Wpis z mikrobloga

@acpiorundc: @onomatopejusz @affairz: gospodarka niedoboru, mówi to coś Państwu?

Pozdrawiam wszystkich, którzy liczą na spadki. Podaż minus 50% r/r, a do tego niebawem rząd odpali bekę tuska, która spowoduje zalanie rynku nieruchomości przez odroczony popyt z dostępem do darmowego pieniążka.

Jak beka jarka przy rekordowej podaży spowodowała wzrosty cen o 50% r/r, tak z pewnością beka tuska przy rekordowo niskiej podaży spowoduje spadki ( ͡° ͜ʖ ͡°
  • Odpowiedz
Ten pociąg już odjechał i będzie tylko drożej.


@haha123: A potem pęknie bańka i będziemy mieli 20 lat stagnacji gospodarczej przy zdychającej demografii gdzie każdy młody i tak jest produkowany pod #!$%@? na zachód. Ostatni gasi światło. Mamy ostatnią szansę by dosłownie przemocą zmusić ceny nieruchomości do spadku by trzymać tu młodych i zachęcić imigrantów, jak teraz tego nie zrobimy to wszystkich decyzyjnych polityków należy sądzić za zdradę państwa.
  • Odpowiedz
  • 0
Jak beka jarka przy rekordowej podaży spowodowała wzrosty cen o 50% r/r, tak z pewnością beka tuska przy rekordowo niskiej podaży spowoduje spadki ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@haha123: policz sobie ile będą mieli zdolności ludzie co dostaną ten "darmowy kredyt". Czy go liczyłeś? Ja mniej więcej liczyłem i mi wyszło, że każdy dostanie ok. 20% więcej zdolności to jak to ma spowodować wzrosty o 50%? Jeżeli dzisiaj
  • Odpowiedz
@Khaine: pytanie kiedy to się stanie, bo póki co tego nawet nie widać na horyzoncie, a gdzie tam jeszcze do tego, żeby to się stało. Przecież lobby deweloperskie instant pobiegnie z taczkami pieniędzy do tuska / jarka / ktotambędzierządzil i wybłagają kolejne stimulusy (patrz 2022).

Także pewnie kiedyś bańka rzeczywiście pęknie, pytanie tylko kiedy i z jakiego poziomu. Jak bańka pęknie w 2035 przy średniej cenie 50k / m2, to odtrąbisz
  • Odpowiedz
Także pewnie kiedyś bańka rzeczywiście pęknie, pytanie tylko kiedy i z jakiego poziomu. Jak bańka pęknie w 2035 przy średniej cenie 50k / m2, to odtrąbisz wówczas sukces? Bo mi to bardziej będzie wyglądało na pyrrusowe zwycięstwo ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@haha123: Wtedy to już to państwo będzie można oddać Niemcom za darmo, i to jeszcze prosząc ich żeby w ogóle wzięli. Bo cała nasza demografia i
  • Odpowiedz
@acpiorundc: Tak z ciekawości, przy wyliczaniu zdolności dla nowego programu zakładałeś dla niego ratę malejącą, czy po prostu wyliczałeś sobie jakieś średnie oprocentowanie dla kredytu w części dotowanego, w części na warunkach rynkowych ale ogółem przy racie stałej? Jeśli beka tuska będzie tak jak BK2 miała ratę malejącą to zdaje się będzie czynnik dodatkowo obniżający zdolność, bo trzeba na samym starcie udźwignąć większą ratę.
  • Odpowiedz
@acpiorundc: wszystko fajnie, tylko zapominasz o kilku rzeczach, a mianowicie;

1. Sprzedaż nawet bez beki jarka idzie całkiem dobrze. (+9 proc. mdm, +17 proc. rdr)
https://biznes.pap.pl/pl/news/info/3557588,deweloperzy-sprzedali-w-lutym-na-7-rynkach-w-polsce-4-6-tys--mieszkan---otodom-analytics

2. Podaż jest o 50% niższa r/r

3. Na rynku nieruchomości mało kto kupuje dla siebie. 80% zakupów w 2022 to były zakupy inwestycyjne.

4. Odroczony popyt znowu się kumuluje i wcześniej czy później wystrzeli (a rządzący mu w tym pomogą; patrz beka jarka i
  • Odpowiedz