Wpis z mikrobloga

Jakiś czas temu prowokowałem towarzystwo wzajemnej adoracji z otodom pytaniem czy Polsce nie doszliśmy do punktu wysycenia rynku XD no ale pomyślcie, tak na Chłopski Rozum.

W budowie jest obecnie koło 800k unitów.

Oferta wynajmu puchnie.

Ynwestory już nie biorą bo inflacja w celu, a zwroty z najmu marne.

Czyli w kolejnych miesiącach będzie nam puchnąć oferta sprzedaży i oferta wynajmu jednocześnie. Kto to niby ściągnie z rynku? No ja wiem, że deweloperka traktuje mieszkania jak pomidory, ale one po wybudowaniu ani nie gniją nie znikają. Może już doszliśmy do tego momentu, że nabudowaliśmy tego z górką i w zasadzie to deweloperka nie sprzeda nawet tego co ma w planach? W Hiszpanii jak przesycili rynek to przestali budować prawie w ogóle, a ceny przez lata spadały, bo towaru był nadmiar i nikt go nie chciał.

No tak sobie myślę XD

#nieruchomosci #przemysleniazdupy #ekonomia #gospodarka
  • 18
@mickpl @azurri
Przy takich wycenach i marżach deweloperów, to nie zdziwię się, jak jakiś fundusz kupi sobie dewelopera i tak będzie budował bazę reitów

Co do aktualnego rynku i cen, to też się zastanawiam jak to będzie, a najlepsi są ci co liczą na 50% w dwa lata, przecież w takim Wrocławiu nawet na kredycie 0% to rata będzie około 9k, a wynajem około 4k xD
Przy takich wycenach i marżach deweloperów, to nie zdziwię się, jak jakiś fundusz kupi sobie dewelopera i tak będzie budował bazę reitów


@michal0110: to deweloper stanie się REITem. Deweloperzy mają kupę kasy teraz to zbudują sobie blok za swoje potem stworzą na niego REIT i sprzedadzą na giełdzie za udziały. Będą wyprzedawać powoli na rynek, gdzie docelowo powiedzmy deweloper będzie miał 51% REITa a reszta będzie w rękach ludzi.
w longrunie Warszawa w górę, reszta stagnacja, a nawet dół. Warszawa jako jedyne miasto w Polsce ma potencjał do wzrostów.


@literacyfra123: w longrunie to nie byłbym taki pewien. Skąd weźmiemy imigrantów? Ukraina już rozlała się na całą UE i tam zostanie bo tam jest lepiej lub wróci do siebie. Chyba, że będziemy brać ludzi z Azji czy Afryki ale nie wiem czy ludzie chcą tego.
@acpiorundc: Warszawa "zjada" wszystkie inne miasta. Nawet ludzie z Wrocławia czy Gdańska emigrują do Warszawy, szczególnie pracownicy korpo. Tak się dzieje w państwach o bardzo silnej pozycji stolicy, Japonia, Korea płd, a nawet Ukraina. Lepiej to wygląda w państwach federalnych np. Niemcy czy USA tam nie ma jednego dominującego miasta.
Warszawa "zjada" wszystkie inne miasta. Nawet ludzie z Wrocławia czy Gdańska emigrują do Warszawy, szczególnie pracownicy korpo.


@literacyfra123: sam przeprowadziłem się z Wrocławia do Warszawy i to z pracą IT. Chociaż od dawna i przed covid też pracowałem zdalnie dla powiedzmy unikatowych ofert pracy w IT, których nie ma we Wrocławiu. Ale jakby nie to, że człowiek powiedzmy jest bardziej ambitny to bym został tam gdzie byłem tak jak 99% moich
@acpiorundc: sam jesteś przykładem. Przeprowadziłeś się pomimo, że nie było tak źle we Wrocławiu. Z mniejszych miejscowości to wręcz przymus wyprowadzki bo w ogóle nie ma pracy w zawodzie, a pozostaje praca znacznie poniżej kwalifikacji. Dlatego Warszawa ma olbrzymi potencjał do wzrostu, kosztem wszystkich innych miejscowości. Wiadomo z takiego Zamościa wyjedzie 90% młodych zdolnych maturzystów i nie wróci (kolega z warszawskiego korpo powiedział, że tylko 2 osoby z jego licealnej klasy
@literacyfra123: akurat też dobrze znam Zamość i jakbyś tu krzyknął: ej robie softwarehouse w Zamościu to byś na luzie znalazł pracowników na 2-3 takie firmy. Sporo ludzi pracuje zdalnie dla korpo z Warszawy/zagranicy i mieszkają/wrócili do Zamościa w przeciągu ostatnich 2-3 lat.
Chyba, że będziemy brać ludzi z Azji czy Afryki ale nie wiem czy ludzie chcą tego.


@acpiorundc: tu nawet nie chodzi o to czy ludzie tego chcą. W Danii były badania i imigranci z krajów afrykańskich, bliskiego wschodu, Turcji i Pakistanu będąc nawet w kwiecie wieku średnio więcej wyciągali z systemu (socjal) niż się do niego dokładali.

Także jak sobie sprowadzimy imigrantów to będzie to wyglądać tak że młody Mariusz zajedzie
wredny_bombelek - >Chyba, że będziemy brać ludzi z Azji czy Afryki ale nie wiem czy l...

źródło: Denmark

Pobierz
@wredny_bombelek: dokładnie tak. Dlatego nie wierzę w to, że przyjmiemy jeszcze więcej imigrantów do pracy w Polsce. Już Ukraińcy stanowią ~10% ludności to chyba jest ten maks dla populacji z jednego kraju. Chociaż i tak wiele osób mówi, że za dużo. Z Białorusi też dużo osób przybyło. Skąd mamy brać następnych? Z Rosji?-> no nie bardzo wiadomo dlaczego. Wszystkie inne potencjalne kraje są za małe. Zostaje Azja i Afryka ale tutaj
@mickpl: wojna. Moim zdaniem już jest przyklepane sprzedanie Warszawy jako pola bitwy, parę bombek na osiedla ludzkie spokojnie zaora nadmiar tego co się nabudowało. Ciekawi mnie tylko jak reity się ubezpieczają na taki wypadek?
@mickpl powiem tak. Zabrałem się za kupno domu. Pierwszy dom jaki znalazłem, była licytacja w górę. Wygrałem licytację, ale międzyczasie jeden z właścicieli zablokował sprzedaż…. Wystawiłem tera swoje mieszkanie. Trzech oglądających i jeden zdecydowany na kupno po tygodniu. Także jak coś sensownie jest wystawione dalej znika w mgnieniu oka….. Tera szukam innej alternatywy i większość ofert oderwana od rzeczywistości. Są tak naprawdę dwie sensowne. Jutro oglądam i zobaczę co z tego będzie….