Wpis z mikrobloga

Czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć tą anomalie pomiędzy tym co piszą na tagu wykopki a tym co opublikował NBP w swoim ostatnim raporcie dot. cen mieszkań
https://nbp.pl/publikacje/cykliczne-materialy-analityczne-nbp/rynek-nieruchomosci/informacja-kwartalna/

Wedle wykopu ceny mieszkań wzrosły przez ostatni rok o 50% szczególnie w Warszawie, zaś dane NBP pokazują że średnia cena transakcyjna spadła tam o 300PLN xD

O co chodzi? Kto kłamie a kto ma racje?
Ja raczej wierzę wykopowi, bo on nigdy się nie myli jeśli chodzi o sprawy związane z finansami ( ͡º ͜ʖ͡º)

#nieruchomosci #ekonomia #inwestycje
mookie - Czy jest ktoś w stanie wytłumaczyć tą anomalie pomiędzy tym co piszą na tagu...

źródło: temp_file5101840691886710260

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
@mookie: Pytanie, skąd bierze dane NBP. Bo przecież mieszkań w Warszawie po 12.6k praktycznie nie ma w popularnych metrażach.

A oni pokazują, że większośc to mieszkania do 60m^2 przecież. I niby znaleźli 112 transakcji w III kwartale poniżej 9500 z metra. Ciekawe k***a skąd, skoro w ogóle nie ma takich ogłoszeń praktycznie.
  • Odpowiedz
Wedle wykopu ceny mieszkań wzrosły przez ostatni rok o 50% szczególnie w Warszawie, zaś dane NBP pokazują że średnia cena transakcyjna spadła tam o 300PLN.


@mookie: wydaje mi się, że do danych transakcyjnych z ostatniego kwartału trzeba podchodzić ostrożnie, bo brakuje danych i są one w kolejnych kwartałach uzupełniana (jak sobie porównasz raporty z różnych okresów to zobaczysz, że są różne wartości dla danego kwartału).
plus to rynek wtórny, a wykopek
  • Odpowiedz
przecież mieszkań w Warszawie po 12.6k praktycznie nie ma w popularnych metrażach


@Yuri_Yslin: Są tylko znikają bardzo szybko. Zostają drogie oferty i one jeszcze są pompowane, bo przecież sytuacja na rynku świetna. Do tego dochodzą mariusze, którym zaczyna odwalać i startują z ceną 22k. No finał taki, że sprzedaje się po 12k, a średnia oferta 17k.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Yuri_Yslin

Pytanie, skąd bierze dane NBP.


To dobre pytanie. Wiem, że wykop dysponuje rzetelnymi danymi opracowanymi przez wybitnych ekspertów, ale to z jakich korzysta NBP jest totalną zagadką.
No nic, pozostaje wierzyć temu co mówi wykop i tutejsi eksperci.
  • Odpowiedz
@mookie: Chodzi o strukturę transakcji tj. najbardziej płynny jest niższy segment, i w miarę jak rosną ceny bliżej centrum coraz większy % transakcji stanowią mieszkania na coraz dalszych obrzeżach i w starszych budynkach, które są naturalnie tańsze i bardziej dostępne tym samym średnia cena transakcyjna nie oddaje w żaden sposób średniej zmiany ceny konkretnych mieszkań. Dane są dobre ale trzeba wiedzieć jak je interpretować. W ten sposób realny wzrost nieruchomości obserwowany
  • Odpowiedz
@mickpl to jak się kupuje po te 12 bo jak próbowałem co kolwiek wynegocjować u dewelopera to pani powiedziała że taki jest cennik , ona tu tylko sprzedaje i od stycznia 2 Tys. więcej na metr . Klienci się przyzwyczają do nowych cenn więc i tak sprzedadza tą klite .Oczywiście bk2 się skończyła, a mieszkanie nie sprzedane, ale skoro są tak pewnis siebie to napewno sprzedadza ( ͡º ͜ʖ͡
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@DeoLawson sugerujesz, że nikt nie kupuje tych mieszkań 45 metrów po 16k/m2?

Ale jak to, przecież na wykopie mówili że to normalna cena teraz ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@mookie: Nie chodzi o to że nikt nie kupuje, tylko zwyczajnie o to że w Polsce kupuje się mieszkanie żeby je trzymać bo ROI z najmu jest #!$%@? (niskie podatki). Tym samym nabywa się głównie tanie mieszkania bo dają lepsze ROI, i konsekwentnie są bardziej dostępne dla kowalskiego i inwestora.
  • Odpowiedz
Ciekawe k***a skąd, skoro w ogóle nie ma takich ogłoszeń praktycznie.


@Yuri_Yslin: te ogłoszenia które widzisz to widzisz nie bez powodu, one wiszą po pół roku rok bo są drogie i nikt ich nie kupuje a jak ktoś wystawi mieszkanie które jest w normalniejszej cenie to schodzi w chwila moment że nawet nie zdążysz zarejestrować że to ogłoszenie tam było. Jak sobie czasem wjedę na zametr i poklikam mieszkania to są
  • Odpowiedz
@mickpl: po 12k - ok, jestem w stanie uwierzyć.

Ale skąd ponad 100 transkacji po <9500zł za metr w Warszawie w trzecim kwartale...?

No nie czarujmy się, przecież zwyczajnie nie ma takich mieszkań. Nawet totalne g*wno typu klitki na Berensona czy Chełmżyńskiej (taki spód dna komunikacyjnie) śmigają po ~10k+.
  • Odpowiedz
@mookie bo to co my widzimy w tych wszystkich raportach to jedno wielkie #!$%@?. Bez struktury oferty, podzielonej na segmenty, metraże, standardy, lokalizację i jeszcze jakieś gratisy wchodzą w skład oferty lub transakcji. Zarówno tu w NBP jak i raportach z rynku nic nie wiemy co wchodzi w skład takiej średniej. Zawsze oferta schodzi z dołu, a w zbiorze zostają oferty gdzie nie było matchy.
I teraz mamy taką sytuację, że w
pastibox - @mookie bo to co my widzimy w tych wszystkich raportach to jedno wielkie #...

źródło: temp_file7261697921010033550

Pobierz
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: Licytacje komornicze z lokatorami, rozpadające się meliny na wawrze, wesołej, rembertowie i pradze północ kupowane bezpośrednio od #!$%@? w sztok obecnego właściciela, gdzie notariusz nie widzi przeszkód do podpisania aktu ( ͡° ͜ʖ ͡°) . Może nawet jakieś duże metraże na dalekiej białołęce w stanie surowym. Szeregowce na wawrze
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin nie sądzę . To już przez to pół roku było szaleństwo. To będzie program dla nikogo zapewne. Tak szczerze to Państwo polskie na to nie stać w dłuższej perspektywie. Chyba że no nie wiem wyemitują jakieś super opłacalne obligacje
  • Odpowiedz
Może nawet jakieś duże metraże na dalekiej białołęce w stanie surowym. Szeregowce na wawrze


@DeoLawson: Z drugiej strony, podział na segmenty sugeruje, że większość mieszkań poszła z przedziału "typowego", tj. do 60m^2.

No nie wiem, mi się to jakoś w ogóle nie spina do kupy. Z deweloperami też rozmawiam, ale nie ma mowy o jakimś negocjowaniu. Odmawiają od razu. Więc skąd ceny tak dalece niższe od rynkowych w raporcie NBP?
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: Powyżej 60 metrów masz sprzedanych 260 mieszkań a 112 ma cenę <9500 nie widzę tu sprzeczności.

A co do tego że raport NBP to sciek i nie pokazuje realiów dla konkretnego mieszkania to tłumaczyłem to wyżej, a jeszcze dokładniej napisał to pastibox.
  • Odpowiedz
@Yuri_Yslin: U deweloperów możliwość niegocjacji pojawi się jak będzie wiadomo że ten bk0 to kupa, ale jeśli to nie będzie kupa to gówno zobaczysz nie negocjacje, obecnie w wawie oferta jest tak wyprzedana że naprawdę nie ma nic sensownego.
  • Odpowiedz