytu dla singla)?


Można powiedzieć, że nie włożyłbym wtedy żadnej gotówki w budowę domu ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@a5f5c1: Tak, jednocześnie możesz rozpocząć prace za własne środki i dopiero wtedy wnioskować o kredyt. Ważne,
  • Odpowiedz
  • 0
Ważne, aby formalnie rozpoczęcie budowy nastąpiło po 1 lipca 2023, inaczej pojawiają się ograniczenia kwoty kredytu.


@marcpol: czy to otwiera furtkę na budowę domu o wartości np. 800 tys.? To znaczy rozpoczynam budowę 1 lipca 2023 za własne środki, wykładam na pierwsze etapy budowy 300 tys. z własnej kieszeni, a potem wnioskuję o bezpieczny kredyt 2% w wysokości 500 tys. na dokończenie budowy?
  • Odpowiedz
@marcpol: czy to otwiera furtkę na budowę domu o wartości np. 800 tys.? To znaczy rozpoczynam budowę 1 lipca 2023 za własne środki, wykładam na pierwsze etapy budowy 300 tys. z własnej kieszeni, a potem wnioskuję o bezpieczny kredyt 2% w wysokości 500 tys. na dokończenie budowy?


@a5f5c1: Tak, natomiast w przypadku działki wartej 300 000 zł i po wykonaniu prac za 300 000 zł będziesz mógł otrzymać maksymalnie 400
  • Odpowiedz