Wpis z mikrobloga

@Peps_Pro: narod jest za biedny na takie rozwiazania, wprowadzenie oplat, oznacza odplyw ludzi z uczelni. A chyba nie chcemy zostac najwieksza montownia swiata, tylko raczej powinnismy dazyc do podwyzszania kwalifikacji, zwiekszania ilosci ludzi z wyzszym wyksztalceniem itd... Nie sadzisz?


Armię socjologów i kulturoznawców nazywasz kwalifikowanymi pracownikami? Tego typu hobbystyczne studia powinny być bezwzględnie płatne.
W Niemczech tylko połowa uprawnionych (tj ze zdaną maturą) idzie na studia, kończy koło 30%.
Ponadto znacznie
@edek_wladca_kredek: T_T
Po pierwsze nie jestesm montownia, akurat to jest moja branza (inz-mechanik here od 15 lat) i tak istnieja w Polsce zaklady produkcyjne, ktore tworza maszyny i urzadzenia od zera. Swiadomosc sie zmienia, rosna nowe biznesy, powstaja startupy ktore tworza nowe rzeczy. Centra r&d tez pojawiaja sie w Polsce podpiete pod duze zaklady, bo polski inzynier jest tani.

Syn stolarza placi za studia lekarzy, prawnik itd, mimo ze nie poszedl
@Reepo to trochę przesada, ale musisz przyznać ze jak ktoś sie za państwowe uczy całe zycie, a potem myk i do pracy za granicą to jest to średnio fair w stosunku do Nas...
to trochę przesada, ale musisz przyznać ze jak ktoś sie za państwowe uczy całe zycie, a potem myk i do pracy za granicą to jest to średnio fair w stosunku do Nas...


@Shaggy_dg: Co w ty mnie fair? Rodzice opłacili te studia podatkami i dzienny student nie jest państwu absolutnie nic winien. Te mityczne PAŃSTWOWE to pieniądze, które każdy z nas praktycznie codziennie płaci państwu m.in rodziny studentów. I zapewniam cię,
@Quander: dobrze, jak rozumiem optujesz za wprowadzeniem czegos ala cyrograf, brzmiacy w duzym uproszczeniu tak:
Ty pracujesz w PL przez nastepne 5/10lat, a tu i teraz masz studia za darmo.

No a teraz zastanow sie, kto to podpisze widzac wyciagi rezydentow po 2000zl na reke, wiedzac ze bedzie sie pracowalo w budzetowce, gdzie wynagrodzenie jest tabelkowe, a szanse na podwyzke sa... no wlasnie sa i tylko tyle.
Piszesz sie na to?
@PurpleHaze: ale ja to wiem, lekarze (mlodzi, ci starzy zarabiają wystarczajaco, dodatkowo nie chcą wpuszczać młodych w obawie o stołki) powinni zarabiać dużo więcej niż zarabiaja XD Mówię tylko że niestety nie jesteśmy jako kraj jeszcze w stanie konkurować z krajami rozwijającymi gospodarke od 45' albo i wcześniej, w związku z czym musimy to uregulować w taki sposób, bo brak lekarzy jest bardzo dużym zagrozeniem bezpieczenstwa spolecznego. Co do zasady wszędzie
@PurpleHaze: 21 wiek a ktoś dalej myśli że studia są za darmo. Jesteś biedny też przez to że na wszystkim i na twojej pensj są za duże podatki. Bo idzie min na darmowe studia i wiele osób coś zaczyna, nie kończy, robi po kilka kierunków albo zaraz jedzie za granicę i tak jest ze wszystkim za co się nie płaci jak min służba zdrowia. To są tak gigantyczne pieniądze, że ma