Wpis z mikrobloga

Coś mądrego do poczytania przy porannej kawusi:

Połowa kobiet nie jest świadoma, że środki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy.

Antykoncepcja hormonalna ma już 60 lat. Obok zabezpieczania przed ciążą, może być również wykorzystywana w terapii leczniczej różnych schorzeń. Mało osób jednak wie, że może ona prowadzić do zagrażającej życiu zakrzepicy żylnej.

Według WHO u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ryzyko jej wystąpienia jest nawet od 3 do 6 razy większe niż u kobiet jej niestosujących.

Źródła nie podają jeszcze jednoznacznego wyjaśnienia takiego stanu rzeczy. Mówi się, że środki hormonalne, a zwłaszcza zawarte w nich estrogeny mogą przyczyniać się do powstawania zakrzepicy poprzez negatywne działanie na czynniki krzepnięcia. To ryzyko diametralnie wzrasta u kobiet palących i otyłych.

Według przeprowadzonych badań połowa ankietowanych kobiet nie była świadoma, że środki hormonalne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy. Jak mówią jednak statystyki, 1 na 1000 kobiet stosujących CHC (złożona antykoncepcja hormonalnaa) przebędzie epizod zakrzepicy żylnej. Jej ciężka postać zawsze stanowi poważne zagrożenie życia chorego.

Jak mogą objawiać się początki zakrzepicy? Kobiety stosujące CHC szczególną uwagę powinny zwrócić na bóle czy obrzęki łydek, ocieplenia kończyn czy bolesność uciskową w obrębie kończyny nawet w stanie spoczynku.

Warto pamiętać, że kobiety będące w grupie ryzyka powinny regularnie wykonywać próby krzepliwości krwi, które może zlecić nawet lekarz rodzinny. Zgodnie z sentencją “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Szczególnie, że zakrzepica może przebiegać również bezobjawowo, a gdy wystąpią objawy, to jej stan może być już naprawdę poważny.

Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie konkretnych środków antykoncepcyjnych przez lekarza ginekologa, na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego.

Kiedyś już o tym pisałam, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto nie wiedział o tym, a to bardzo ważna sprawa.

Więcej medycznych ciekawostek: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#antykoncepcja #zwiazki #rozowepaski #niebieskiepaski #medycyna #zdrowie #leki #farmacja #ginekolog #ciaza #ciekawostki #lekarz #gruparatowaniapoziomu
dwa_fartuchy - Coś mądrego do poczytania przy porannej kawusi:

Połowa kobiet nie j...

źródło: comment_16103442642VNGO7WmjKJUZa4tOjk54Z.jpg

Pobierz
  • 131
@dwa__fartuchy: Różowa brała tabletki pół roku. Przed przepisaniem lekarz kazał zrobic badania, przepisał tabletki i kazał powtorzyc po trzech cyklach brania. Wyniki byly tak złe, że chcieli różową wsadzic do szpitala, brała 2 tyg zastrzyki przeciwzakrzepowe i musiala odstawic tabletki. Po miesiacu ponowne badania i wszystko wróciło do normy po odstawieniu leków. I uprzedzajac glupie komentarze rozowa szczupla i duzo sie rusza. Osoby bagatelizujace ten problem wykazuja sie zwykłą ignorancją.
Spirala też jest inwazyjna, może prowadzić do uszkodzenia ścianek macicy w skrajnych przypadkach. Do tego jest droga. Miesiączki przy spirali niehormonalne sa dłuższe i bardziej bolesne. Założenie spirali dziewczynom które nigdy nie rodziły jest trudniej i bolesne i wielu lekarzy nie chce tego robić.

Ile wybulilam za spirale niehormonalna? 700 za wkładkę i 300 za założenie.


@antkowa: nova T380 kilka lat temu kosztowała 120 zł, założenie 300zł.
@dwa__fartuchy: polecam to srawdzać różowe. U mnie nastąpił dziwny objaw gdy musiałam leżeć po wycięciu pęcherzyka żółciowego, miałam aż uczucia duszności. Jak się później okazało, ówczesny ginekolog popełnił błąd mówiąc o nieodstawianiu antykoncepcji, ulotka mówiła inaczej ( ͡° ʖ̯ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dwa__fartuchy: mi po tabletce dwuskładnikowej po 3 miesiącach d-dimery skoczyly do ponad 1600 (gdzie norma to ok. 550 jesli dobrze pamiętam) i musiałam odstawic ¯\_(ツ)_/¯ robiłam tez badania genetyczne i jedną jakoś mało znaczącą mutacje mi wykryli
Dziewczyny pamiętajcie o regularnych badaniach krwi przy antykomcepcji hormonalnej!!
@dwa__fartuchy: hm. Zwiększają ryzyko. Trzyktotnie. Z 3 przypadków na 10k do 9. Regularne badania krzepliwości w większości przypadków pozwalają ja odstawić na czas. Serio, nie róbmy z tego demona, antykoncepcja jest potrzebna i pod warunkiem badań bezpieczna.

Do tego w zależności od tego które to tabletki może zmniejszać lub zwiększać szansy na nowotwory piersi, jajnika, macicy. Zmniejszają ryzyko na nowotwór endomeyrium i jelita grubego.

No uważam że przy odpowiednio częstych badaniach
ryzyko jej wystąpienia jest nawet od 3 do 6 razy większe niż u kobiet jej niestosujących.


@dwa__fartuchy:

Poproszę konkretne liczby np. na sto tysięcy, bo nie wiem jak często zakrzepica występuje u kobiet nie stosujących antykoncepcji hormonalnej.
@dwa__fartuchy: kurde... o tym trzeba uczyć w szkole bo świadomość jest bardzo niska, środki są często stosowane a niektórzy ginekolodzy przypisują je jak panaceum bez wykonywania żadnych badań krwi ( ͡° ʖ̯ ͡°) nie mówi się też o wpływie anty na psychę a chyba wszystkie moje koleżanki z którymi o tym rozmawiałam (łącznie ze mną kiedy brałam anty) miały jakieś stany okołodepresyjne. Na ulotce wyszczególnione są „wahania
@Axoi: problemem jest to że chyba nie trafiłam na ginekologa który aktywnie promowałby diagnostykę krwi podczas przyjmowania anty. Rzadko który w ogóle zleca badania przed wystawieniem recepty, ja może miałam takie badania raz przed pierwszymi tabletkami (lata temu) a potem jak już w wywiadzie gin się dowiadywał że kiedyś już brałam to nigdy nie miałam zlecenia na diagnostykę krzepliwości ani na żadną inną diagnostykę.
@dwa__fartuchy: przecież ginekolog zawsze powinien mówić, ze antykoncepcja hormonalna może prowadzi do zakrzepicy. Mi ginekolog mówił, jak przepisywał pierwszym razem. Jak jakaś kobieta nie wie to albo jest całkowitym ignorantem, albo ma niekompetentnego ginekologa.
Tak samo, ze zwiększają ryzyko udaru. Szczególnie jak się pali papierosy. Ja pale i biorę antykoncepcję, jednak badam się regularnie. To nie takie trudne
Według WHO u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ryzyko jej wystąpienia jest nawet od 3 do 6 razy większe niż u kobiet jej niestosujących.


@dwa__fartuchy: uwielbiam takie statystyki :) "3 do 6 razy większe" czyli jakie? Nie można po prostu podać konkretnej liczby?

I dopiero później:

Jak mówią jednak statystyki, 1 na 1000 kobiet stosujących CHC (złożona antykoncepcja hormonalnaa) przebędzie epizod zakrzepicy żylnej. Jej ciężka postać zawsze stanowi poważne zagrożenie życia chorego.
@pharmaki jakie konkretnie badania krwi warto wykonać oprócz d-dimerów? Mój ginekolog wysyła mnie jedynie na USG piersi i robi cytologię. Żaden nigdy nie zrobił mi badań krwi.