Czy komuś się zdarzyło, że przy spełnianiu wszystkich innych warunków (wiek ok, dobre zarobki ws. wysokość kredytu, niewielki kredyt, wkład własny 20%, stabilne zatrudnienie itp.) brak historii kredytowej uniemożliwił uzyskanie kredytu hipotecznego?
#kredythipoteczny
#kredythipoteczny
Przyjęte zostały takie same założenia jak przy poprzednich porównaniach link do założeń
Mimo niższych oprocentowań zdolności kredytowe nie są wyższe niż w ostatnim porównaniu. W części banków obserwowane jest też zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów hipotecznych.
Bank
@UnikalnyLogin: To prawda. Różnice w zdolności kredytowej w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem są wyjątkowo duże. Wynika to z braku możliwości wiarygodnego oszacowania kosztów takiej DG. Część banków stosuje podejście zachowawcze, inne są bardziej liberalne.
Oczywiście stawka 8,5% w IT nie musi się wiązać z wyższymi kosztami, jednak zwykle banki stosują tutaj zachowawcze podejście i gorzej obliczają zdolność kredytową.
@jakno: Tak, jest to wyjaśnione w założeniach, link w drugim akapicie.
W przypadku podatku liniowego podstawą do obliczania zdolności są przychody i koszty uzyskania przychodów, banki na tej podstawie samodzielnie obliczają dochód. Założono brak kosztów prowadzenia działalności poza składką na ubezpieczenie społeczne – z tego powodu w tabeli użyto słowa przychód zarówno przy podatku liniowym,
@mayte25: :)
Jako ciekawostkę dodam, że w przypadku wysokich kwot kredytu powstaje problem związany z wartością nieruchomości. Część banków bardzo drogie nieruchomości uznaje za nietypowe zabezpieczenie, co może wiązać się z wydaniem decyzji odmownej.
@szaryAlibaba: W niektórych bankach spadają do zera. W innych będzie zdolność będzie niższa, na przykładzie mBanku o 20%. Są też takie, w których nie będzie jakiejkolwiek różnicy.
Według rekomendacji KNF kredyt powinien być zgodny z walutą głównego dochodu, jednak według art 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub
@PiersiowkaPelnaZiol: Zgodnie z przyjętymi założeniami (link w drugim akapicie) przyjęto tutaj jedną osobę w gospodarstwie domowym.
@PiersiowkaPelnaZiol: To porównanie dotyczy wyłącznie działalności gospodarczej opodatkowanej
@Merkowsky: Jest to celowe i wyjaśnione w założeniach do których link jest w drugim akapicie.
W przypadku podatku liniowego podstawą do obliczania zdolności są przychody i koszty uzyskania przychodów, banki na tej podstawie samodzielnie obliczają dochód. Założono brak kosztów prowadzenia działalności poza składką na ubezpieczenie społeczne – z tego powodu w tabeli użyto słowa PRZYCHÓD zarówno przy podatku liniowym, jak i przy
@RdestowyKsiaze: Czy Twój przypadek był identyczny z przyjętymi w porównaniu założeniami?
@AgentFinansowy: Jest to wszystko opisane w założeniach.
@naked: To prawda, jednak podejście banków stopniowo zmienia się w tym zakresie i część z nich obecnie całkiem nieźle oblicza zdolność przy ryczałcie
@unknown_famous: Zajmuję się zawodowo kredytami hipotecznymi. To oferta wprowadzona 15 października 2024 i nazywa się VeloDom dla Profesjonalistów. Na stronach banków często nie ma aktualnych informacji.
@kaczoor: Bez VAT.
Dodam, że bank ING nie zmienia zdolności bez względu na walutę przychodów z działalności gospodarczej.
@soldatter: Wysokość raty możesz policzyć korzystając z mojego kalkulatora https://hipotekabeztajemnic.pl/kalkulator-raty/
@Tyfus: To porównanie dotyczy wyłącznie działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym i ryczałtem. Są to kwoty bez VAT. Przyjęto założenia opisane w linku w drugim akapicie.
@Tyfus: Rzeczywiście, już dodałem :)
@julian351: Zgadza się, tak jak napisałem wcześniej przepisy podatkowe są po tym względem jasne. Banki mają jednak różnie podejście do zdolności w takich przypadkach.
@hadrian3: Bez VAT.
@shuukre: Taka anomalia występuje w Velo przy tej wysokości stawki ryczałtu.
@rtpnX: Tak, pisz śmiało :)
@randomdrop: Część banków nie udziela kredytów z wkładem własnym mniejszym niż 20%. Te banki, które akceptują 10% wkładu w takich przypadkach mają wyższe
@nastarkill: To kwoty przychodów bez VAT.
@smk666: Może mieć na przykład pracowników, podwykonawców, usługi zewnętrzne.
@FanRuskichPierogow: Zależy to od banku, ale zwykle zmniejsza to zdolność kredytową. Ustawodawca tak przygotował stawki ryczałtu, że branże o wyższych kosztach mają zwykle niższe stawki ryczałtu.
Oczywiście stawka 8,5% w IT nie musi się wiązać z wyższymi kosztami, jednak zwykle banki stosują tutaj
@teddybear69: To nie są stawki juniorów, tylko na stażu ;)