Wpis z mikrobloga

Udało mi się dostać kontrakt z zachodnim klientem, będę dostawał przelewy w EUR. Czy jakiś #programista15k #programista20k #programista25k #programista30k mógłby posłużyć radą, jaki jest najlepszy pipeline bankowy w takiej sytuacji. Nie prowadziłem nigdy działalności, tym bardziej nie wystawiałem faktur zagranicznym firmom. Zakładam pewnie konto walutowe w EUR, na nie będzie spływać wynagrodzenie, ale co dalej? Konto firmowe w PLN? Jak to ogarnąć, żeby to było korzystnie przeliczane? Będę wdzięczny za porady.

#ksiegowosc #podatki #pracait
  • 19
@lab_rat: konta firmowe pod waluty inne niż PLN zakładałem w Wise, podobną ofertę miał Revolut. Tyle że to było x lat temu i możliwe że nie jest to najbardziej optymalne rozwiązanie
@lab_rat: mam w mBank i tam trzeba ich mKantor używać, inaczej będzie słaby kurs, a jak masz mKantor to dzwonisz do nich że bank X ma znacznie lepszy kurs i mają Ci do niego wyrównać ;) Z walutowego kasa idzie przez mKantor na złotówkowe

Ale poszukaj na mikroblogu jak inni używają Cinkciarza bo chyba też idzie sporo na tym zarobić
@lab_rat: Jak vnie masz księgowości to polecam tutaj Infakt
A jesli chodzi o bank to proponuje mBank. Jak to jest zagraniczny klient i nie otrzymujesz VATu to teoretycznie(bo regulamin banku tego zabrania, ale przyjmuje tak GBP) możesz przyjmowac kase na prywatny rachunek w EUR, natomiast jeśli przyjmujesz VAT to musisz mieć rachunek firmowy w EUR. Jak w mbanku aktywujesz platforme walutową to rachunek w EUR jest za darmo. Musisz nastepnie uzbierac
@lab_rat: Polecam kombinację infakt z dobrą księgową + konto w ing + przewalutowania w walutomat.pl

Przelewy z ing do walutomatu idą w kilka minut, a całkowity koszt wymiany jest bardziej atrakcyjny niż dla bankowości prywatnej w ing. Koszt prowadzenia konta firmowego 0zł, konto walutowe prywatne 0zł.
@lab_rat: A nie musisz mieć tego konta firmowego od razu w tej walucie w której przyjmujesz hajs? Bo to jakaś ewidencja jest. Chyba nie możesz przelewu przyjać na prywatny rachunek
A nie musisz mieć tego konta firmowego od razu w tej walucie w której przyjmujesz hajs?


@Sz23_: to zalezy skad idzie przelew. Jak z zagranicy to nie musisz. Jak z PL to musisz, bo inaczej go nie bedzie na białej liście. Mi przelewy w euro robi polska spółka córka.
@zibizz1: Przykład z życia. Wczoraj o 12:30 sprzedałem EUR za 4.334. To jest już kwota którą dostałem na konto.
W momencie transakcji stooq pokazywał kurs około 4.344. Z tego wynika że sprzedałem euro po kwocie oddalonej od kursu rynkowego o dokładnie grosza. Czasami jest to nieznacznie więcej, czasami nieznacznie mniej. Walutomat działa jak giełda, czasami gdy szarpie kursem to mozesz sprzedać euro po lepszym kursie niż oficjalny, ale to bardzo symboliczne
To samo mozna miec w banku, nie trzeba przelewac na zewnątrz tam robic transakcje i powrót, szkoda czasu. Gdyby było z 0.5gr od kursu średniego to miałoby sens

5 minut temu mi się sprzedało EUR po 4.32, teraz jest:
Kupno 4,3368 EUR/PLN
Sprzedaż 4,3183 EUR/PLN

Ja sobie ustawiam np 0.5-1gr w góre i czekam i zazwyczaj wchodzi w ciagu 1-3 dni a to jest kilkadziesiat zł różnicy. tak jka dzis rano jak
@lab_rat: ja mam konto firmowe w mbanku, w ramach tego mam konta w złotówkach, USD w których zarabiam teraz i GBP w których zarabiałem w przeszłości. Konto walutowe niby jest płatne, ale ja pisałem na czacie z wnioskiem o zniesienie tej opłaty i mam za darmo.

Kantor mBanku jest zajebisty, tylko znowu musisz się odezwać na czacie, żeby dostać lepsze warunki - mówisz, że będziesz miał 5x tyle co faktycznie się
@lab_rat: Ja przyjmuje hajs w alior kantorze. Potem robie przelew na firmowe (po przewalutowaniu) w aliorze. Po oplaceniu wszystkiego -> na prywatne.
Jestem zadowolony z tej konfiguracji. Alior Kantor ma bardzo spoko kursy w EUR.

Minus aliora - nie maja karty wielowalutowej na koncie firmowym.. wiec mam 3 konto, prywatne, gdzie trzymam hajs na wyjazdach. Ta informacja moze Ci sie przydac, jak bedziesz jezdzil do klienta. ( ͡° ͜ʖ