Wpis z mikrobloga

Coś mądrego do poczytania przy porannej kawusi:

Połowa kobiet nie jest świadoma, że środki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy.

Antykoncepcja hormonalna ma już 60 lat. Obok zabezpieczania przed ciążą, może być również wykorzystywana w terapii leczniczej różnych schorzeń. Mało osób jednak wie, że może ona prowadzić do zagrażającej życiu zakrzepicy żylnej.

Według WHO u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ryzyko jej wystąpienia jest nawet od 3 do 6 razy większe niż u kobiet jej niestosujących.

Źródła nie podają jeszcze jednoznacznego wyjaśnienia takiego stanu rzeczy. Mówi się, że środki hormonalne, a zwłaszcza zawarte w nich estrogeny mogą przyczyniać się do powstawania zakrzepicy poprzez negatywne działanie na czynniki krzepnięcia. To ryzyko diametralnie wzrasta u kobiet palących i otyłych.

Według przeprowadzonych badań połowa ankietowanych kobiet nie była świadoma, że środki hormonalne mogą przyczyniać się do powstania zakrzepicy. Jak mówią jednak statystyki, 1 na 1000 kobiet stosujących CHC (złożona antykoncepcja hormonalnaa) przebędzie epizod zakrzepicy żylnej. Jej ciężka postać zawsze stanowi poważne zagrożenie życia chorego.

Jak mogą objawiać się początki zakrzepicy? Kobiety stosujące CHC szczególną uwagę powinny zwrócić na bóle czy obrzęki łydek, ocieplenia kończyn czy bolesność uciskową w obrębie kończyny nawet w stanie spoczynku.

Warto pamiętać, że kobiety będące w grupie ryzyka powinny regularnie wykonywać próby krzepliwości krwi, które może zlecić nawet lekarz rodzinny. Zgodnie z sentencją “lepiej zapobiegać niż leczyć”. Szczególnie, że zakrzepica może przebiegać również bezobjawowo, a gdy wystąpią objawy, to jej stan może być już naprawdę poważny.

Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie konkretnych środków antykoncepcyjnych przez lekarza ginekologa, na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego.

Kiedyś już o tym pisałam, ale zawsze znajdzie się ktoś, kto nie wiedział o tym, a to bardzo ważna sprawa.

Więcej medycznych ciekawostek: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#antykoncepcja #zwiazki #rozowepaski #niebieskiepaski #medycyna #zdrowie #leki #farmacja #ginekolog #ciaza #ciekawostki #lekarz #gruparatowaniapoziomu
dwa_fartuchy - Coś mądrego do poczytania przy porannej kawusi:

Połowa kobiet nie j...

źródło: comment_16103442642VNGO7WmjKJUZa4tOjk54Z.jpg

Pobierz
  • 131
@dwa__fartuchy been there, done that.. moja różowa 5 lat brała tabletki antykoncepcyjne, az w pewnym momencie skręciła kostkę i prawie doszło do zakrzepicy. Odstawiła tabsy, poszliśmy na badania genetyczne i wyszedł jej jakiś gen który coś tam przeszkadza w odpowiedniej krzepliwości.. teraz przez całą ciążę codziennie zatrzyki z neoparyny aby krew byla odpowiednio rozrzedzona. Masakra
@ethics: trzeba mieć nierówno pod sufitem żeby pisać takie komentarze.

Spirala też jest inwazyjna, może prowadzić do uszkodzenia ścianek macicy w skrajnych przypadkach. Do tego jest droga. Miesiączki przy spirali niehormonalne sa dłuższe i bardziej bolesne. Założenie spirali dziewczynom które nigdy nie rodziły jest trudniej i bolesne i wielu lekarzy nie chce tego robić.
Ile wybulilam za spirale niehormonalna? 700 za wkładkę i 300 za założenie.
@dwa__fartuchy: dzięki za fajny post Mirabelko, jednak poza tym że faktycznie miejscami brak tam konkretnych liczb, to również w tytule w pogrubionym tekście warto by wskazać, że masz na myśli antykoncepcję hormonalną. Bo to buduje trochę dziwne odczucie, że na początku masz na myśli też min spirale bez hormonów, prezerwatywy, globulki plemnikobójcze...
@not_me: możesz zrobić badania na własną rękę lub poprosić rodzinnego.
Dla mnie antykoncepcja hormonalna to lek jak kazdy inny. Ma swoje wskazania i przeciwwskazania. Trzeba czytać ulotki i nie łykać jak cukierki.
A co do przepisywania ich na receptę, to nie ma czegoś takiego jak limit 2 opakowań. Można przepisać na cały rok, ale w aptece jednorazowo wydane może być 6 opakowań (e-recepta).
@dobrzecisiewydaje: być może, ale jeśli nie robiłaś w tym czasie badań krwi, to ciężko stwierdzić czy były to zmiany poziomu hormonów, czynników krzepnięcia czy jeszcze coś innego. Dobrze, że poszłaś na specjalistyczne badania, bo z tym nie ma żartów :)
@dwa__fartuchy

Dlatego też tak ważne jest odpowiednie dobranie konkretnych środków antykoncepcyjnych przez lekarza ginekologa, na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego.

rozwiniesz to? bo u mnie to zawsze wyglądało raczej jak „poproszę takie” - „ok”, nawet jak chciałam jednoskładnikowe po okresie karmienia brać
@dwa__fartuchy: Ja nigdy ich nie brałam, bo dużo moich koleżanek które brały mówiło potem, że strasznie zaczęły tyć (nie wiem ile w tym prawdy, ale skutecznie mnie to zniechęciło) a po drugie to skoro prezerwatywy są praktycznie nie wyczuwalne to po co przyjmować dodatkowy lek który ingeruje w układ hormonalny? Więc teraz się cieszę, że nigdy nie brałam tego syfu. Moja mama brała przez długi czas i teraz na starość jej
znam 1 osobę po udarze


@dwa__fartuchy: ja nie neguję, że są takie skutki, tylko zastanawiam się, czy są jakkolwiek dokumentowane i jak często występują (oficjalnie), a nie, że ktoś na necie napisał, że miał problem przez tabsy. Ta osoba po udarze była faktycznie weryfikowana, że to przez tabsy? Producent leku o tym wie?