Wpis z mikrobloga

Coś mądrego do poczytania przy porannej kawusi:

Połowa kobiet nie jest świadoma, że środki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy.

Antykoncepcja hormonalna ma już 60 lat. Obok zabezpieczania przed ciążą, może być również wykorzystywana w terapii leczniczej różnych schorzeń. Mało osób jednak wie, że może ona prowadzić do zagrażającej życiu zakrzepicy żylnej.

Według WHO u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ryzyko jej wystąpienia jest nawet od 3 do 6 razy większe niż u kobiet jej niestosujących.

Źródła nie podają jeszcze jednoznacznego wyjaśnienia takiego stanu rzeczy. Mówi się, że środki hormonalne, a zwłaszcza zawarte w nich estrogeny mogą przyczyniać się do powstawania zakrzepicy poprzez negatywne działanie na czynniki krzepnięcia. To ryzyko diametralnie wzrasta u kobiet palących i otyłych.

Według przeprowadzonych badań połowa ankietowanych kobiet nie była świadoma, że środki hormonalne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy. Jak mówią jednak statystyki, 1 na 1000 kobiet stosujących CHC (złożona antykoncepcja hormonalnaa) przebędzie epizod zakrzepicy żylnej. Jej ciężka postać zawsze stanowi poważne zagrożenie życia chorego.

Jak mogą objawiać się początki zakrzepicy? Kobiety stosujące CHC szczególną uwagę powinny zwrócić na bóle czy obrzęki łydek, ocieplenia kończyn czy bolesność uciskową w obrębie kończyny nawet w stanie spoczynku.

Warto pamiętać, że kobiety będące w grupie ryzyka powinny regularnie wykonywać próby krzepliwości krwi, które może zlecić nawet lekarz rodzinny. Zgodnie z sentencją “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Szczególnie, że zakrzepica może przebiegać również bezobjawowo, a gdy wystąpią objawy, to jej stan może być już naprawdę poważny.

Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie konkretnych środków antykoncepcyjnych przez lekarza ginekologa, na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego.

Kiedyś już o tym pisałam, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto nie wiedział o tym, a to bardzo ważna sprawa.

Więcej medycznych ciekawostek: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#antykoncepcja #zwiazki #rozowepaski #niebieskiepaski #medycyna #zdrowie #leki #farmacja #ginekolog #ciaza #ciekawostki #lekarz #gruparatowaniapoziomu
dwa_fartuchy - Coś mądrego do poczytania przy porannej kawusi:

Połowa kobiet nie j...

źródło: comment_16103442642VNGO7WmjKJUZa4tOjk54Z.jpg

Pobierz
  • 131
dużo czy nie, takie przypadki się zdarzają i warto wiedzieć na jakie objawy zwracać szczególną uwagę, aby nie było za późno


@dwa__fartuchy: ja akurat o tym wiem że jest zanotowany taki możliwy skutek uboczny, bo interesowałem się tematem jak mnie dotyczył, ale udało mi się kiedyś dotrzeć do jednego potwierdzonego przypadku chyba we Francji, z czego dziewczyna jak się okazało nie powinna stosować hormonów. Masz jakieś konkretne dane ile faktycznie było
@dwa__fartuchy: Też uważam, że powinno się o tym mówić częściej. Mam genetyczne predyspozycje do zakrzepicy żył i przez tabletki antykoncepcyjne muszę teraz brać leki na rozrzedzenie krwi (wszystkie ciotki, babcia dopiero koło 40 zaczęły mieć takie złe wyniki, a ja nie mam jeszcze nawet 30 :/). A wystarczyło mi wtedy zaproponować głupią spiralę niehormonalną i miałabym jeszcze parę lat życia bez bólu nóg i leków.
Dużo lekarzy przed przepisaniem anty nie
@dwa__fartuchy: @szymkov: Biorę tabletki i chodzę po różnych lekarzach. Ostrzegają, że przeciwwskazaniem do brania tych leków są problemy z krzepnięciem krwi i w sumie tyle. Jeszcze nikt mi nie powiedział, że to bardzo zły pomysł, bo można mieć poważne problemy ze zdrowiem i nikt też nie dał skierowania na badania krzepliwości.

Generalnie antykoncepcja hormonalna jest bezpieczna (o ile nie ma przeciwwskazań medycznych), ale zawsze warto wiedzieć z czym się wiąże
@dwa__fartuchy: brałam tabletki przez 10 lat i żaden lekarz nigdy nie skierował mnie na badania w tym kierunku. Odstawiłam w październiku 2019 i po dwóch miesiącach zaczęły mi się bardzo mocne bóle łydek i pod kolanami, spać w nocy nie dało. Poszłam na USG żył i tętnic kończyn dolnych, obraz idealny, a bóle po jakimś czasie same przeszły i więcej się nie pojawiły. Możliwe, ze był to jakiś objaw powrotu organizmu
@dwa__fartuchy: Hehe, a ja prowadzę swoją prywatną akcję informacyjną o zakrzepicy i zawsze tłumaczę moronom, żeby nie spali w samolotach, szczególnie na długich lotach. Wszyscy są przekonani, że to jest spoko, kilka drinków i spać, cudownie, budzisz się wyspany na śniadanko, szkoda, że z opuchniętymi nogami i ryzykiem zakrzepicy. Ale ludzie nie rozumieją.
U nas ostatnio wjechała 36 latka na Rke. Duszność w sklepie, na SOR NZK. Całe szczescie dostała Actylise w porę. Dzien na respiratorze i doszła do siebie powoli. Otyła + antykoncepcja z czynników ryzyka.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@dwa__fartuchy: ja akurat wiedziałam o tym doskonale. Po pierwsze lekarz mnie o tym poinformował, jak i o innych możliwych skutkach , a po drugie przed zakupem tabletek przeczytałam w necie całą ulotkę, gdzie wszystko jest wyjaśnione. Akurat w zeszłym roku zmieniłam metodę antykoncepcji ale stosując tabletki przez pięć lat nie miałam w zasadzie żadnych skutków ubocznych.