Wpis z mikrobloga

Ostatnio ktoś pisał w komentarzu w kwestii minimalnej krajowej, że przez dość znaczne podwyżki w ostatnich latach tej kwoty, dopiero bedziemy odczuwać skutki tej decycji.

Dla przypomnienia
-> ok. 4300 brutto będzie wynosić minimalna od lipca tego roku (teraz jest jakieś 4200 brutoo)
-> w ciągu 2 lat minimalna została podniesiona o 40%
-> w ciągu 5 lat liczba Polaków zarabiająca minimalna krajową wzrosła 100 krotnie
-> postępuje spłaszczanie wynagrodzeń

-> Płaca minimalna szybko dogania w Polsce zarobki wszystkich pracowników wynagradzanych poniżej średniej krajowej. Jest to dwie trzecie zatrudnionych w całym sektorze przedsiębiorstw i ok. 80 procent zatrudnionych w mikrofirmach.
https://forsal.pl/praca/wynagrodzenia/artykuly/9404449,w-5-lat-liczba-polakow-zarabiajacych-okolo-placy-minimalnej-wzrosla.html

-> 2024 roku płacę minimalną będzie w Polsce zarabiać aż 27 proc. osób zatrudnionych na etacie (3,6 miliona z 13,5 miliona).
https://tvn24.pl/biznes/dla-pracownika/minimalne-wynagrodzenie-w-polsce-ile-osob-zarabia-najnizsza-krajowa-komentuje-kamil-sobolewski-ewenement-na-skale-swiatowa-st7364085

Moje przemyślenia:
-> żeby była jasność, nikomu nie zabraniam zarabiania większych pieniędzy, ale sztuczne podwyższanie minimalnej krajowej przynosi odwrotny skutek, wielu ludzi co zarabiało więcei niż minimalną, nie otrzymuje takich podwyżek lub w ogóle jej nie utrzymuej co wiąże się z tym, ze pojawia się pytanie: po co mam się starać pracować lepiej, wydajniej, podnosić swoje kompetencje skoro minimalna zaraz to wyrówna.
Albo różnica 500-600 brutto w dzisiejszych czasach do pensji, przy obecnych cenach jest w ogóle niezauważalna

-> co najbardziej boli, że 27% Polaków zarabia minimalna, czyli duża część z tych ludzi będzie głosować na tą partię która w swoich obietnicach podwyższy tą kwotę, będzie licytacja do 5000 a może do 6000 brutoo ?

-> #!$%@? mać

#polityka #inflacja #zarobki #pieniadze #wybory #bekazlewactwa #bekazpisu ##!$%@?
  • 9
  • Odpowiedz
@Volantie mam dokładnie ten sam ból dupy. Będąc pracownikiem fizycznym pracujacym na zmiany zaocznie zrobiłem magisterkę. Udało się dostać do biura i dostać jakaś tam podwyżkę. I co? Przychodzi czas gdzie najniższa krajowa jest podwyższana a innych podwyżek w firmie brak bo zła kondycja firmy (czy to inflacyjna czy właśnie z powodu zwiększenia najniższej krajowej). Tak więc zarabiam prawie tyle samo co gość pracujący na stanowisku z którego uciekłem. Wszystko się wypłaszczyło.
  • Odpowiedz
  • 0
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w marcu tego roku wyniosło 8.408,79 zl.
Odpowiedz sobie na pytanie czy kwota minimalna 4242 brutto to duzo, i czy byś chciał teraz tyle zarabiać.
  • Odpowiedz